TCL-58P733-Donma Sorunu

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Hocam tekrardan selamlar, MediaMarkt ile anlaşamadım ve uğraşmamak adına 17K faturayı bedelimi iade alıp mevzuyu kapatacağım.
Şimdi de Vatan la Philips 55PUS8508 için görüştüm mağaza özel fiyatı 22750 dediler.

8808 30K nın altında bulamadım ve benim için yüksek kalıyor. 120 Hz ile 60 Hz farkı bana hangi aşamada nasıl bir etki eder ? Ben TV ye oyun konsolu bağlayan biri değilim, sadece Youtube, TRT Tabi uygulamaları vs izler TV kanallarını izlerim o kadar .
Konsoldan bağımsız olarak 120 hz panelin bir takım farkları var ancak 8508 de olur. 8808'a çıktığınızda sadece ekran tazeleme hızı değişmiyor, kalite de değişiyor. Fakat dediğim gibi, sizin kullanım senaryonuzda 8508 de işinizi görecektir.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
17
33
Tekrardan selamlar, TCL 58P733 ü iade edip, Vatan Bilg. dan Philips 55PUS8508 aldım. İlk izlenimlerim gayet olumlu. TCL de yaşadığım donma sorunu ile bunda şimdilik karşılaşmadım.

Yurtdışı kaynaklarda RAM 4Gb Dahili hafıza 16 Gb olarak görünüyor ama bu cihazda RAM 3Gb Dahili Hafıza 6 Gb görünüyor. Görselleri ekledim. Acaba cihazda bir eksiklik mi var yoksa ülkemize özel bir durum olabilir mi?

1000057795.jpg
1000057796.jpg
1000057797.jpg
1000057798.jpg

F Çevrimdışı

furkan1907 

Aktif Üye
2 Mar 2022
61
27
Tekrardan selamlar, TCL 58P733 ü iade edip, Vatan Bilg. dan Philips 55PUS8508 aldım. İlk izlenimlerim gayet olumlu. TCL de yaşadığım donma sorunu ile bunda şimdilik karşılaşmadım.

Yurtdışı kaynaklarda RAM 4Gb Dahili hafıza 16 Gb olarak görünüyor ama bu cihazda RAM 3Gb Dahili Hafıza 6 Gb görünüyor. Görselleri ekledim. Acaba cihazda bir eksiklik mi var yoksa ülkemize özel bir durum olabilir mi?

1000057795.jpg
1000057796.jpg
1000057797.jpg
1000057798.jpg
Türkiye üretimi bu şekilde olabilir hocam

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,879
Philips donanım özellikleri

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
17
33
Philips donanım özellikleri

Hocam sanırım burada LED TV lere ait bilgiler yok. Ya da ben göremedim.

Türkiye üretimi bu şekilde olabilir hocam
Mevcut kaynakları ile de TV yeterli görünüyor ancak hani bir üretim eksikliği var mıdır diye düşünmeden edemedim.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Hocam sanırım burada LED TV lere ait bilgiler yok. Ya da ben göremedim.

Mevcut kaynakları ile de TV yeterli görünüyor ancak hani bir üretim eksikliği var mıdır diye düşünmeden edemedim.
Vallahi çok şaşkınım, 4/16 olması gerekiyordu. Bu işte bir iş var ama anlamadım.

Philips'te donma sorunu olmaz diyorum ve diyeceğim ama gerçekten şu manzarayı görünce dilimi ısırıyorum 🙂 Hadi Ram'i kıstın da depolamayı da mı kıstın be kardeşim.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
17
33
Vallahi çok şaşkınım, 4/16 olması gerekiyordu. Bu işte bir iş var ama anlamadım.

Philips'te donma sorunu olmaz diyorum ve diyeceğim ama gerçekten şu manzarayı görünce dilimi ısırıyorum 🙂 Hadi Ram'i kıstın da depolamayı da mı kıstın be kardeşim.
Hocam depolama için belki test yazılımı yanlıştır diye düşünmüştüm ama TV nin kendi üzerinden de kontrol ettim sonuç aynı maalesef. Müşteri hizmetlerini aradım sordum 16GB olması gerekiyor dedi. Mail atacağım bakalım ne diyecekler.

Donma şuan yok ama birkaç uygulama yükledikten sonra hafıza daralacağı için sorun olmaz inşallah hocam.

1000058081.jpg
1000058078.jpg

Sanmıyorum hocam
Durum biraz şaşırtıcı hocam, bakalım mail e cevap verecekler mi ya da nasıl cevap verecekler

F Çevrimdışı

furkan1907 

Aktif Üye
2 Mar 2022
61
27
Yazılımsal bir hata olabilir hocam akla başka birşey gelmiyor
Hocam depolama için belki test yazılımı yanlıştır diye düşünmüştüm ama TV nin kendi üzerinden de kontrol ettim sonuç aynı maalesef. Müşteri hizmetlerini aradım sordum 16GB olması gerekiyor dedi. Mail atacağım bakalım ne diyecekler.

