Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
İkinci el aldım. Fiyatı uygun geldi. Sizin de bildiğiniz gibi AMD ürünleri, özellikle de bu RX 5700 serisi aşırı ısınan ekipmanlar. Çoğu kişi undervolt yapıyor. Ama ben MSI'dan böyle bir ürün beklemezdim. Bilinmeyen bir marka olsa tamam da bu markaya yakıştıramadım. Hiç mi test yapmamışlar bu kartı üretirken yani bu kart bu halde nasıl piyasaya sürülmüş anlamıyorum. Bir daha ekipman alırken markasına aldanıp almam. İyice kullanıcı deneyimi araştırması yaparım. Gerçi bu kartı yine alırdım da, sıfır alacak olursam marka peşinde koşmayacam.

5700'de bir ısınma mevcut ama sizdeki kart bayağı kötü üretilmiş.
Bu biraz firmaların Nvidia-AMD tarafına ağırlık vermesiyle de ilgili duruyor.
Yani Nvidia YouTuberlara 5700XT ile kıyas yapmayın deme hakkını kendinde buluyorsa, üreticilere neler diyebilir. :kiskis
Ben de mesela Sapphire firmasına pek sıcak bakmazdım ama belli başlı sorunlar (görüntü kesme, siyah ekran, bga vs.) haricinde çok farklı sorun yaşayanı görmedim. 5700XT alsaydım Nitro Plus alırdım muhtemelen. Görüntüsü için ROG Strix düşünüyordum ama içindeki vidanı ölçüsüne dikkat etmeyecek ciddiyetsizlikte bir üretim yaptıklarını görünce markaya aldanmamanın önemini de bir kez daha anladım.

Çin merkezli bilinirliği düşük firmalar haricinde diğer firmalara da şans verilebilir. (Galax, Sapphire, XFX, Inno3D gibi.)
Ülkemiz piyasasında daha çok reklamı olan at koşturuyor gibi. Son yıllarda biraz daha F/P'ye kayma ihtiyacı sonucu bir şeyler değişti gibi.
Tabi ülkemizdeki satış rakamlarını bilmiyorum, belki de Nvidia daha fazla satıyordur.
Ama Nvidia'nın ikinci elde satışı kolay onu biliyorum. RX 560 değil de 1050Ti sahibi olsaydım 50 kere satmıştım.
560'ı anca ölü fiyatına satabilirim, o da benim işime gelmiyor. Çünkü benden ölü fiyata alacak olan da gidip başkasına satacaktır muhtemelen.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
5700'de bir ısınma mevcut ama sizdeki kart bayağı kötü üretilmiş.
Bu biraz firmaların Nvidia-AMD tarafına ağırlık vermesiyle de ilgili duruyor.
Yani Nvidia YouTuberlara 5700XT ile kıyas yapmayın deme hakkını kendinde buluyorsa, üreticilere neler diyebilir. :kiskis
Ben de mesela Sapphire firmasına pek sıcak bakmazdım ama belli başlı sorunlar (görüntü kesme, siyah ekran, bga vs.) haricinde çok farklı sorun yaşayanı görmedim. 5700XT alsaydım Nitro Plus alırdım muhtemelen. Görüntüsü için ROG Strix düşünüyordum ama içindeki vidanı ölçüsüne dikkat etmeyecek ciddiyetsizlikte bir üretim yaptıklarını görünce markaya aldanmamanın önemini de bir kez daha anladım.

Çin merkezli bilinirliği düşük firmalar haricinde diğer firmalara da şans verilebilir. (Galax, Sapphire, XFX, Inno3D gibi.)
Ülkemiz piyasasında daha çok reklamı olan at koşturuyor gibi. Son yıllarda biraz daha F/P'ye kayma ihtiyacı sonucu bir şeyler değişti gibi.
Tabi ülkemizdeki satış rakamlarını bilmiyorum, belki de Nvidia daha fazla satıyordur.
Ama Nvidia'nın ikinci elde satışı kolay onu biliyorum. RX 560 değil de 1050Ti sahibi olsaydım 50 kere satmıştım.
560'ı anca ölü fiyatına satabilirim, o da benim işime gelmiyor. Çünkü benden ölü fiyata alacak olan da gidip başkasına satacaktır muhtemelen.
Sıfır alacak olsaydım ben de Nitro+ alırdım uygun fiyatlı ve performansı gördüğüm kadarıyla iyi.

