Klimanın dinlenmeye geçince kötü koku yayması

A Çevrimdışı

alitufan

Yeni Üye
18 Haz 2022
6
29
İyi günler değerli üyeler. Midea extreme save klima kullanıyorum ve kötü koku sorunu yaşıyorum. Sebebini de henüz bulamadım. Teknik servisi aradım fakat onlar da çözüm olarak klima temizliği önerdi fakat sorunun bu olduğunu düşünmüyorum. Örnek ile anlatmam gerekirse klima 22 derecede çalışıp ortam sıcaklığını 23 derece civarında tutarken soğuk olduğunu hissedip dereceyi 25- 26 civarına yükseltince klima rölanti çalışmaya başlıyor çünkü ortam ısısı hedefin altında. Tam bu anda klima kötü koku yaymaya başlıyor. Nemli ve kötü bir koku. Bu konuda problemin ne olduğuna dair fikri olup yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
Evap üzerinde bulunan soğuk hava kompresör kendini kapattığından bir anda ısı kaybediyor. Dolaptan çıkardığımız soğuk kola dolaptan çıkınca nasıl damla damla su oluşturuyor ise buda aynı mantık o koku nem kokusu ve normal. Taze hava özelliğini açarsanız kokuyu azaltabilirsiniz belki. Açmak için kumanda da air magic tuşuna basmanız lazım.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
649
39
Klima kompresörlerinin hiç dinlenmeden çalışmasının kompresöre zararı var mı?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Klima kompresörlerinin hiç dinlenmeden çalışmasının kompresöre zararı var mı?
Hayır. Normalde istediğimiz şey zaten mümkün olduğunca hat düşmesi yükselmesi yaşamadan normal döngüsünde uzun süreli çalışması. :ok

Ama eğer soruyu doğru anlamadıysam ve sorunlu bir klimada termostat ile düşük moda geçmiyorsa o zaman tabii ki zararı olur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood peki buzdolaplarındaki inverter motor da sürekli çalışıyor mu?
Hayır. Termostat ve ayar düğmesinin sebebi odur. 6-8 derece aralığına gelince motor dinlenme moduna geçer. Gündüz kapak açılıp kapandığı için hiç stop modunda yakalayamamış olabilirsiniz. (Inverter daha yüksek voltaj değeri isteyen cihazların daha düşük voltaj değerinde çalışabilmesini sağlayan teknolojidir. Motorun dur kalk yapmasıyla tek ilgisi demaraj dediğimiz kalkış akım yükünün düşürülmesini sağlamasıdır.)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
Inverter daha yüksek voltaj değeri isteyen cihazların daha düşük voltaj değerinde çalışabilmesini sağlayan teknolojidir.
Bu bilgi doğru fakat çoğunlukla bu amaçla değil, frekans değişimi amacıyla kullanılır. Buzdolabında ve klimada da bu amaçla kullanılır.

Türkiye şebeke gerilimi 50 Hertz olduğundan tek kutuplu motorlar dakikada 3000, iki kutuplular 1500 devir dönerler. Bu dönüş hızını kontrol etmek istediğimizde inverter teknolojisinden faydalanarak şebeke gerilimini frekansı değiştirilmiş olarak bu motorlara veririz.

Daha yüksek kutup sayılarına çıkarak lineer ve titreşimsiz motorlar da üretebilmiş olmamızın yanında gücü de daha verimli kullanabiliriz. Tabi klima örneğindeki gibi sabit sıcaklık sağlamak da verimi arttırdığından ekstra faydaları da olur.

İnverter devresinde çıkış frekansının yanında gerilimini de kontrol edebildiğimiz için daha düşük veya yüksek gerilimler de üretebiliriz ama motor çevirmek için genellikle bu sargı maliyetine girmezler.

A Çevrimdışı

alitufan

Yeni Üye
18 Haz 2022
6
29
Klima temizliği olacağını düşünmüyorsanız, sizin fikriniz nedir?
Klima temizliği olmamasının sebebi klimanın yeni olması. Koku yapacak kadar bir kullanımı olmadı. Onun dışında da çok bir fikir belirtecek kadar bilgim yok maalesef.

Evap üzerinde bulunan soğuk hava kompresör kendini kapattığından bir anda ısı kaybediyor. Dolaptan çıkardığımız soğuk kola dolaptan çıkınca nasıl damla damla su oluşturuyor ise buda aynı mantık o koku nem kokusu ve normal. Taze hava özelliğini açarsanız kokuyu azaltabilirsiniz belki. Açmak için kumanda da air magic tuşuna basmanız lazım.

Teşekkürler hocam.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
Koku yapacak kadar bir kullanımı olmadı.
Üstadım klimayı çalıştırınca iç peteklerde nem birikiyor. Fan modunda bir süre daha çalışıp kuruması beklenmeyip kapatılırsa küf birikmeye başlıyor. Kokuyu da bu oluşturuyor.

Yazın 3 ay kullanılmış klima bile koku yapabilir. Bu sebeple ben artık kışa girerken koku olmasa bile temizletiyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Üstadım klimayı çalıştırınca iç peteklerde nem birikiyor. Fan modunda bir süre daha çalışıp kuruması beklenmeyip kapatılırsa küf birikmeye başlıyor. Kokuyu da bu oluşturuyor.

Yazın 3 ay kullanılmış klima bile koku yapabilir. Bu sebeple ben artık kışa girerken koku olmasa bile temizletiyorum.
Klima temizliği olmamasının sebebi klimanın yeni olması. Koku yapacak kadar bir kullanımı olmadı. Onun dışında da çok bir fikir belirtecek kadar bilgim yok maalesef.

Teşekkürler hocam.
Küf ve mantarın biyolojisi ile ilgili bilgi paylaşmak için soruyu sormuştum. Eğer 3 günlük bir kullanım sonrası 2 ya da 3 gün klimayı hiç çalıştırmadıysanız o bölgede küf oluşumu gözlenmeye başlayacaktır. Söz konusu küf ve mantar miselleri de kokuyu oluşturacaktır.

Geri
Üst Alt