Netflix de Film İzlemek İçin Ses Sistemi Önerisi

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Tüm anlattıklarınız doğru ama yine de eksik sadece dolby mat multi channel atmosdur sırf Apple tekeli yüzünden uydurulmuş bir formattır atmos ve dts-x multi channel taşınamaz o yüzden dünyadaki tek atmos kulaklık jvcdir onun ötesinde sony sesi kendisi çözdüğü için asusa göre avantajlı ne bağlarsanız bağlayın passtrough yapabilen her kaynaktan her sesi alır stream atmos da dahil

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
bir hevesle bende Pioneer receiver seti dizmiştim ama apartman da olmuyo ya çevresel ses bir noktaya kadar tamam ama o bassı açamadın mı hiç bir derinliği kalmıyor 😢
Sub pozisyonlanması ve ayarı biraz deneme yanılma istiyor. Öncelikle polarizasyona dikkat etmek gerekiyor. Kağıt üstünde polarizasyonları aynı olsalar bile oda içindeki konum ve eşyalardan işin rengi değişebiliyor. Genelde tavsiye edilen odada iki duvarın kesişimi olan ön köşeye konmasıdır ama sürücünün yönü, portun yönü bile performansı çok etkileyebiliyor. Bu nedenle en iyisi deneme yanılma yöntemi. Bunu da uzunca bir kablo ile subwoofer'ı oda içinde farklı konumlara farklı açılarla yerleştirerek izeme yapacağınız noktadan dinleyerek yapabilirsiniz. 2 kişi ile genelde daha hızlı ve kolay yapılabiliyor bu işlem.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Tüm anlattıklarınız doğru ama yine de eksik sadece dolby mat multi channel atmosdur sırf Apple tekeli yüzünden uydurulmuş bir formattır atmos ve dts-x multi channel taşınamaz o yüzden dünyadaki tek atmos kulaklık jvcdir onun ötesinde sony sesi kendisi çözdüğü için asusa göre avantajlı ne bağlarsanız bağlayın passtrough yapabilen her kaynaktan her sesi alır stream atmos da dahil
Noktalama işaretlerini kullansanız biraz daha anlaşılır olacaktı yazdıklarınız ama anladığım kadarıyla cevap yazayım. Apple tüketici üreten bir firma iken gerek Dolby Labs. gerekse de DTS Inc. sinema sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Apple da neural uygulamalara yatırım yapıyor ama sinema ses sistemleri için bir yatırımı yok diye biliyorum. Stereo üstüne neural mix için de bir format üstüne çalıştıklarını hatırlamıyorum.

Daha önce de yazmış olduğum üzere Atmos ve DTS:X birer metadatadır. Yani bunlar birşey taşıyamaz. Taşınmak için ses formatına ihtiyaç duyarlar. Atmos, DD ve Dolby TrueHD ile taşınabilirken DTS:X ise sadece DTS-HD MA üstünde taşınabilmektedir.

Öncelikle eksik bir bilgi veriyorsunuz. Televizyonu oynatıcı olarak kabul ettiğimizde DD üstündeki Atmos HDMI ARC ile aktarılabilirken, Dolby TrueHD üstündeki Atmos ve DTS-HD MA üstündeki DTS:X'i aktarabilmek için HDMI eARC gerekmektedir. Yani sizin dediğiniz "ne bağlarsanız bağlayın passtrough yapabilen her kaynaktan her sesi alır" cümlesi eksik bir söylemdir. Diğer bir taraftan ARC ve eARC'nin herhangi bir standardı ne yazık ki bulunmamakta. Yani üreticiden üreticiye hangi ses formatlarını oynatabilecekleri ve hangi ses formatlarını pass through yapabilecekleri bile değişkenlik gösterir. Hatta aynı üreticinin modelleri arasında bile farklılıklar olabiliyor.

Hatta şöyle söyleyeyim çok eski modeller ama LG'nin sırasyla LW, LA ve LM serilerinde birinde DTS hem oynatılıyor hem de passthrough yapılabilirken, diğerinde oynatılıyor ama pass-through yapılamıyordu. Bir sonrakinde de ne oynatılabiliyordu ne de pass-through yapılabiliyordu. Hangisinde nasıldı tam olarak hatırlamıyorum çünkü 15 yıllık tvler bunlar. Hatta aynı marka ve model televizyonda bölgesel olarak bile farklılık görülebiliyor çünkü bunların hepsi lisans anlaşmalarıyla yapılıyor.

Kaldı ki hangi teknik veriye dayanarak JVC'nin tek Atmos kulaklık olduğunu söylüyorsunuz? Teknolojik olarak Sony'den hiçbir farkı bulunmamakta. Her iki cihazda HDMI üstünden formatı alıyor ve çözüyor. Sonrasında her ikisi de multi-channel sesi ve metadatayı stereo olarak mixliyor ve stereo kulaklıklarla sürüyor. MDR-HW700DS'in yaklaşık 400$ olmasına karşın JVC XP-EXT1'in 1000$ civarında olması, JVC'nin ne daha iyi bir kulaklık olduğu ne de dünyanın tek Atmos kulaklığı olduğu anlamına gelmez.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
Atmos, DD ve Dolby TrueHD ile taşınabilirken DTS:X ise sadece DTS-HD MA üstünde taşınabilmektedir.
Bu yanlış bir bilgidir; Atmos sinyali Dolby Digital ile taşınamaz, Dolby Digital Plus ile taşınabilir.

