Vestel doğa flora multi inverter 18+12 dış ünitesi hk.

U Çevrimdışı

ucanozdemir

Yeni Üye
22 Ağu 2023
18
32
dış ünite başıma bela olacak gibime geliyor. kolay yoldan acaba iademi yapsam diye düşünmüyor değilim. o kadar uğraştık ettik ama dış ünite sesi beni rahatsız ediyor. komşulardan şükür bir şikayet gelmedi ama ben balkona çıktığım zaman rahatsız oluyorum. yüksek kapasite çalıştırdığımızda fırtına kopuyor balkonda. acaba başka klimamı alsam diye düşünüyorum veya 2 tane split klimamı alsam diyorum. daha sessiz mi olur acaba

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
dış ünite başıma bela olacak gibime geliyor. kolay yoldan acaba iademi yapsam diye düşünmüyor değilim. o kadar uğraştık ettik ama dış ünite sesi beni rahatsız ediyor. komşulardan şükür bir şikayet gelmedi ama ben balkona çıktığım zaman rahatsız oluyorum. yüksek kapasite çalıştırdığımızda fırtına kopuyor balkonda. acaba başka klimamı alsam diye düşünüyorum veya 2 tane split klimamı alsam diyorum. daha sessiz mi olur acaba
Ses konusunda yukarıda durumu paylaşmaya çalıştık. Bir de sizde şöyle bir durum var. Ünitelerin birini çalıştırsanız da ikisini birden çalıştırsanız da aynı oranda ses olacak. Farklı marka ve mono split durumunda en azından daha farklı bir sonuç olur kanaatindeyim. İşin kötüsü dış ünite ikiye çıkacak, nereye koyulacak?:saskin

U Çevrimdışı

ucanozdemir

Yeni Üye
22 Ağu 2023
18
32
biraz çılgınlık yapıp bahsettiğim kombinin yanındaki cam altındaki duvar ve sizin daha önce işaretlediğiniz duvarlara yan yana montaj yaptıracağım. tabi çıngınlık yapmam lazım. dış ünitesi sessiz bir klima araştırmam lazım öncelikle. multi splitten anladığım kadarıyla ne alırsam alayım dış ünitesi sesli olacak çünkü

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
biraz çılgınlık yapıp bahsettiğim kombinin yanındaki cam altındaki duvar ve sizin daha önce işaretlediğiniz duvarlara yan yana montaj yaptıracağım. tabi çıngınlık yapmam lazım. dış ünitesi sessiz bir klima araştırmam lazım öncelikle. multi splitten anladığım kadarıyla ne alırsam alayım dış ünitesi sesli olacak çünkü
Vestelin serisinde böyle bir handikap var. Ama multispliti biz genellikle çok zorunlu olmadıkça tavsiye etmiyoruz çünkü dış ünitede bir problem olması halinde bütün sistem devre dışı oluyor. Bir de ister istemez boyut olarak daha büyük oluyor.

U Çevrimdışı

ucanozdemir

Yeni Üye
22 Ağu 2023
18
32
hocam dün düşün düşün şu aklıma geldi. klimanın dış ünitesi ve kombinin olduğu yan camı gördünüz. oradaki tamperli camı çıkarıp uygun normal cam kestirip. klimayı da ayaklarına uygun boyutlarda kaide yaptırıp o camın olduğu yüksekliğe kaldırıp, kombinin yerini kaydırsam(yükseltsem) sizce nasıl olur?

WhatsApp-Image-2023-08-22-at-18.42.42380a62aceac2872a.jpg

veya kendi ayaklarıyla ters şekilde monte de yapabiliriz. ancak sarsıntı vs durumu ne olur acaba

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
hocam dün düşün düşün şu aklıma geldi. klimanın dış ünitesi ve kombinin olduğu yan camı gördünüz. oradaki tamperli camı çıkarıp uygun normal cam kestirip. klimayı da ayaklarına uygun boyutlarda kaide yaptırıp o camın olduğu yüksekliğe kaldırıp, kombinin yerini kaydırsam(yükseltsem) sizce nasıl olur?

WhatsApp-Image-2023-08-22-at-18.42.42380a62aceac2872a.jpg

veya kendi ayaklarıyla ters şekilde monte de yapabiliriz. ancak sarsıntı vs durumu ne olur acaba
O da bir yöntem ama ben hala balkon dış duvarının taşıyıcı olarak kullanılmaması taraftarıyım. Çok emin olmamakla birlikte o duvarın taşıyıcılığının yetmeyeceğini düşünüyorum. Sota Sota Başkan. Sen ne dersin?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,879
klimanız mevcut haliyle gereksiz yere yüksek ısıya maruz kalıyor.
Bunun sonucu olarak sizde yüksek fatura ödemek zorunda kalacaksınız.