Donma şuan yok ama birkaç uygulama yükledikten sonra hafıza daralacağı için sorun olmaz inşallah hocam.

1000058081.jpg
1000058078.jpg

Durum biraz şaşırtıcı hocam, bakalım mail e cevap verecekler mi ya da nasıl cevap verecekler

Z Çevrimdışı

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
100
49
Nerede o eski Philips'ler. Hata yok dostum. Firmalar artık bunu yapıyorlar malesef. Avrupa ve Amerika pazarında sattığı modele (aynı model) daha fazla ram koyuyor, orta doğu ve afrika pazarına sattığına daha az koyuyor. Depolama da aynı şekilde. Hatta işlemciyi de daha ucuz bir işlemci ile değiştiriyor. Aynı şey cep telefonları için de geçerli. Markası modeli bire bir aynı iki ürünün batıda çıkan modelinin donanımı ile Türkiye pazarına giren donanımı farklı oluyor.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
17
33
Nerede o eski Philips'ler. Hata yok dostum. Firmalar artık bunu yapıyorlar malesef. Avrupa ve Amerika pazarında sattığı modele (aynı model) daha fazla ram koyuyor, orta doğu ve afrika pazarına sattığına daha az koyuyor. Depolama da aynı şekilde. Hatta işlemciyi de daha ucuz bir işlemci ile değiştiriyor. Aynı şey cep telefonları için de geçerli. Markası modeli bire bir aynı iki ürünün batıda çıkan modelinin donanımı ile Türkiye pazarına giren donanımı farklı oluyor.

Depolamadan bu kadar kısmak çok saçma olmuş, tamam şu aşamada benim ihtiyacımı belki karşılıyor ama 5 GB nedir ? Adamların müşteri merkezleri bile olaydan bihaber hocam, aradım; ram hakkında bilgimiz yok ancak depolama sabit 16GB dır, test yazılımınız hatalı sonuç vermiş TV nin kendi üzerinden kontrol edin dediler :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,879
Dil çeviri kaynaklı hata da olabilir. Toplam alandan kalan 5gb olabilir mi.?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Beyler gerek TPV gerekse de "genel" olarak her marka TV ler de bu olay yalnış biliniyor,söyle ki
öncelikle "RAM" kısmını açmak gerekirse,belirtilen miktar çoğu kere "sistem kullanımı içinde"
şeklinde olursa bunun size yansıması örneğin 4gb gibi olur veya 3 veya 2 gibi

1-bir kere 4GBRAM filan olmaz yoktur,ben TV nin marka adı vermeden yazayım bunu bazı çakal üreticiler
(özellikle 1 tanesinin gerek katalo bilgileri gerekse de bazı temel bilgileri yalanm/yalnış dır!

sonuç 4Gb görürseniz;böyle bir kapasite yoktur(bazı programlar vasıtasıyla farklı bir değer görseniz bile
aslında o değer değildir!)
3Gb da genel de olmaz,görürseniz bilin ki bu da çoğu kere doğru değildir

2-büyük çoğunluk dandik RAM 2Gb kullanıyor,hatta 1Gb bile vardır(gerçek 1 dir ama siz bunu 2Gb göreceksiniz)

3-ROM larda bu şekilde dir hemen hepsi 16Gb olmaz! 8/4 gibi olurlar zaten sistem 4/5Gb yer geriye pek bir bok kalmaz!

4-RAM de yaklaşık böyledir 800/900Mb-1/1,5GB sistem yer kalanıyla yine pek bir iş yapılamaz

buraya kadar yukarıda anlatılanların meali şudur(üreticiler açısından) Android+ıvız zıvır bir sürü atraksiyonlar v.s
yapıyorsnaız gidin kendinize BOX alın demek dir!

++

Gelelim işin ikinci kısmına;aldığınız paneli "BOX" gibi kullanırım her atraksiyonumu da yaparım v.s diyorsanız bunu
unutun bir kere!

"Gamer" adamlar ise kesinlikle uzak dursun panellerden ya Box ya PC ya da XBox/PS4/5 alsınlar kendilerine

-özellikle RAM ler teknik olarak zaten kalitesiz/yetersiz v.s bir de sistem bunun üzerinden çalıştığı için
ciddi bir yorgunluk,kapasite yetmezliği v.s olacağı için özellikle cache sürekli dolu ve sistem tarafından da
zorlanacağı için bu mevcut RAM lerle fazla bir iş yapılamaz!