Apple tüketici üreten bir firma iken gerek Dolby Labs. gerekse de DTS Inc. sinema sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Apple da neural uygulamalara yatırım yapıyor ama sinema ses sistemleri için bir yatırımı yok diye biliyorum.
Bu da bana göre yanlış bir bilgidir. Apple Uzam Ses (Spatial Audio) sadece müzik için tasarlanmış bir teknoloji değil aynı zamanda film içindir. Yaklaşık 2 yıldır bu teknolojiyi kullanıyorum. Uzamsal ses kapatıldığında filmlerdeki sesi stereo olarak veriyor. Uzamsal açıldığında eğer içerik destekliyorsa Atmos, desteklemiyorsa çok kanallı olarak ses vermekte. Sadece kulaklığa özel. 2014 yılından beri sürekli kulaklık kullanan biri olarak bu teknolojinin çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Atmos HDMI ARC ile aktarılabilirken, Dolby TrueHD üstündeki Atmos ve DTS-HD MA üstündeki DTS:X'i aktarabilmek için HDMI eARC gerekmektedir.
Uygun bir splitter aracılığı ile eArc olmayan televizyonlarda da yüksek bant genişliği isteyen formatlar aktarılabiliyor. Şunun gibi bir cihaz ile;

Bahsettiğimiz Asus kulaklık, daha önce de belirttiğim üzere 99% hiçbir Dolby formatını desteklemiyor. Reddit’te bu kulaklığı kullanan insanlara direkt olarak sordum, Dolby formatı açmaya kalktıklarında kulaklığın otomatik olarak stereo moda geçtiğini söylediler. Ayrıca bununla ilgili Asus’a da mail attım, yanıt gelirse paylaşacağım.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bu yanlış bir bilgidir; Atmos sinyali Dolby Digital ile taşınamaz, Dolby Digital Plus ile taşınabilir.
Benim hatam. Haklısınız DD+ olacaktı. 5.1 ses için Dolby yerine DTS'i tercih ediyorum. Nedenine gelince de sesin kalitesi. DD, DD+ ve DTS kayıplı formatlar. DVD zamanında DD+ ile sesler 448 kbits/s değerine kadar sıkıştırılıyordu. Bluray'de ise bu değer 640 kbits/s civarındaydı. Buna karşılık DTS ile DVD'ler ortalama 754 kbits/s iken bluray'ler 1.5Mb/s seviyelerinde idi. Her ne kadar Dolby codeclerinin daha verimli olduğunu söylese de DTS daha kaliteli ses veriyordu.

Bu da bana göre yanlış bir bilgidir. Apple Uzam Ses (Spatial Audio) sadece müzik için tasarlanmış bir teknoloji değil aynı zamanda film içindir. Yaklaşık 2 yıldır bu teknolojiyi kullanıyorum. Uzamsal ses kapatıldığında filmlerdeki sesi stereo olarak veriyor. Uzamsal açıldığında eğer içerik destekliyorsa Atmos, desteklemiyorsa çok kanallı olarak ses vermekte. Sadece kulaklığa özel. 2014 yılından beri sürekli kulaklık kullanan biri olarak bu teknolojinin çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
O zaman size sorum şu olacak. Spatial Audio ile film gösterimi yapan kaç tane sinema salonu vardır?
Apple'ın Spatial Audio dediği şey Atmos Stereo mix'tir diyebiliriz. Aralarındaki fark process farkıdır. Atmos mix kayıt stüdyosunda manuel olarak yapılan bir işlemdir. Spatial Audio'da ise bu işlem otomatik oalrak yapılıyor. Bunu her stereo kulaklıkla dinleyebilirsiniz. Apple ürünü bir kulaklık olmasına gerek yok. Apple ürünü bir kulaklık kullanıyorsanız ek olarak kulaklık kafanızın yönünü algılıyor ve sağ-sol sesleri kafa pozisyonunuza göre dengesini değiştiriyor. Mesela sağ ve sol kulaklıklardan %50-%50 karşıdan duyduğunuz sesi kafanızı sola çevirdiğinizde %75-%25 olarak dağıtıyor. Ancak tüm bunlar sadece ve sadece sizi sinama salaonundaymış gibi hissettirmeye yarıyor. Airpods Max da Airpods 3 de multi-channel surrond (5.1) ses veremez. Bu sanallaştırmayı iyi yapıyordur, kötü yapıyor olması sanallaştırma yaptığı gerçeğini değiştirmez. Verebilmeleri için birbirinden bağımsız olarak sürülen sürücülere ihtiyaç var. Buyrun aşağıya 2020 Airpods Max'ın röntgenini koyuyorum. Kaç tane hoparlör gördüğünüzü söyler misiniz?

ifixit-airpods-max-xray.jpg

Şimdi bir de ASUS Centurion'un içini koyayım.

153be6e54c6177d0fe.jpg

s3_photo.png

Kaç tane bağımsız sürücü olduğunu görüyorsunuzdur. Bu şekilde "mış gibi" yapmıyor. 7.1 ses gelirse gerçek 7.1 olarak, 5.1 ses gelirse de gerçek 5.1 olarak ses veriyor.