RX560'ı bence letgodan falan istediğin fiyata satarsın bilen bilmeyen çok adam var piyasada alıcı bulur o.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Sıfır alacak olsaydım ben de Nitro+ alırdım uygun fiyatlı ve performansı gördüğüm kadarıyla iyi.

RX560'ı bence letgodan falan istediğin fiyata satarsın bilen bilmeyen çok adam var piyasada alıcı bulur o.

Letgo'da istediğim fiyata alıcı bulamadım maalesef. 400 TL'ye satmak istedim.
350'ye de satmak içimden gelmiyor, o fiyata GTX 7xx veya R7 satanlar var.
Bu kart onların bayağı üstünde olan bir kart. Sıfırı 650-700'e satılıyor tabi ama fazla düşürmek de istemiyorum piyasayı görünce.
Kartı tekrar akşam kargoya veririm muhtemelen, bir daha bakılınca ona göre bir şeyler düşünürüm artık.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ürün servisten geldi. Telefonda da görüşmüştük, bir sorun olmadığını söylediler.
Videoyu izlediklerini belirttiler. Manuel olarak fanların devri ile oynamamamı söylediler.
Değişim istediğimde de ürün arızalı olmadığı için yapamayacaklarını söylediler.
Ben de geri gönderin o zaman dedim.

@m.menguc kasa içerisinde Furmark ile denedim, fanlar genelde %55-60 arası çalıştı.
Sıcaklık 75 dereceyi bulmadı.
Kasadaki fanlar maksimum devirde çalışmıyordu bu arada onu belirteyim, otomatik kalibre edip standart devir moduna aldım.
Maksimum devire alsaydım kasa fanlarını sıcaklık daha da düşerdi.

Kartı böyle kullanmayı düşünüyorum. THH'ye ücret iadesi için gitsem uzun sürer herhalde? :bilmiyom :alala

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ürün servisten geldi. Telefonda da görüşmüştük, bir sorun olmadığını söylediler.
Videoyu izlediklerini belirttiler. Manuel olarak fanların devri ile oynamamamı söylediler.
Değişim istediğimde de ürün arızalı olmadığı için yapamayacaklarını söylediler.
Ben de geri gönderin o zaman dedim.

@m.menguc kasa içerisinde Furmark ile denedim, fanlar genelde %55-60 arası çalıştı.
Sıcaklık 75 dereceyi bulmadı.
Kasadaki fanlar maksimum devirde çalışmıyordu bu arada onu belirteyim, otomatik kalibre edip standart devir moduna aldım.
Maksimum devire alsaydım kasa fanlarını sıcaklık daha da düşerdi.

Kartı böyle kullanmayı düşünüyorum. THH'ye ücret iadesi için gitsem uzun sürer herhalde? :bilmiyom :alala
Bence çok iyi değerlerin. Sen hiçbir zaman furmark testindeki gibi karta yüklenmeyeceksin. THH satıcıyı haklı bulabilir. Çünkü ürün çalışıyor fakat problemin daha teknik, onlar da muhtemelen anlamayacak uzlaşın diyecektir. Ben bir sürü kart alıp sattım ben test etsem hiçbir sorun yok derim o kart için. Bence kullan güzel bir fırsat olur satarsın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bence çok iyi değerlerin. Sen hiçbir zaman furmark testindeki gibi karta yüklenmeyeceksin. THH satıcıyı haklı bulabilir. Çünkü ürün çalışıyor fakat problemin daha teknik, onlar da muhtemelen anlamayacak uzlaşın diyecektir. Ben bir sürü kart alıp sattım ben test etsem hiçbir sorun yok derim o kart için. Bence kullan güzel bir fırsat olur satarsın.

