Asistan doktor "Prospektüsü Okumayın" dedi.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Merhabalar.

Bu aslında bir skandal olması gerekiyor ama malum ortamda artık herşey normal karşılanır oldu. Bizim standardımız artık bu seviyelere düştü.

Sürecin Başlangıcı
Güzel bir akşam biraz fazla kaçırılan nargile sonrası (kan gazı 22) hafif karbonmonoksit zehirlenmesi kaynaklı olduğunu düşündüğüm bayılma şikayetiyle acile gittik. Kalp hızım düzensiz ve yüksekti. Zehirlenme için oksijen tedavisi paralelinde kalbim için Atriyal Fibrilasyon ve Flutter teşhisi konuldu. Bu sebeple de yoğun bakıma alındım.

Genel Özet
Hayatım boyunca iki-üç günde bir 5-10 saniyeliğine çarpıntım oluyordu. Kime söylesem normal karşıladığından ben de artık normal karşılar olmuştum. Bazen öksürünce geçiyordu falan işte.

Sonra 20 mayıs civarında güzel bir akşamda fazlaca içilen 2 köz nargile sonrası lavaboda bayılıp başımı vurup kendime geldim. O an olayın farkında olmadığımdan kanlar içinde 15-20 saniye ayakta durmaya çalıştım. Bir yandan başımdan etrafa saçılan kanları temizlemeye uğraşıyordum. Sonrasında mantıklı düşünmeyi başarıp yere oturup eşime mesaj atıp yardım istedim. Aradan 5 saniye geçmeden yanıma geldiler gibi hissettim, zaman çok hızlı aktı beklerken.

Sonrasında yoğun titreme ve kalp atışı ile çikolata falan yemeye başladım. Sağolsunlar çikolata getirdi kafenin ekibi. Saatime baktığımda 190-210 arasıydı kalp atışı ama ben normal karşıladım olaydan ötürü. Sonra taksiyle hastaneye gittik. Yolda da 90-150 arasına düşmüştü ama hızı sürekli değişiyordu ve ritmi de düzensizdi. O gün tabi şimdiki kadar bu konuya aşina değilim, aritmi nedir bilmiyorum.

Zar zor sıra aldık, sarı koddan giriş yaptık. Başıma yapıştırıcı dikiş atıldı, kan gazı ve ekg ölçümleri sonrası dahiliyeye yatırılıp oksijen tedavisine başlandı. Atriyal fibrilasyon olarak konuşmalar geçti sürekli. Hastada sinüs ritmi yok falan diye söyleniyordu. Elektroşok aleti getirilip önlem olarak bağlanması söylendi ve yapıldı. Ardından oradaki doktor hemen cordarone uygulamasına karar verdi ancak başka bir doktor yaşımdan dolayı bunu durdurdu. Yine bir başka doktor da oksijen tedavisinin bu şekilde değil de hiperbarik olması gerektiğini söyledi. Neden risk alıyorsunuz gibi uzakta biraz tartıştı orayla sorumlu doktorla.

Ertesi gün içerisinde de yoğun bakıma yatırıldım. Kan sulandırıcılar sürekli veriliyordu ve kalpte pıhtı oluşmuş mu diye iki kontrol yapıldı. İlk kontrolde hafif mitral yetmezlik, ikinci kontrolde problem yok verildi. Ardından cordarone tedavisi 24 saat uygulandı ve kalp ritmim normale döndü. Bu süreç yaklaşık 48 saat sürdü. Ablasyon tedavisi için hazırlıklar yapıldı, aç falan bırakıldı fakat yine benim kurtarıcım olan o mükemmel doktor yetişip "yaşı genç, ablasyonu iptal edelim" diyerek beni o kasapların elinden kurtardı tabiri caizse. Kahveyi, çayı, alkolü vesaire yasaklayalım yeterli dedi.

Burada değerli doktorlarımıza kasap yakıştırması yaptığım için özür dilerim fakat hastanede 1-2 iyi doktor ve hemşire ile karşılaştıysam 10 katı sayıda diğerleri için böyle düşünmüyorum. Hele yoğun bakımda nöbet değişimi saatinde 15-20 kişi toplanıp inanılmaz bir rahatlıkla ciddi gürültü yapan hemşireleri görmeliydiniz. Mevcut sistem sanırım iyileri elemiş, özele veya yurtdışına kaybetmiş. Bizlere kasaplar kalmış. Acilin o tedavi konusunda tartışmaya maruz kalmış doktorla son diyaloğumuzda da "kedilerim aç kaldı" demiştim şaka mayetinde. Eşimi zaten eve yollayacaktım ama karşılık cümle şu; "kedilerin mi önemli sen mi?". Yani kendisi, canı candan üstün görebilen birisi. Bu insana hayatımı emanet etmek zorunda olmak çok acı.

