LG Linear Kompresörlü Buzdolabımız Arızalandı mı?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Bugün dikkatlice dinledim kompresör devreye girmeden önce fan çalışıyor, sonrasında kompresör sessiz olarak çalışmaya başlıyor ve 1 dk dolmadan sesin yoğunluğu odanın her yerinden duyulacak kadar artıyor, üst dereceyi de -10 ölçtüm genelde hiç değişmedi, (ölçü aletim suyun kaynamasını tam 100 olarak gösterdi bu arada)
Bilemiyorum ya. Servise hiç güvenemediğim için kafama çok takılıyor bunlar...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bugün dikkatlice dinledim kompresör devreye girmeden önce fan çalışıyor, sonrasında kompresör sessiz olarak çalışmaya başlıyor ve 1 dk dolmadan sesin yoğunluğu odanın her yerinden duyulacak kadar artıyor, üst dereceyi de -10 ölçtüm genelde hiç değişmedi, (ölçü aletim suyun kaynamasını tam 100 olarak gösterdi bu arada)
Bilemiyorum ya. Servise hiç güvenemediğim için kafama çok takılıyor bunlar...
Sesin artmasının sebebi kompresörün devri arttığı için olabilir.
Frekans kontrollü çalıştığı için kademeli biçimde yükseliyordur devri.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Hocam yeni nesil dolapların motorunun ne sıklıkla çalışması normal? tabiki değişken çok ama ortamın 15 derece olduğu bir yerde 1 saatin 30dksında motor çalışır ve duyulur vaziyette. Videomu kulaklık ile dinleyince yoğunluk hissediliyor bence.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Evet oluyor TEKNOwest TEKNOwest Yoğunluğu da azalıyor (yoğunluk özellikle dolabın arkasını duvardan uzaklaştırınca azalıyor) ama boruları kalem ucu gibi ve ayak civataları sanırım dolabın alt kısmından sıkılıyor...

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Sağolun üstadım, servis gelsin nesi ayarlanıyorsa ayarlasın, soğutmasına da baksın sesine de baksın. elimde kalır bu gidişle

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Sorundan bağımsız olarak, çok uzun yıllardır kullanılan ve olgunlaşmış teknolojilere farklı alternatifler getirenlerden biraz çekinirim şahsen. Linear kompresör olayı da böyle. Ciridi dönerek atmak gibi bir nevi:) Kağıt üstünde güzel ama pratikte sıkıntı ihtimali yüksek. Arabalarda bir dönem wankel motor sevdası vardı buna benzer, olamadı bir türlü.

Koreliler bu tür concik teknoloji numaralarını seviyor, sürüden de ayrılıyorlar ama matah bir teknoloji olsaydı birileri illa kopyalar, lisanslar vb o işe girerdi.

Çamaşır makinesinde de direct drive vardı süpsüper teknoloji, o da olamadı gitti.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Servisteki adamla aramız iyi, sağ olsun bugün elinden geleni yaptı. Motoru dinledik, motorun sıcaklığına baktı, sesine baktı, soğukluğunu inceledi. Sonuç olarak motor sesinde anormallik yoktu, soğutmayı cihazla ölçme gereği duymadık üst kademe [8 en soğuk-1 en sıcak] ayarını 6 dan 4 e indirdik,, uğultu sesi için de motorla arka kapak arasına süngerimsi bir madde sıkıştırdık, ayakların altına sünger kesip koyduk, uğultu sesi ciddi anlamda azaldı, soğutma konusunda da da takip edeceğim cihazı, sık sık çalışma konusunda sesi rahatsız ettiği için bizim çok dikkatimizi çekmiş olabilir diye düşünmeye başladım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Umut Barış Umut Barış Sota Sota TEKNOwest TEKNOwest yardımlarınız için teşekkürler ?

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Evde 5 yıldır LG GL-M492GLDL modelini kullanıyoruz özellikle yaz aylarında soğutma problemi yaşıyor dolap kompresör uzun süre çalışıyor arka tarafını temizleyince bir nebze rahatlıyor dolap ancak kesinlikle lg dolaplar da tasarım hatası var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Evde 5 yıldır LG GL-M492GLDL modelini kullanıyoruz özellikle yaz aylarında soğutma problemi yaşıyor dolap kompresör uzun süre çalışıyor arka tarafını temizleyince bir nebze rahatlıyor dolap ancak kesinlikle lg dolaplar da tasarım hatası var.
Soğutma yetersiz kalıyorsa dolabın ayarını yükseltin.
Temizliğin dışında hava sirkülasyonu da sağlayın arka taraf için.

Geri
Üst Alt