Bakacağız. En azından grafik anlamında tatmin ediyor, izlenimlerimi aktarırım yine. :kiskis

G Çevrimdışı

Geralt

Yeni Üye
18 Şub 2020
2
32
Bakacağız. En azından grafik anlamında tatmin ediyor, izlenimlerimi aktarırım yine. :kiskis
Selamlar hocam, aynı fan sorunu benim Galax 1660 Super'de de mevcut maalesef. %35 fan hızı altındayken bir türü devir alamıyor fanlar. Dur başla yapıyor seri seri. Ne yapmalıyım sizce göndermeli miyim Teknobiyotik'e? Gönderin diyor adamlar ama bilemedim. Değişim mi yaparlar çözüm mü bulurlar acaba? Yeni gelen kartta Coil Whine olur diye korkuyorum, bunda tık yok. ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Selamlar hocam, aynı fan sorunu benim Galax 1660 Super'de de mevcut maalesef. %35 fan hızı altındayken bir türü devir alamıyor fanlar. Dur başla yapıyor seri seri. Ne yapmalıyım sizce göndermeli miyim Teknobiyotik'e? Gönderin diyor adamlar ama bilemedim. Değişim mi yaparlar çözüm mü bulurlar acaba? Yeni gelen kartta Coil Whine olur diye korkuyorum, bunda tık yok. ?
Sorun yok diyip göndermişler sizin kartı pardon, yeni gördüm orayı. ? MSI Afterburner ile %35 fan hızına sabitleyip kullanıyorum, sürekli böyle mi olacak yani bu?

Sorun yok diyip göndermişler sizin kartı pardon, yeni gördüm orayı. ? MSI Afterburner ile %35 fan hızına sabitleyip kullanıyorum, sürekli böyle mi olacak yani bu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

Ben ikinci defa gönderdim, videoyu izlediklerini de belirttiler, sorun yok dediler.
Kullanıyorum kartı, ısı 53-54 derece civarlarına geldiğinde fan düşük devirde dönmeye başlıyor. O zaman işte videodaki sorunu fanın sesinden anlıyorum.
Kartı kullanıyorum, oyunlarda vs. bir sıkıntı yok. Değişime yanaşmamış olmaları üzdü açıkçası, ben de kutuya hasar verdiğim için iade edemeyeceğimden kullanmaya karar verdim. THH'ye gitsem belki değişim veya ücret iadesi yönünde bir çözümü olur ama THH'den karar çıkmasını da beklemek istemedim açıkçası.

Kart güzel, 70'in üzerine çıkmıyor. Oyunlarda zaten fan devri sıcaklığa göre %50-70 arası çalışıyor.
Kasanın fanlarını en yüksek devire aldığımda kartın sıcaklığı zaten 60'ı geçmiyor.

Kullanacağım böyle bakalım, sonuçta 1600 liraya güzel bir fırsat bulmuşum.
Coil whine bende de yok, yeni kartta gelir mi gelmez mi şans işi.
Gönderin dedilerse, bir deneyin şansınızı derim. Sonuçta gitmesi gelmesi ücretsiz. Kısa sürede ilgileniyorlar kartla.
Belki birden fazla müşteride sorunu gördükleri takdirde değişim yapmayı düşünebilirler.
Firmayı da karalamak istemiyorum sonuçta, olmadı Galax'a mail atarım videoyu, sorarım bunun bir sorun olup olmadığı. :bilmiyom

Boştayken fanların çalışması için gereken sıcaklığa kolay kolay ulaşmadığını fark ettim zaten.
Ancak böyle yoğun görsel işlerin olduğu web sayfalarında o sıcaklığa ulaştığını fark ettim.
Mesela resimlerle dolu bir siteyi ziyaret ediyorum, artık önbellek vs. ciddi anlamda dolmaya başladığında, kartta herhalde o kadar veriyi kenarda tutuyor olmalı ki, ufak bir fan dur kalkı duyuyorum. Ama o kadar sorun etmedim açıkçası.