NOT;şayet yine de panel den Android uygulamaları+film izleme v.s işleri çok oluyorsa kısa ve basit çözümü panele
sürekli "reset" yapmak dır! (Default Factory)yapmalısınız
çünkü mevcut RAM ler size fazla hareket imkanı vermezler!

++

Bir diğer konu ise şudur;bu iş ilk başladığında ki bunu Samsung başlattı sonra da LGE devam ettirdi sonra da hepsi
buna döndüler,panelleri daha cazip hale getirmek için özellikle ilk zamanlarda "illegal" yazılımlar/uyglamalar v.s ile
ve tabiki fiyatlarını da şişerek gazladılar millet de balıklama atladı haliyle!

sonra Lisans sorunları çıkınca iş biraz patladı sonra L1 Lisansı devreye girince çoğ panel de artık "herşey açılırken"
şimdi açılamıyor 2016/17 den sonra böyle oldu,eskiden Samy/LGE ye neyi taksan her içeriği/formatı v.s açardı ama şimdi
açmıyor!

keşke Android dahil hepsini kaldırsalar,zira sistem içinde bunlar zaten başlı başına sorun yaratıyorlar
bazıları da panel alıyor bunu bir BOX ya da PC filan gibi görüyor yaw sonra başlıyor isyana!

++

Philips özeline gelirsem yalnış hiç bir şey yoktur,şayet ne aldığınızın bilincinde iseniz,yukarıda açık seçik yazdım
Philips de konuyla alaklı bir ters durum söz konusu değildir,ama BOX alternatifini de göz artı etmeyin,böyle BOX işleriniz
çok oluyorsa veya özellikle her şeyi yüklerim kafama göre kaldırırım ve yüklerim illagal programlar v.s de yaparım
diyen adam BOX alsın,panele bok atmayın,"L1 Lisanslı" da almayın ki rootlu olsun ve her şey sizin kontolunuz altında
olabilsin,dolayısıyla dilediğiniz yaparsınız o zaman!
Panel de sadece "monitör" vazifesi görür sorunsuzca

L1 li Box ben şahsen kullanmadığım gibi tavsiye de etmem! ana sebebi ise;panelin L1 lisansı zaten vardır (hemen hepsi böyledir)
NFlix/Disney/Amazon v.s üyeliğiniz varsa açın panelden izleyin BOX a gerek yoktur o zaman
veya çok daha iyi resim kalitesiyle Box olacaksa da o zaman "AppleTV" alın takın ama bununla salt bir Box atraksiyonları yapılmaz!
sadece Stream mediaları izlersiniz çok iyi olarak hatta paneliniz yerli marka bile olsa AppleTV çok güzel resim verecektir:ok

++

RAM/ROM konusun da MH leri sakın aramayın,hem bilgileri yetersizidir hem de bu işlere bakmazlar!
veya "mahsus bakmazlar"

Panel üreticileri bu olaya "varmı var" diye bakarlar sadece,hepsi de aynen böyledir!
fazla bilgi olmaz olsa da zaten size bunu vermezler!

yani RAM 3Gb görünüyor ama yetersiz kalıyor.... iyi de zaten o RAM 3Gb değilki yaw taş patlasın 2Gb dir
kaldıki bunu aradığınız "Call Center" bilmez,kaldıki call-center lar genel de şirket dışı özel firmalardır!

ROM lar da aynen böyledir,kapasite+performans v.s beklemeyin,yoktur

bunu geçtim "Dahili Uydu" vardır,bu da dandik sınıfında dır! yani varmı-var misali dir!
en dandik Tuneri takarlar,yani en ucuzunu! istisna ise eski Panasonic LCD/PDP lerdir bu heriflerde
süper bir alıcı+sistem takarlar!

++

Diğer konu ise RAM/ROM lar USA/Korea/Japan/Canada için yüksek kapasiteli/kaliteli olanları takılıyor!
aynı şekilde ATSC Uydu Tuner/Receiver üniteleri de çok daha kaliteli+performanslıdır
RAM/RAM kapasiteleri de biraz daha yüksek dir!
gerçi bu panellerin tamamı Meksika da üretiliyor olsa da(montajlama veya komple üretim) genel kaliteleri
Avrupa/Asya/diğer ülkelerden çok daha iyidir!