Uygun bir splitter aracılığı ile eArc olmayan televizyonlarda da yüksek bant genişliği isteyen formatlar aktarılabiliyor. Şunun gibi bir cihaz ile;
Bu splitter ile dediğinizi ne yazık ki yapamazsınız. Oynatıcı olarak hangi cihazı kullanıyorasanız o cihazın size verebildiği formatlarla sınırlısınız. eARC dediğimize göre oynatıcı televizyon oluyor ve eARC olmadan DTS-HD veya Dolby TrueHD ses televizyonun dışına çıkamaz. Bu splitter da olmayan bir sesi üretemez. Bu splitter HDMI üstündeki ses ve görüntüyü birbirinden ayırmaya yarar.
Bu splitter ancak şöyle bir senaryoda çalışır. Televizyonunuzda eARC vardır ancak AVR'nizin ARC özelliği vardır. Bu durumda darboğaz ARC olduğundan DTS-HD ve Dolby TrueHD'yi ARC üstünden alamaz. Ama bu demek değildir ki AVR'niz bu sesleri oynatamaz. ARC ve eARC AVR'nin HDMI Out portunda bulunan bir özellik. Modele göre bu formatları HDMI In portlarından alıp oynatabilir. Mesela Yamaha RX-V577 tam da böyle bir cihazdır. Sony STR-DN1080 ilk çıktığında HDMI In portlarından Dolby TrueHD Atmos ve DTS:X oynatabilirken eARC desteği olmadığından televizyondan bu sinyal geldiğinde oynatamıyordu. Sonrasında gelen firmware update ile eARC desteği de geldi. İşte bu splitter ile sesi AVR'nize HDMI Out (ARC/EARC) üstünden değil de HDMI In üstünden verebiliyorsunuz. Ama dikkat edin televizyonunuzda eARC varsa televizyonunuzdan bu ses formatlarını alabiliyorsunuz.

Bahsettiğimiz Asus kulaklık, daha önce de belirttiğim üzere 99% hiçbir Dolby formatını desteklemiyor. Reddit’te bu kulaklığı kullanan insanlara direkt olarak sordum, Dolby formatı açmaya kalktıklarında kulaklığın otomatik olarak stereo moda geçtiğini söylediler. Ayrıca bununla ilgili Asus’a da mail attım, yanıt gelirse paylaşacağım.
Asus'un kulaklığı hiçbir formatı desteklemez ama her formatı destekler. Dolby, DTS, mp3, flac desteği decode yapan cihaz ile ilgili işlemlerdir. Bu kulaklık kendisine verilen sesi oynatır. 5.1 ses gelirse 5.1, 7.1 ses gelirse 7.1 gerçek ses olarak oynatır. Sizin vermiş olduğunuz kulaklık modelleri gibi "5.1miş gibi" yapmaz. Decode işlemini yapan bilgisayar ya da oyun konsoludur. Eskiden walkmanler vardı, sonra discman ve mp3 playerlar çıktı. Hepsi aynı kulaklığı kullanıyordu. Walkman ile gelen kulaklığınız için "bu kulaklık discman'i desteklemiyor" diyor muydunuz? Ya da cep telefonunuzun kutusundan çıkan 3.5mm stereo jacklı kulaklığı televizyonunuzun kulaklık çıkışına takmak istediğinizde "kulaklığım televizyon desteklemiyor sadece cep telefonu destekliyor" mu diyorsunuz? Redditteki başlığınızı verirseniz bir de ben sormak isterim.

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
188
22
Logitech z906 kullanıyorum bas konusunda inanılmaz ama tizler de Bi o kadar kötü avr sistem kurun derim

En iyi ses deneyimi kulaklık ile bence 🙂 Şu an en iyi seçenek Apple TV + Airpods 3. Bütün detayları duyuyorsunuz, uzamsalı oldukça başarılı.

Stream platformları zaten DD+ ses veriyor, o da düşük bitrate olarak. True HD veya DTS HD Master alma şansınız yok. Gerçek surround için profesyonel bir kişi tarafından hoparlör dizilimi ve ayarı yapılması gerekli, tavan da bile hoparlör olması lazım. Bu olmuyorsa bile en azından odanın çevresine konumlandırılmış olmalı. Soundbar falan hikaye geliyor bana.

O Helikopter kafamın üzerinde uçmuyorsa bir anlamı yok. Böyle bir sistem kurabilsem odanın da yalıtımlı olması lazım ki sesi istediğim kadar açabileyim. Bu nedenle en iyi seçenek kulaklık 🙂
Airpods gibi orta kalite kulaklıktan kaliteli uzamsal ses alman mümkün değil özellikle de baslari doğru veremez beğenmediğim z906 gölge ve kemik dizisinde öyle seviyeye çıktı ki inanamadım s23ultra ile kaydedeyim dedim s23ultra tam olarak duyduğum gibi kaydedemedi bunu kulaklıktan alman imkansız sanal surround ile gerçek surround inanılmaz fark ediyor

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
Airpods gibi orta kalite kulaklıktan kaliteli uzamsal ses alman mümkün değil özellikle de baslari doğru veremez
Demek ki o nedenle ''Rtings'' Airpods Max'in bas performansına 10 üzerinden 8.9 puan vermiş...

bunu kulaklıktan alman imkansız sanal surround ile gerçek surround inanılmaz fark ediyo
Sanal surround'u çok da küçümsemeyin derim, yazılım ile bir çok şeyi yapabilmek mümkün artık.

beğenmediğim z906 gölge ve kemik dizisinde öyle seviyeye çıktı ki inanamadım
Eğer diziyi Netflix'ten izliyorsanız duyduğunuz sesin gerçek surround olmadığına emin olabilirsiniz. Çünkü Netflix Dolby Digital Plus veriyor ancak Z906 DD+ desteklemiyor. Muhtemelen cihazınız Dolby Digital'e downgrade ediyor. Harici bir HDD'den DTS formatlı bir film izleyin, farkı daha çok görürsünüz.