Güç kaynağım mesela orta sınıfın iyilerinden denilebilecek bir model, coil whine mevcut.
Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Canı ne zaman isterse. Ciddi bir coil whine çıkmasındansa fanlar düşük devirde dönemesin derim yani.
Eski ekran kartım Gigabyte'ın fanlarından birisinde rulman sorunu vardı, deviri her oyunda manuel olarak sabitliyordum mesela.
Şimdi Galax'ta öyle bir derdim yok açıkçası. Fan sesi kasa yanımda olduğu için duyuyorum ama zırıltı ve titreşim sesinden iyidir diyorum.
O konuda kartın bir sorunu yok Allah var yani, fanlarda rulman sorunu olsaydı zırıldardı ve bu daha çekilmez olurdu.
AMD işlemcimin fanında da rulman sorunu var mesela, ama alıştım sesine, aldığım gün fark etmiştim, gönderin yeni ürün verelim dediler beklemek istemediğim için göndermedim mesela.

Kart lazım değil diyorsanız gönderin bir baksınlar sizin kartınıza da.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
MSI Afterburner ile %35 fan hızına sabitleyip kullanıyorum, sürekli böyle mi olacak yani bu?

Neden sürekli sabitliyorsunuz ki? Kart 50 dereceye hemen mi ulaşıyor?
Nvidia denetim masasında güç yönetimi modu "optimum güç" ayarında benim.
Onu maksimum performansı tercih et yaparsam kart daha erken ısınıyor çünkü frekansını yükseltiyormuş grafik işlemcinin sanırım.

G Çevrimdışı

Geralt

Yeni Üye
18 Şub 2020
2
32

Neden sürekli sabitliyorsunuz ki? Kart 50 dereceye hemen mi ulaşıyor?
Nvidia denetim masasında güç yönetimi modu "optimum güç" ayarında benim.
Onu maksimum performansı tercih et yaparsam kart daha erken ısınıyor çünkü frekansını yükseltiyormuş grafik işlemcinin sanırım.
Optimum güçte kullanıyorum bende. Hayır sürekli sabitlemiyorum, kayıt ettim bu şekilde başlıyor sistem açılışında. Otomatik fan ayarında bıraktığımda, LoL tarzı oyunlarda sürekli o sürtme sesini duyuyorum, bu beni çok rahatsız ediyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Optimum güçte kullanıyorum bende. Hayır sürekli sabitlemiyorum, kayıt ettim bu şekilde başlıyor sistem açılışında. Otomatik fan ayarında bıraktığımda, LoL tarzı oyunlarda sürekli o sürtme sesini duyuyorum, bu beni çok rahatsız ediyor.

Ses rahatsız ediyorsa ve kutuda hasar yoksa iade etmeyi isteyin, ne diyecekler bakalım.
Ben iade koşullarını okudum, kutuyu da açarkken yırttığım için iade istemedim o yüzden.

Zaten iade etsem yerine telefon alacaktım yani, öyle bir anda kampanya görünce balıklama atlamak oldu benimkisi. :kiskis
Kuzenime de Galax'ın 1060'ını almış olduğumuz için zamanında markaya önyargım yok yani.
Onun kartında herhangi bir sorun çıkmamıştı o zamanlar.
Bu kart zaten Galax'ın 1660 Super modelleri içinde en düşüğü olarak görünüyor. Galax'ın sitesine baktığımda.

Kasanızda havalandırma kötüyse ondan dolayı da kart erken sürede ısınıyor olabilir.
Tabi LOL oynarken demişsiniz, LOL fazla grafik gücü istemeyen bir oyun ama grafik animasyon var sonuçta.

Karar sizin, sese takıntılı birisiyseniz kartı en azından bakmaları için gönderin veya doğrudan iade talebi isteyin.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sıcaklık değerlerini takip ettin mi acaba? Elimde şuan bir tane GTX1070 bir de RX5700XT var oyunlarda 80-90+ üstü değerler görüyorum. Sence normal mi? Kartlar referans tasarım değil.
80 90 üstünü görüyorsanız ya kartlarda bir sorun vardır ya da kasa havalandırmasında. Ya da sıcaklık ölçümlerinde.
Adım adım düşünelim.

