Baymak elegant plus 12000 btu inverter dış ünite sesi

E Çevrimdışı

ENES ALBAYRAK

Yeni Üye
28 Tem 2023
1
32
Hayırlı günler bir buçuk sene önce baymak elegant plus 12 aldım evimden taşındığım için yeni eve kurulum yaptırdım şimdi klima yi 16 derecede çalıştırınca dış ünite hızlı çalışıyor ve ses yok ama ısıyı 25 e falan yükseltince dış ünite den gaz zorla bir yere doluyor gibi çıt çıt bi akış sesi gibi bi ses geliyor klimayı kapatınca da aynı ses sabit olarak 30 saniye kadar geliyor sonra dış ünite duruyor bu sesi çok aradım videolar da bulamadım fikri olan varsa yardımcı olabilir mi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İç ünite ağız sıcaklığında bir değişim oluyor mu? Ölçüm yapma şansınız oldu mu?

16 derece muhtemelen klimanızın power modudur diye tahmin ediyorum. Çok yüksek ısı farkı yaratmadan bir an önce ortam ısısını değiştirmek için kompresör hızlı çalışır. Fan da hızlı çalışır. Bu da dış ortam sıcaklık farkı fazla olmadan gazın çevrimi demektir. Metal genleşme, büzüşme sesleri algılamadan çalışacaktır. Ancak power modundan çıktığında normal çevrim hızlarına döndüğü için sıkıştırma oranları ve ısı farkı değişir. Dolayısıyla hattaki metal şekil değiştirmeleri ses olarak yansır.

(İç ünite ağız sıcaklıkları normal ve soğutmada problem yoksa bu teorim geçerlidir.)

Geri
Üst Alt