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
188
22
S23ultra istediğim gibi kaydedemedi dediğim sahneyi silmişim ama bu sahne de etkileyici dediğim sahne çok daha iyi bu kaliteyi airpods dan alamazsınız maalesef

Demek ki o nedenle ''Rtings'' Airpods Max'in bas performansına 10 üzerinden 8.9 puan vermiş...

Sanal surround'u çok da küçümsemeyin derim, yazılım ile bir çok şeyi yapabilmek mümkün artık.

Eğer diziyi Netflix'ten izliyorsanız duyduğunuz sesin gerçek surround olmadığına emin olabilirsiniz. Çünkü Netflix Dolby Digital Plus veriyor ancak Z906 DD+ desteklemiyor. Muhtemelen cihazınız Dolby Digital'e downgrade ediyor. Harici bir HDD'den DTS formatlı bir film izleyin, farkı daha çok görürsünüz.
Dts formatlı film bulması zor öyle filmler de attığım video da ki gibi sahne imkansız böyle efekt kullanan film sayısı bir elin parmaklarını geçmez o yüzden netflix den devam maalesef

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
5.1 ses için Dolby yerine DTS'i tercih ediyorum.
Ben de DTS tercih ederim Dolby Digital yerine ancak stream servisleri DTS vermiyor maalesef. DTS, DD'ye göre daha güçlü ses veriyor.

O zaman size sorum şu olacak. Spatial Audio ile film gösterimi yapan kaç tane sinema salonu vardır?
Soru biraz anlamsız olmuş. Spatial Audio, hoparlörlerdeki sistemin kulaklığa indirgenmiş versiyonudur. Sinema salonlarında neden böyle bir sistem kullanılsın, herkese kulaklık dağıtacaklarsa o başka. O zaman ben daha anlamsız bir soru sorayım; Kaç kişinin evinde IMAX var ?

Apple'ın Spatial Audio dediği şey Atmos Stereo mix'tir diyebiliriz. Aralarındaki fark process farkıdır. Atmos mix kayıt stüdyosunda manuel olarak yapılan bir işlemdir. Spatial Audio'da ise bu işlem otomatik oalrak yapılıyor. Bunu her stereo kulaklıkla dinleyebilirsiniz. Apple ürünü bir kulaklık olmasına gerek yok.
Elbette, ama bu uzamsal kalitesi hepsinde aynı olmuyor. Bence Apple bu işte en iyilerinden biri. Ayrıca bu hizmeti tv box ile uyumlu olarak veren başka bir alternatif bilmiyorum. Mecburen pc ortamına gitmek zorunda kalıyorsunuz.

Kaç tane bağımsız sürücü olduğunu görüyorsunuzdur. Bu şekilde "mış gibi" yapmıyor. 7.1 ses gelirse gerçek 7.1 olarak, 5.1 ses gelirse de gerçek 5.1 olarak ses veriyor.
Kulaklıkta birden fazla fiziksel sürücü bulunması hoparlörlü sistem gibi etki yapmıyor, çünkü alan çok küçük. 7.1 değil 17.2.4 sürücü bile olsa sonuç göreceli. VR sistemlerinde bile fiziksel sürücüler kullanılmıyor, işi yazılım ile hallediyorlar.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Hatalı bilgi. DD+'ı DD'ye downgrade etmesine rağmen halen gerçek 5.1 olarak veriyor. Muhtemelen 448 kbits/s seviyelerinde bir bant genişliğine sahip ama yine de gerçekten 5.1 ses veriyor. Bu arada DTS stream de var. Birazdan değineceğim.

Soru biraz anlamsız olmuş. Spatial Audio, hoparlörlerdeki sistemin kulaklığa indirgenmiş versiyonudur. Sinema salonlarında neden böyle bir sistem kullanılsın, herkese kulaklık dağıtacaklarsa o başka. O zaman ben daha anlamsız bir soru sorayım; Kaç kişinin evinde IMAX var ?
IMAX Enhanced televizyon alabilirsiniz. IMAX'i sinemada da izleyebilirsiniz. IMAX de başta sinema salonların için yani profesyonel taraf için geliştirilmiş olup sonrasında gelişen teknoloji ile televizyonlara da sunulan bir teknoloji. Temel oalrak siz çok daha büyük bir görüntü sunuyor aslında. Normal bir sinema filmi ortalama 2.40:1 oranıda ike IMAX bir film 1.90:1 oranına sahiptir. Bu da yaklaşık olarak bir karede %26 daha fazla görüntü görmenizi sağlar. Buna dayanarak daha yüksek çözünürlüklü kamera ve projeksiyon sistemlerine sahip olduğundan daha iyi bir 3D deneyimi sunar. Ama IMAX 3D olmak zorunda değildir. Artık oyunlarda bile kullanılabiliyor. IMAX Enhanced size görüntünün yanında ses konusunda da geliştirmeler sunar. IMAX Enhanced Audio, Atmos'un rakibidir ve DTS:X üstüne kuruludur ve de Dİsney+'da bu şekilde film var. Yani aslen profesyonel kullanım (sinema salonları) için geliştirilmiş ve gelişen teknoloji ile son tüketiciye kadar sunulan aynı teknik özellikte bir teknolojidir.
Spatial Audio ise Apple tarafından geliştirilmiş 3 boyutlu sesin stereo kulaklıklardan dinlenirken 3 boyutluymuş gibi algılanmasına çalışan bir sistem. Profesyonel kullanımı olmadığı için de ne Atmos'a ne de DTS:X'e rakip olabilir.