1) Kartların soğutmasında sıkıntı var mı? (Termal macun, termal pad, soğutucu yüzeyin temas durumu, bakır boruların sağlamlığı, soğutucu yüzeyde hasar mevcut mu vs.)

2)Kasa içi hava akışı iyi mi?

3)Kartlarda hatalı ölçüm ihtimali olabilir mi? Ya da yazılımlarda.

Mesela şunu deneyin, pc boştayken kartın sıcaklığına bakın, elinizi karta yaklaştırın veya kartın yüzeyine dokunun, sıcaklık var mı yok mu bir kontrol edin derim.

Geçenlerde ASUS Rog Strix 5700XT modelinde sanırım soğutucu için takılan vidalardan bazılarının uzun olduğu ve bu yüzden soğutucunun yüzeye tam temas etmediği tespit edilmişti. Yani en azından okuduğum yorumlar öyleydi. Gözümle görmedim. Bunun gibi üretici hatası olan bir durum da olabilir.

Sıcaklık değerlerini takip etme şansım olmadı ama 80-90 dereceyi görecek bir kart olmadığını söyleyebilirim 1660 Super'in. Çünkü TDP'si düşük.
80'i görse bile 90'ı görmesine imkan vermiyorum açıkçası. (Tek fanlı bir modelde belki.) :bilmiyom

Kart sadece 24 saat elimde kaldığı için pek ilgilenmedim. Fazla vakit geçirmeden değişim için göndereyim dedim.
85 üzeri normal değil . Kartın modeli de önemli tabi. msi after burnerla sıcaklığı dengeleyebilirsiniz . Benim rx580 95'e doğru çıkıyor after burner olmadan

Beyler bi düzeltme yapayım. Yaklaşık 1 ay kadar önce ikinci el olarak aldığım MSI RX 5700 XT Mech OC ekran kartının aşırı ısındığından (90-95C) şikayet etmiştim. Dün biraz araştırma yaptım. Radeon Software'in güncel sürümünde bariz yazılım hataları gördüm ve daha eski ve stabil çalıştığı söylenen versiyona düşürdüm. Bu arada kasamın sirkülasyonunu da daha iyi bir hale getirdim. Yan panelini açtım. Ve aldığım değerler beklediğimden de iyi çıktı.

Testlerimi RDR2'de yaptım. Yan panel açıkken GPU 65-78C, CPU 40-45C civarlarında gezdi. Yan panel kapalıyken 5C daha yüksek değerler aldım.
Boştayken CPU ve GPU 35-40C civarında çalışıyor ki zaten çevre sıcaklığı bu.

İlk testlerimde ekran kartım boşta 60C'de çalışıyordu. RDR2'ye girince 95C'yi görüyordu. Sirkülasyon ve yazılım 20C civarı düşüş sağlamış oldu.

IMG_20200304_083052.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Beyler bi düzeltme yapayım. Yaklaşık 1 ay kadar önce ikinci el olarak aldığım MSI RX 5700 XT Mech OC ekran kartının aşırı ısındığından (90-95C) şikayet etmiştim. Dün biraz araştırma yaptım. Radeon Software'in güncel sürümünde bariz yazılım hataları gördüm ve daha eski ve stabil çalıştığı söylenen versiyona düşürdüm. Bu arada kasamın sirkülasyonunu da daha iyi bir hale getirdim. Yan panelini açtım. Ve aldığım değerler beklediğimden de iyi çıktı.

Testlerimi RDR2'de yaptım. Yan panel açıkken GPU 65-78C, CPU 40-45C civarlarında gezdi. Yan panel kapalıyken 5C daha yüksek değerler aldım.
Boştayken CPU ve GPU 35-40C civarında çalışıyor ki zaten çevre sıcaklığı bu.

İlk testlerimde ekran kartım boşta 60C'de çalışıyordu. RDR2'ye girince 95C'yi görüyordu. Sirkülasyon ve yazılım 20C civarı düşüş sağlamış oldu.

IMG_20200304_083052.jpg
Aşırı gerilim verme gibi bir sorun olmuş olabilir.
Bir de kart üzerinde BIOS veya hız aşırtma için anahtar mevcut mu?

Geri
Üst Alt