örnek;Samsung/Sony den vereyim;RAM/RAM farklı ve daha iyi/kapasiteli v.s ama daha da önemlisi
takılan Modül üniteleri+Baclit elemanları farklıdır
bu da şu demek dir

-Contrast;kesinlikle daha yüksek dir
-Black-level seviyesi çok daha iyidir!
-Baclit performansı çok daha iyidir(çünkü farklı üreticiden bunu alıp takıyorlar yani daha kalitelidir)
Zone/Clster v.s(FALD için) kağıt üstünde aynı görünüyor(genelde böyledir)ama kesinlikle böyle değildir
bunu açtığımız zaman görüyoruz:kiskis

örneğin Conrast değeri Avrupa için ciddi düşükken USA için yüksek dir!
örnek;Sony USA ANSI CR değeri diyelim ki 3600;1 olsun aynı panelin EU versiyonu 2400:1 dir gibi

Modülleri CSOT/AUO dan alırlar ama panel "aynı marka" görülür ama kalitesi farklıdır(kendi içinde)
US için Class-II iken EU için Class-III hatta IV dür gibi!

Contrast/BL Unit+Class durumu US için çok daha yüksek dir ama EU için bildiğiniz "vasat" dır
buraya kadar bahsettiğim durum sadece Samsung ve Sony için böyle!
Diğer markaları varın siz düşünün özellikle tam çakal olan TCL en dandik malzeme en yüksek fiyat politikası
yapıyor TR de TCL fiyatlarını görüyorsunuz ama bu TCL USA da en ucuz marka yaw üstelik kalite de ciddi
yüksek Sony ile çekişiyor herifler yaw ama Sony 3 lira TCL 1/1.5 lira!!! gel de TCL alma ve üstelik şaşırtacak kadar da kaliteli
HiSense ile birlikte ama Hisense bir tık daha iyi TCL den

kısaca mallar farklı Kıtalar/pazarlar v.s daima farklıdır ve bu taaa 2000 den beri aynen böyledir! hatta 2005/2015 arasında
US modelleri çok çok daha kaliteli idi

ama kağıt üstünde RAM/RAM/Panel/Tuner v.s v.s "aynı" gibi görünse dahi asla böyle olmadı ve de olmayacaktır

++

yukarıda bazı msg ları gördüm,umarım yazdıklarım işinize yarar,...MH yi aradım böyle dediler... demiş birisi
arama kardeşim MH yi filan bak sana ne olduğunu net olarak yazdım

Hatta bu konularda TPV(Philips) yine de diğer rakiplerinden bu ve benzeri konularda çok daha iyidir hatta açık ara
iyidir,çünkü müşteriyi iyi dinliyorlar aslında!

16Gb ROM yoktur TPV de 8Gb dır o ROM sana da 5.3GB olarak boş yer var görünür!
ben de bir sürü son 4 yılda 3 farklı seri/model Philips kullandım,şimdi 8808 var ve ROM hala 5.3Gb görüyorum yaw:haha1
bununla da pek bir bok yapamazsın,bir şeyler yükleme hatta işine yaramayanları da sil(gerçi silinmiyor ama biraz daha
rahatlık verir)

++
"DONMA" sorunu tam nedir bunu açın ltf?
spesifik olarak şunu şunu açtım şöyle filan diye açın bunu

Philips özeli için yazıyorum örneğin 2023 modeller de(8xx serisi)kullanılan soc/sistem v.s piyasanın "en iyisidir"
bakın tekrar yazayım "en iyisidir"
genel de TPV bu konuda zaten her zaman rakiplerinden çok daha iyidir!
kullandıkları donamım itibayırla en iyisidir!
"Yazılım" kısmı sorunsuzdur,2/3 sene kadar yazılım çıkar hatta daha fazla çıkar

ancak örneğin MB de bir hata varsa o değişir sadece!

TPV Merkez her ne kadar Çin de olsa bile,adamların bir ayağı hatta çoğu kararları Hollanda merkezden yapılır
müşterilerini iyi dinliyor bu herifler!
Pro.kullanıcı team leri vardır ben de bunların içindeyim,herifler kısaca "dinliyorlar" yazılım ekipleri RUS tur
onlarda işi biliyorlar,ancak insanların bir kısmı olmayacak atraksiyonlar istiyorlar sorun burada başlıyor!
yani herkesi tek tek memnun edemezsiniz

++
Forumlarda "kasıtlı" yazan iki ayaklı çakalları bizler iyi biliyoruz,bakın bu tipler isanları negatif yönde ciddi etkiliyor
bunların bir kısmı satıcı dır(promotör veya firma elemanı v.s) bir de boş boş gezen "FUN" lar vardır onları iteleyin geçin

zaten burada bahsettiğiniz konuların tamamı "genel" dir! ne Philips ne de Samsung ya da Vestel veya Sony için değildir!
ama genel olarak bunların bana göre "hepsi" bir şekilde sorunludur ama işi bilen ve sektörden gelen birisi olarak
bugün için en az sorunlu olanda TPV dir diyorum ben şahsen+

Geri
Üst Alt