Kulaklıkta birden fazla fiziksel sürücü bulunması hoparlörlü sistem gibi etki yapmıyor, çünkü alan çok küçük. 7.1 değil 17.2.4 sürücü bile olsa sonuç göreceli. VR sistemlerinde bile fiziksel sürücüler kullanılmıyor, işi yazılım ile hallediyorlar.
Kulak kepçeniz de çok küçük ama tüm bu sesin yönlerini algılamanızda çok büyük bir görev üstleniyor. Öncelikle hiç deneyimlemediğiniz duyulara hitap eden bir ürün hakkında yorum yapıyorsunuz. 40mm sürücüsü olan Ipod Pro Max'ın sanal olarak çok iyi yaptığını söylediğiniz bir surumu 2 tane 40mm, 2 tane 20mm ve 1 tane de 30mm sürücü ile Ipod Pro Max kadar yapılamayacağını, bağımsız sürücüler olmalarına rağmen inatla stereo olduğunu söylüyorsunuz. Evet yakın ses kalitesindeki kulaklık ve hoparlör kesinlikle deneyim olarak karşılaştırılamaz. Çünkü biz sadece kulağımızla duymuyoruz. Ses dalgalarını havadan kulak kepçesi ve kulak kanalı ve kulak zarı algıladığımız gibi titreşimleri ayrıyetten vücudumuz ile de algılıyoruz ve kemiklerimiz vasıtasıyla da kulak zarına iletiliyor. Ama konumuz kulaklık ve hoparlörden ziyade gerçek 7.1 kulaklık ile 7.1miş gibi kulaklık. Büyük ihyimal Ipod Pro Max'in padlari ile beraber kasası, Asus Centurion'un padlarının içine sığar. Gerçek 7.1 kulaklıklar ufak değildirler. Centurion özelinde yaklaşık 530gr bir ağırlıktan bahsediyoruz. Hacimli kulaklıklar bunlar.
VR sistemlerde farklı yöntemler kullanılıyor olabilir. Çünkü insan algılamasında görsel algılama işitsel algılamadan daha ağırlıklıdır. Ama konumuz VR sistemler değil ne yazık ki. Gerçek 7.1 kulaklık ile 7.1miş gibi yapan kulaklıklar.

Not: Reddit'te sorduğunuz ve size kulaklığın Dolby'de otomatik stereo'ya geçtiğini söyleyen arkadaşları da iletirseniz sevinirim. Her ne kadar Centurion artık üretilmiyor olsa da ellerindeki aleti kullanmayı öğretilim ki alet heba olmasın.

M Muhammet Acı
Dizi güzele benziyor. Bir iki bölüm izleyeyim 😀

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Noktalama işaretlerini kullansanız biraz daha anlaşılır olacaktı yazdıklarınız ama anladığım kadarıyla cevap yazayım. Apple tüketici üreten bir firma iken gerek Dolby Labs. gerekse de DTS Inc. sinema sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Apple da neural uygulamalara yatırım yapıyor ama sinema ses sistemleri için bir yatırımı yok diye biliyorum. Stereo üstüne neural mix için de bir format üstüne çalıştıklarını hatırlamıyorum.

Daha önce de yazmış olduğum üzere Atmos ve DTS:X birer metadatadır. Yani bunlar birşey taşıyamaz. Taşınmak için ses formatına ihtiyaç duyarlar. Atmos, DD ve Dolby TrueHD ile taşınabilirken DTS:X ise sadece DTS-HD MA üstünde taşınabilmektedir.

Öncelikle eksik bir bilgi veriyorsunuz. Televizyonu oynatıcı olarak kabul ettiğimizde DD üstündeki Atmos HDMI ARC ile aktarılabilirken, Dolby TrueHD üstündeki Atmos ve DTS-HD MA üstündeki DTS:X'i aktarabilmek için HDMI eARC gerekmektedir. Yani sizin dediğiniz "ne bağlarsanız bağlayın passtrough yapabilen her kaynaktan her sesi alır" cümlesi eksik bir söylemdir. Diğer bir taraftan ARC ve eARC'nin herhangi bir standardı ne yazık ki bulunmamakta. Yani üreticiden üreticiye hangi ses formatlarını oynatabilecekleri ve hangi ses formatlarını pass through yapabilecekleri bile değişkenlik gösterir. Hatta aynı üreticinin modelleri arasında bile farklılıklar olabiliyor.

Hatta şöyle söyleyeyim çok eski modeller ama LG'nin sırasyla LW, LA ve LM serilerinde birinde DTS hem oynatılıyor hem de passthrough yapılabilirken, diğerinde oynatılıyor ama pass-through yapılamıyordu. Bir sonrakinde de ne oynatılabiliyordu ne de pass-through yapılabiliyordu. Hangisinde nasıldı tam olarak hatırlamıyorum çünkü 15 yıllık tvler bunlar. Hatta aynı marka ve model televizyonda bölgesel olarak bile farklılık görülebiliyor çünkü bunların hepsi lisans anlaşmalarıyla yapılıyor.

