OEM kod taşıma

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
"... 2. el yazılımın daha önceki kopyaları tamamen silindikten sonra yeniden oluşturularak bu orjinal etiketlerle satışında bir sakınca olmadığı..." kararın bu kısmından benim anladığım şu; önceki bilgisayardan tamamen silinen yazılım sonradan orjinal etiketle yeniden satılıyor. Yani donanım değiştiriliyor. Ama bu mümkün mü? Bilemedim. Kararın diğer kısımları davacı ve davalı iddiaları olduğundan buraya taşımadım.
OEM lisans konfigürasyona özgüdür, BIOS update edildiğinde bile doğrulama isteyebiliyor.
Başkası alsa bile aynı konfigürasyona sahip olmak zorunda.
Orada da seri numara farkından dolayı lisans yine çalışmaz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Benim ilgilendiğim asıl konu kararda OEM kodun silinip başka bilgisayarda kullanılıp kullanılmayacağı kısmı ki, sanırım onu da çok yakında tecrübe edip öğreneceğim:))
Mesele silip silmemen değil, kod üreticinin o model o seri numarasına özgü.
Atıyorum o cihazın ekran kartı değişse o kod yine reddedilebilir.
Çalışmayacak.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
daha önce bozulan laptoptan aldığım win key maalesef ki başka bilgisayarda çalışmadı, piyasada ucuz satılan oem win + ofis365 key aldım yanılmıyorsam 2017 idi hala kullanıyorum.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
daha önce bozulan laptoptan aldığım win key maalesef ki başka bilgisayarda çalışmadı, piyasada ucuz satılan oem win + ofis365 key aldım yanılmıyorsam 2017 idi hala kullanıyorum.
Ben önce eski bilgisayarda olan OEM kodu CMD üzerinden bulup kaydettim. Sonra CMD kodları ile sildim. Şimdi yeni bilgisayarda bunu Windows 10 olarak kurdum. Eskisinde de Windows 10 kurulu idi. Windows 10 OEM DM olarak etkinleştirildi. Şu an Windows 11'e yükseltiyorum. Sonucu paylaşırım. Acaba önceki bilgisayardan CMD kodları ile sildiniz mi?

Arkadaşlar şu an itibariyle Windows 10dan 11'e de yükselttim ve oldu.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,902
OEM lisans konfigürasyona özgüdür, BIOS update edildiğinde bile doğrulama isteyebiliyor.
Başkası alsa bile aynı konfigürasyona sahip olmak zorunda.
Orada da seri numara farkından dolayı lisans yine çalışmaz.
hdd degişiminde bile bazen lisans uçuyor.
lisanslı cihazdaki hdd alınıp başka cihaza takılırsa acaba ne olur.?

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
hdd degişiminde bile bazen lisans uçuyor.
lisanslı cihazdaki hdd alınıp başka cihaza takılırsa acaba ne olur.?
Ben Windows 10 Oem lisansı eski bilgisayardan silip yeniye yükledim oldu. Kurulumu ilk Windows 10 olarak yaptım. Arkasından Windows 11 e yükselttim. Benim gibi kaybedecek bir şeyi olmayanlar deneyebilir. Eski bilgisayarımı Windows 8'den 10'a yüklemiştim. Ondan mı kaynaklandı bilmiyorum. Yükseltme yaparken donanım yeterli olduğu halde donanımın yetersiz olduğu yine de yükseltmek isteyip istemediğimi sordu. Ama yine de yükseltti. Şu an kalıcı olarak etkinleştirilmiş görünüyor. Eski bilgisayarımı depolama aygıtı gibi kullandığımdan benim için sorun olmadı. Denemek isteyen olursa diye sonucu yazdım. Herkese fikirleri ve yardımları için teşekkür ederim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,902
Ben Windows 10 Oem lisansı eski bilgisayardan silip yeniye yükledim oldu. Kurulumu ilk Windows 10 olarak yaptım. Arkasından Windows 11 e yükselttim. Benim gibi kaybedecek bir şeyi olmayanlar deneyebilir. Eski bilgisayarımı Windows 8'den 10'a yüklemiştim. Ondan mı kaynaklandı bilmiyorum. Yükseltme yaparken donanım yeterli olduğu halde donanımın yetersiz olduğu yine de yükseltmek isteyip istemediğimi sordu. Ama yine de yükseltti. Şu an kalıcı olarak etkinleştirilmiş görünüyor. Eski bilgisayarımı depolama aygıtı gibi kullandığımdan benim için sorun olmadı. Denemek isteyen olursa diye sonucu yazdım. Herkese fikirleri ve yardımları için teşekkür ederim.
Win 7 + aktivasyon aracı > Windows 10 yükseltme (win old klasörünü sil) > windows 11 yükselt (win old klasörünü sil)