Dış üniteyi bina dışına asamıyorsak fandan çıkan sıcak havayı dışarı atmanın yolunu bulmamız gerekecek.
menfez bir nebze olsun rahatlatır ama fan ağzına uygun boru konularak ısı balkona hiç kaçmadan dışarıya atılabilir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
klimanız mevcut haliyle gereksiz yere yüksek ısıya maruz kalıyor.
Bunun sonucu olarak sizde yüksek fatura ödemek zorunda kalacaksınız.

Dış üniteyi bina dışına asamıyorsak fandan çıkan sıcak havayı dışarı atmanın yolunu bulmamız gerekecek.
menfez bir nebze olsun rahatlatır ama fan ağzına uygun boru konularak ısı balkona hiç kaçmadan dışarıya atılabilir.
Balkon duvarına asma konusunda ne dersin?

U Çevrimdışı

ucanozdemir

Yeni Üye
22 Ağu 2023
18
32
şöyle söyleyeyim bugün babama durumu anlattım. buradaki konudan bihaber şekilde slowflood arkadaşımızın dediği gibi balkona delik açalım klimayı öne çekelim menfez yapalım teklifin de bulundu.

eğer ki örnek veriyorum yönetimle konuştum bunu dışarı almaya ikna edebilirsem, yine babamla balkon duvarına saplama vida ile yapalım diyoruz balkonun iç kısmına da metal plaka koyalım destekli dursun dışarda gibi bir fikir geliştirdik ne kadar doğru bilmiyorum ama dış ünite baya büyük beni de korkutuyor.

diğer bir fikir de yukarıda işaretlediğim şekilde kombiyi tavana yaklaştırarak dış ünite için uygun cam kestirip dışarıya bakacak şekilde ayarlamak.

3 yöntem var önümde. dışarıya aldığımda rahatsız edecekse komşuyu problem yaşarım gibi geliyor. dış ünitenin başıma bela olabileceği hiç aklıma gelmemişti. ben klima da drenaja takılmıştım asıl dış ünite problemmiş.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
şöyle söyleyeyim bugün babama durumu anlattım. buradaki konudan bihaber şekilde slowflood arkadaşımızın dediği gibi balkona delik açalım klimayı öne çekelim menfez yapalım teklifin de bulundu.

eğer ki örnek veriyorum yönetimle konuştum bunu dışarı almaya ikna edebilirsem, yine babamla balkon duvarına saplama vida ile yapalım diyoruz balkonun iç kısmına da metal plaka koyalım destekli dursun dışarda gibi bir fikir geliştirdik ne kadar doğru bilmiyorum ama dış ünite baya büyük beni de korkutuyor.

diğer bir fikir de yukarıda işaretlediğim şekilde kombiyi tavana yaklaştırarak dış ünite için uygun cam kestirip dışarıya bakacak şekilde ayarlamak.

3 yöntem var önümde. dışarıya aldığımda rahatsız edecekse komşuyu problem yaşarım gibi geliyor. dış ünitenin başıma bela olabileceği hiç aklıma gelmemişti. ben klima da drenaja takılmıştım asıl dış ünite problemmiş.
Aklın yolu bir. :ok Babanıza saygılar ve içten selamlarımızı göndeririz. Sota Sota Başkan' ın önerisi daha da makul göründü gözüme. Hem aç kapa derdi olmaz hem de balkonun kullanım amacını sekteye uğratmaz. Güzel bir kanal ile duvara açılacak delikten hava sirkülasyonu cihazı ciddi anlamda rahatlatır.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,879
Sota Sota beyin önerisini görsel olarak görebilsem kafamda canlandıracağım aslında. tam o kısmı anlayamadım acıkcası.
Multiyi bu yüzden sevmiyorum al hiçbir yere sığmıyor :kiskis

1. Yönetim ikna olursa dışarıya almak
2. balkon duvarına delik açıp fan havasını oraya yönlendirmek
3. cam balkona mümkün olduğunca dokunma yapısı bozulmasın

sırayla ilerleyelim duruma göre fikir alışverişi yaparız

Geri
Üst Alt