Kaldı ki hangi teknik veriye dayanarak JVC'nin tek Atmos kulaklık olduğunu söylüyorsunuz? Teknolojik olarak Sony'den hiçbir farkı bulunmamakta. Her iki cihazda HDMI üstünden formatı alıyor ve çözüyor. Sonrasında her ikisi de multi-channel sesi ve metadatayı stereo olarak mixliyor ve stereo kulaklıklarla sürüyor. MDR-HW700DS'in yaklaşık 400$ olmasına karşın JVC XP-EXT1'in 1000$ civarında olması, JVC'nin ne daha iyi bir kulaklık olduğu ne de dünyanın tek Atmos kulaklığı olduğu anlamına gelmez.
noktalama işareti olsun ya da olmasın bence yazdıklarımı anlamamışsınız

ben atmos veya dts-x birşey taşır mı deeim de siz taşımaz diye cevap yazdınız bu ses formatları multi pcm olarak aktarılamaz dedim yani muli pcm bir sesin üzerinde metadata verisi olmaz anlamında

apple teknoloji üretiyor demedim apple bitstream işini tümden reddediyor firma lidans ödememek için kaynak cihazda çzöülmüş multi pcm sesi aktarıyor dolayısıyla bu onu true hd atmos ve dts-x çalamaz bir alet haline sokuyor (apple tv oynatıcı özelinde yazıyorum) sırf bu yüzden dolby firması pazardaki payını filan düşünüerek muhtelemen dd+ atmosun multi pcm olarak taşınabilen bir versiyonu olan dolby matı icat etti ki apple tv cihazları hiç olmazsa disney amazon ve netflixte atmos ses verebilir hale geldi o yüzden ben asal apple tv almam aldırmam hiçbir arkadaşa evinde soundbarı ya da avrli bir seti olanlara

sony ile alakalı yazdığımda da cihazın bitstream edebilen her kaynaktan her sesi alır dememdeki kastım elbette kaynak cihazın kabiliyeti ile sınırlı olarak alırı kastettim tv ise bu cihaz arc veya e-arc denen garabetlerin sınırlamalarına tabi olacak kulaklık anlamına gelir

amacım sizinle bilgi yarıştırmak filan değil okuyacak arkadaşlar yanlış yönlenmesin verdiğiniz bilgiler çok faydalı yanlış anlaşılma olmasın

en son cümleniz de doğru muhtemelen tek kablosuz atmos kulaklık demeliydim aynı teknolojik sınıftalar ama tek farkla sony atmos sesi hdmi'dan alıp çözüp işleyemezken jvc işliyor dolby atmos support diyor datasheet mi koyayım sizi inandırmak için ne yapayım bilemedim ki dolbynin atmos destekli dediği kulaklıklara bakın hepsinde de jvc ya da sonyninki gibi bir amfi yok yani kaynak cihaza bağımlılar ve pc için dizayn edilmişler bant genişlikleri true hd atmosa uygun değil

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
@Muhammet Acı
Dizi güzele benziyor. Bir iki bölüm izleyeyim 😀
Öncelikle seviyeyi düşürmezseniz sevinirim. Şu ana kadar iyi geldik ama ilk defa üslubu bozdunuz.

Hatalı bilgi. DD+'ı DD'ye downgrade etmesine rağmen halen gerçek 5.1 olarak veriyor. Muhtemelen 448 kbits/s seviyelerinde bir bant genişliğine sahip ama yine de gerçekten 5.1 ses veriyor. Bu arada DTS stream de var. Birazdan değineceğim.
DD+'dan DD'ye downgrade ettiğini belirtmiştim. DD ile DD+ arasında da bence ciddi bir ses kalitesi farkı var. Bahsettiğiniz gerçeklik sadece sizin gerçekliğiniz olabilir. Sizin gerçekliğiniz bizimkinden farklı olabilir.

IMAX Enhanced televizyon alabilirsiniz. IMAX'i sinemada da izleyebilirsiniz.
Disney'de olduğunu biliyorum, kullanıyorum çünkü. TV'deki görüntünün en boy oranı bir miktar değişince sinemadaki kalite mi geliyor ? Güzelmiş...

Spatial Audio ise Apple tarafından geliştirilmiş 3 boyutlu sesin stereo kulaklıklardan dinlenirken 3 boyutluymuş gibi algılanmasına çalışan bir sistem. Profesyonel kullanımı olmadığı için de ne Atmos'a ne de DTS:X'e rakip olabilir.
Tekrar tekrar altını çizmenize gerek yok, nasıl bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Geleneksel hoparlörlü sinema sistemlerine rakip falan olduğu yok, aynı hissiyatı kulaklığa indirgemeye çalışıyorlar sadece.

Kulak kepçeniz de çok küçük ama tüm bu sesin yönlerini algılamanızda çok büyük bir görev üstleniyor. Öncelikle hiç deneyimlemediğiniz duyulara hitap eden bir ürün hakkında yorum yapıyorsunuz.
Deneyimlemediğimi nerden biliyorsunuz ? 2014 yılından beri film için kulaklık kullandığımı söylemiştim. Sadece Asus değil Razer Tiamat modelinde de birden fazla sürücü var, sizin deyiminizle gerçek 7.1. Fakat çok küçük bir alanda birden fazla sürücü ile sanal tek sürücülü surround arasında sizin tahmin ettiğiniz gibi bir fark olmuyor, bunu anlayamıyorsunuz.

Akıllı saat ekranının 500x500 piksel olması ile 4.000x4.000 piksel olması göz açısından pek bir şey değiştirmiyor. Veya küçük bir telefon ekranında youtube videosu açtığınızda 1080p ile 4K çözünürlük arasındaki fark tv ekranında olduğu gibi değil.

40mm sürücüsü olan Ipod Pro Max'ın sanal olarak çok iyi yaptığını söylediğiniz bir surumu 2 tane 40mm, 2 tane 20mm ve 1 tane de 30mm sürücü ile Ipod Pro Max kadar yapılamayacağını, bağımsız sürücüler olmalarına rağmen inatla stereo olduğunu söylüyorsunuz.
Uzamsal ses ile sürücü boyutunun pek bir alakası yok, bu iş teknoloji ile ilgili. Biz daha çok etrafımızı saran etkisinden bahsediyoruz. Daha yüksek teknoloji varsa daha küçük ebatlı sürücüler ile daha kaliteli ses elde edilebilir. Stereo olduğunu ben söylemiyorum, Asus'un resmi sitesinde yazıyor.