Artık elimizde aktivasyonlu Windows 11 var.
işi şansa bırakmadan Windows 11 iso tekrardan pc formatlıyoruz.

windows otomatik olarak lisanslamayı yapacaktır.
Artik tertemiz lisanslı Windows 11 var. :kiskis

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bir kaç yıl önce ikinci el bir ASUS N3050I-C bir anakart aldım HTPC için. Aldığım kişi Windows 10 lisansını BIOS'a çakmış olacak ki eve gelip kurulum yaptığımda direkt aktive edilmiş olarak kuruldu.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Bir şey olmaz, çalışmaya devam eder(devam ettiğini gözümle gördüm :) )

Bir kaç yıl önce ikinci el bir ASUS N3050I-C bir anakart aldım HTPC için. Aldığım kişi Windows 10 lisansını BIOS'a çakmış olacak ki eve gelip kurulum yaptığımda direkt aktive edilmiş olarak kuruldu.
Bana da kırık toshiba laptop vermişlerdi(herhalde kızgınlıkla kırdılar-tanıdık kişiydi-),al ne yaparsan yap senin olsun diye ,önce harici kutuya takıp baktım win var içinde,sonra onu benim lenovoya taktım ,laptopu açtım win10 olarak açıldı ama açılmadan önce bir şeyler yaptı durdu , update yaptığını gördüm ama neyi ne yaptığını anlamadım doğrusu sonra açıldı,içine bakıp tekrar kapattım.Halen kullanılıyor ,oğluma verdim ,sahibine de söyledim "alocum at gitsin, kır at" dedi ,bende oğluma verdim(500gb).lisans olayından çok anlamam ,lisanslı olduğunu da oğlum söylemişti zaten :)
NOT:
Bu arada güncellemeye kalktı ,dakikalarca sürdü desem yalan olmaz, hatta yarıda kesip kapat tuşundan kapatmıştım ,sonraki taktıklarımda normal olarak açılmıştı,tabii güncellemeye devam etmeye başladı,sanırım oğlum tamamladı hepsini,hatta "alo" diye kullanıcı bile açmış,bana "baba lazım olursa al kullan" demişti :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,902
Bana da kırık toshiba laptop vermişlerdi(herhalde kızgınlıkla kırdılar-tanıdık kişiydi-),al ne yaparsan yap senin olsun diye ,önce harici kutuya takıp baktım win var içinde,sonra onu benim lenovoya taktım ,laptopu açtım win10 olarak açıldı ama açılmadan önce bir şeyler yaptı durdu , update yaptığını gördüm ama neyi ne yaptığını anlamadım doğrusu sonra açıldı,içine bakıp tekrar kapattım.Halen kullanılıyor ,oğluma verdim ,sahibine de söyledim "alocum at gitsin, kır at" dedi ,bende oğluma verdim(500gb).lisans olayından çok anlamam ,lisanslı olduğunu da oğlum söylemişti zaten :)
NOT:
Bu arada güncellemeye kalktı ,dakikalarca sürdü desem yalan olmaz, hatta yarıda kesip kapat tuşundan kapatmıştım ,sonraki taktıklarımda normal olarak açılmıştı,tabii güncellemeye devam etmeye başladı,sanırım oğlum tamamladı hepsini,hatta "alo" diye kullanıcı bile açmış,bana "baba lazım olursa al kullan" demişti :)
HDD Başka pc taktığın için yeni pc donanımının farklı olduğunu windows anlar.
Kendini update ederek yeni donanımların driverlarını ve konfigürasyonlarını yaparak windows hazırlarmaya çalışır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
HDD Başka pc taktığın için yeni pc donanımının farklı olduğunu windows anlar.
Kendini update ederek yeni donanımların driverlarını ve konfigürasyonlarını yaparak windows hazırlarmaya çalışır.
Hımm,peki lisans işi nasıl belli oluyor,yani nasıl anlaşılır hdd belli olur mu :alala

Geri
Üst Alt