Büyük ihyimal Ipod Pro Max'in padlari ile beraber kasası, Asus Centurion'un padlarının içine sığar. Gerçek 7.1 kulaklıklar ufak değildirler. Centurion özelinde yaklaşık 530gr bir ağırlıktan bahsediyoruz. Hacimli kulaklıklar bunlar.
Airpods Max. alüminyum ve çelik alaşımdan imal edilmiş ve 400 gr'a yakın ağırlığı var. Çok küçük olduğunu söyleyemeyeceğim.

Not: Reddit'te sorduğunuz ve size kulaklığın Dolby'de otomatik stereo'ya geçtiğini söyleyen arkadaşları da iletirseniz sevinirim. Her ne kadar Centurion artık üretilmiyor olsa da ellerindeki aleti kullanmayı öğretilim ki alet heba olmasın.
Bu seviye size yakışmıyor. Asus'tan da benzer cevap gelirse direkt size yönlendiririm, üretici firmaya da cihazın nasıl kullanılması gerektiğini öğretirsiniz.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Öncelikle seviyeyi düşürmezseniz sevinirim. Şu ana kadar iyi geldik ama ilk defa üslubu bozdunuz.
"Konuyu dağıtmak" diyebiliriz ama "seviye" çok farklı bir durum. Ayrı ayrı mesay yazmaktansa tek mesajda yazayım dedim ve zaten o kişiye adresli söyledim. Sorun değil ayrı ayrı yazarım.

DD+'dan DD'ye downgrade ettiğini belirtmiştim. DD ile DD+ arasında da bence ciddi bir ses kalitesi farkı var. Bahsettiğiniz gerçeklik sadece sizin gerçekliğiniz olabilir. Sizin gerçekliğiniz bizimkinden farklı olabilir.
DD ile DD+ arasında tabiiki de kalite ve detay farkı var. DVD için DD ile 5.1 olarak en fazla 448 kbit/s, blurayde 640 kbit/s bant genişliği kullanılmış. Buna karşılık DD+ ile blurayde 7.1 olarak 1.7 Mbit/s bant genişliği var. Daha geniş bant genişliği ile daha detaylı ve doğal olarak kaliteli ses aktarılması son derece normal. Bunu ben söylemiyorum. Bu rakamları derleyen istatistiki veri çalışan film database siteleri mevcut. Oralardan derlenmiş rakamlar bunlar.
Dolby için kaynağı aşağıya bırakayım.

Buradaki kilit nokta kötü de olsa gerçek bir 5.1 deneyim sunulması. Tabiri caizse biri 24 ayar diğeri 18 ayar altın bilezikler. Gidip de bu iikisini altın kaplama ve de altın renkli nikel kaplama ile karşılaştırdığımızda 18 ayar bile olsa "sonuçta altın altındır" deriz.
Disney'de olduğunu biliyorum, kullanıyorum çünkü. TV'deki görüntünün en boy oranı bir miktar değişince sinemadaki kalite mi geliyor ? Güzelmiş...
IMAX görüntünün normal bir sinema görüntüsü ile arasındaki farklar bunlar. IMAX görüntü yaklaşık %26 daha fazla görüş alanı sağlıyor. Bu sinema ekranındaki karşılığı. Bunu televizyona indirgediğimiz anda devreye başka faktörler de girmekte. Bunların en önemlileri renk gamutu ve parlaklık diyebiliriz. Her iki görüntüyü televizyona koyduğumuzda IMAX görüntü alt ve üstten daha az siyah bant içerir. Burada yayıncı kuruluş da devreye giriyor. Filmi siyah bantlı yayınlayabileceği gibi görüntüyü sağ ve sol taraflarından kırparak da yayınlayabilir. Bu durumda IMAX görüntü daha az kayıp yaşacaktır.
Televizyonlarda IMAX Enhanced dediğimizde bunun Dolby'de ki karşılığı Dolby Vision + Dolby Atmos paketidir diyebiliriz. IMAX Enhanced'de görüntü olduğu kadar içeriğinde sesi DTS:X alt yapısını kullanan bir paket.
Dikkat ettiyseniz IMAX sinemaların perde ebatları normal sinemalarınkinden daha büyüktür. Bunun başlıca nedeni de resmin %26 kadar daha büyük olmasıdır. Kamera ve projeksiyon teknolojilerine girmeyelim çünkü o kareleri çekmek ve yansıtmak için mecburen farklı ekipmanlar kullanmak gerekiyor. Diğer taraftan sinemadaki büyük ekran etkisini evde elde etmek istersek izleme mesafemizi azaltarak bunu sağlayabiliriz ancak sinema perdesinde perdeden yansıya ışığa bakarken televizyonda ışık kaynağına bakıyor olmamızdan dolayı farklı sorunlarla karşılaşmamız işten bile değildir.

Deneyimlemediğimi nerden biliyorsunuz ? 2014 yılından beri film için kulaklık kullandığımı söylemiştim. Sadece Asus değil Razer Tiamat modelinde de birden fazla sürücü var, sizin deyiminizle gerçek 7.1. Fakat çok küçük bir alanda birden fazla sürücü ile sanal tek sürücülü surround arasında sizin tahmin ettiğiniz gibi bir fark olmuyor, bunu anlayamıyorsunuz.
Önceki çarşamba ve cuma günkü mesajlarınızda 7.1 kulaklıkta sürücülerin bağımsız sürülmesi konusu için söyledikleriniz:
Bu söylediğiniz konu bana çok mantıklı gelmedi; ses kanallarını tek tek ayarlanabilir şekilde kumanda edebildiğin bir kulaklık yapacaksın ama içine decoderini koymayacaksın. Çok anlamsız geldi bana. Madem o işi bilgisayara bırakıyorsun o zaman ses kanallarını ayarlamak için neden yanında kumanda veriyorsun ? Zaten pc üstünden yazılımla kolayca halledilebilecek bir şey ? Sözlerim size değil, ürüne yönelik. Çok mantıksız geldi.
Razer Tiamat kullanmışsanız bilgisayara 1 tanesi mikrofon olmak üzere 5 adet 3.5mm jack ile ses kartına analog bağlantı ya da USB üstünden yine bir kontrol podu ile bağlantı yapmışsınızdır. Gerek kulaklığın kendi yazılımı gerekse de Windows'un hoparlör testini de çalıştırdığınızda ön ve arkaların çok farklı ses karakteristiklerinin olduğunu deneyimlemişsinizdir. Razer Tiamat ile ASUS Centurion'un bilgisayar bağlantısı birbirinden farklı değil. Razer'da analog bağlantı kabloları control poduna çakılı iken ASUS'ta bir ucu HDMI soket diğer ucunda 4 tane 3.5mm kulaklık soketi olan bir ara kablo kullanılıyor. Hangi gerçek 7.1 kulaklığı deneyimlediyseniz onun üzerinden de konuşabiliriz.
Ayrıyetten daha önce de belirttiğim üzere yaklaşık 20 yıldır gerçek 5.1 bir kulaklık kullanıyorum. Gerek Windows Sonic, gerekse de arkadaşın airpods 3'ü ile spatial audio deneyimleme şansım oldu. Soundbar kullanan arkadaşlarım da mevcut. Ben bunları zaten deneyimledim. Bu nedenle karşılaştırma yapabiliyorum.

Akıllı saat ekranının 500x500 piksel olması ile 4.000x4.000 piksel olması göz açısından pek bir şey değiştirmiyor. Veya küçük bir telefon ekranında youtube videosu açtığınızda 1080p ile 4K çözünürlük arasındaki fark tv ekranında olduğu gibi değil.
Görüntü ile sesi benzeştirmek pek doğru gelmiyor ama 55 inç bir panelde fullHD görüntü ile 32 inç bir ekranda fullHD bir görüntü aynı izleme mesafesinde çok fark ediyor. Görüntüde çözünürlüğün yanısıra izleme mesafesi de çok önemli bir parametre.

Uzamsal ses ile sürücü boyutunun pek bir alakası yok, bu iş teknoloji ile ilgili. Biz daha çok etrafımızı saran etkisinden bahsediyoruz. Daha yüksek teknoloji varsa daha küçük ebatlı sürücüler ile daha kaliteli ses elde edilebilir. Stereo olduğunu ben söylemiyorum, Asus'un resmi sitesinde yazıyor.
Sesin sürücüye gelene kadar kısmında teknoloji konuşur ama ondan sonrası ne yazık ki mekanik bir olay. Küçük bir sürücü ile itebileceğiniz hava ve de elde edebileceğiniz kalite belli. Biraz araştırma yaparsanız auidophile seviyesinde hi-fi sistem kullanan kişiler ya fullrange sürücüler ya da eski hoparlörler kullanıyor. Bunları da teknolojik olan T sınıfı anfilerle (sesi tükseltmek için pwm metodunu kullanır) değil, 1940'ların teknolojisi olan valve state (ya da halk ağzıyla lambalı) anfi ile sürüyorlar. Kaldı ki bu valve state'lerin verimleri de son derece düşük. Teknoloji kolaylıklar getiriyor doğrudur ama onun yerine bu geldi olmuyor ne yazık ki. Ayrıca ASUS'un sitesinde kulaklığın stereo olduğu yazmıyor, stereo da kullanılabildiği yazıyor. Bunu size Perşembe günkü mesajımda gösterdim. Hala sadece stereo olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

Airpods Max. alüminyum ve çelik alaşımdan imal edilmiş ve 400 gr'a yakın ağırlığı var. Çok küçük olduğunu söyleyemeyeceğim.
Ben Airpods Max'ın küçük olduğunu söylemedim. Asus Centurion'un iri olduğunu anlatmaya çalıştım. Asus Centurion da, Razer Tiamat da hacimli kulaklıklar. Stereo olan kulaklıklar bunların yanında ufak tefek kalıyor.

Bu seviye size yakışmıyor. Asus'tan da benzer cevap gelirse direkt size yönlendiririm, üretici firmaya da cihazın nasıl kullanılması gerektiğini öğretirsiniz.
Bu sözümün sonuna kadar arkasındayım ev bu cümlemin seviye ile ilgili zerre ilgisi olmadığını düşünüyorum. Asus Centurion'un otomotik olarak stereoya geçmek gibi bir özelliği yok. Hatta omomatik mod değiştirmek gibi bir özelliği de yok. Altında 7.1 yazan düğmeye basarak 7.1 ve stereo modları arasında geçiş yapıyorsunuz. Bunu da ben demiyorum; kullanım kılavuzunun beşinci sayfasında yazıyor. Bu durumda bunu yazan kişinin ürünü kullanıyor olmasına şüphe ile yaklaşmam son derece doğru ve haklıdır bir yaklaşımdır. Birisinin reddit'te hesabının olması ya da yazması o kişiyi ne yazık ki konu hakkında uzman yapmıyor.

Geri
Üst Alt