Son cümlem için de yine özür mayetinde sizlerin 24-36 saat çalıştığını ve bu yüzden bu şekilde olduğunuzu düşündüğünüzü biliyorum. Bu şekilde çalıştırılmanıza tamamen karşıyım ve burada sistemi eleştiriyorum. Ancak uzun vade sorumluluklar almak konusunda geri vitese takmanızın bahanesi olmayacağını düşünüyorum.

Nihayetinde ben taburcu oldum ve günde 2 kere rytmonorm kullanmak üzere reçete edildim. Kullanıyorum da fakat eskiden olan ritim bozukluğu aynen devam ediyor. Yetmezmiş gibi ek olarak nefes darlığı, ani gelen ve düşürecek seviyede vuran baş dönmesi, bitmeyen uyku hali, günde biriki kere vuran sağ göğüs ortası ağrısı.

Bu gün randevum vardı. Gittim ve ekg çekildim. Ara sıra girdiği için temiz tabi. Holterde çıkar anca şu anki durumum. Şikayetimin devam ettiğini ama yan etkileri yoğun hissettiğimi söyledim. Bana verdiği cevap "Prospektüsü okuma" oldu. Halbuki prospektüsü okumak zorundayız. Orada "aşağıdakilerden birini yaşarsanız derhal doktorunuza danışın" yazıyor ve doktorum bana "okuma" diyor. Ona bakarsan kahve içince de çarpıntı oluyor diyor. Ben kahve içmiyorum artık mesela yani böyle sığ bakacaksak niye atriyal fibrilasyon diye bir tanı koyuyorsun. Normal de gönder o zaman. O ilacı üreten ve prospektüsü onaylayan insanlar hiç birşey bilmiyorlar da mı öyle yazmışlar? Bunun ardından kendisine olan saygım sıfıra inmiştir.

Şimdi ek olarak cordarone tableti verdi. Günde 1 kere de bunu kullanacakmışım. Daha önceki araştırmalarımda bu ilacın piyasadan daha önce yoğun yan etkileri ve riskleri nedeniyle çekildiğini ama sonradan faydaları acil durumlarda ağır bastığından tekrar sürüldüğünü öğrenmiştim.

Benim sorum şu;
Bu ilaçların bana faydası, getirdiği risklere gerçekten ağır basıyor mu?

Ayrıca cordarone kullanımında böbrek, karaciğer ve akciğer gibi diğer organların da takibi yapılması gerekiyormuş sıklıkla. Bana tekrar randevu vermeyen ve bu konuda da bilgi vermeyen doktora ben bu konuda nasıl güvenebilirim?

Sonuç
Ben özel doktordan randevu ayarlamaya çalıştım fakat 2000₺ biraz pahalı geldi. Biraz önce de özel bir hastanede bir profesörle görüntülü görüşme karşılığı 550₺ ödedim. Bu konuları ona özetleyip benimle diyalog kurup beni aydınlatabileceğine inanıyorum.

Benim kedimin de bronşiti ve hafif kalp yetmezliği var. Onun veterinerden aldığı hizmet ve veterinerin bana verdiği bilgi miktarı, benim aldığımın 5 katı desem abartmış olmam. Şu an veterinerime kendimi muayene ettirsem içim daha rahat olurdu.

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Prof doktorun bana verdiği ilacın prospekrüsünü okuyup hatta internetten ilacı aratıp şirketin prospektüs de yanlış bilgiler vermesinden ve firmaya 100 binden fazla mahkeme açılıp, davayı kaybedip şirketin bilem kac milyon tazminat ödemek zorunda kalıp yine de ilac üretimine devam ettiğini söylediğimde, bakma sen prospektüs ve haberlere biz yazıyoruz iyi geliyor dedi. Şaka gibi. Ben ilacı kullanmayı reddediyorum dediğimde bozuldu ve o günden sonra ilişkimi kestim o doktorla. Malesef Türkiye de doktorlar (hepsi değil tabiki) nemalandiklari" şirketlerin ilaçlarını şeker gibi yazıyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Prof doktorun bana verdiği ilacın prospekrüsünü okuyup hatta internetten ilacı aratıp şirketin prospektüs de yanlış bilgiler vermesinden ve firmaya 100 binden fazla mahkeme açılıp, davayı kaybedip şirketin bilem kac milyon tazminat ödemek zorunda kalıp yine de ilac üretimine devam ettiğini söylediğimde, bakma sen prospektüs ve haberlere biz yazıyoruz iyi geliyor dedi. Şaka gibi. Ben ilacı kullanmayı reddediyorum dediğimde bozuldu ve o günden sonra ilişkimi kestim o doktorla. Malesef Türkiye de doktorlar (hepsi değil tabiki) nemalandiklari" şirketlerin ilaçlarını şeker gibi yazıyor.
Kendi aralarında şu cümleyi ne sıklıkla kullanıyorlar çok merak ediyorum.

"Yaz reçeteyi gönder."

Bizim sanayide iyi olmayan ustalar buna benzer cümleler kullanırlar hep. Motorda tekleme vardır ve ara sıra geliyordur. Değiştirir buji kablosunu gönderir. Düzelmezse bobini değiştirir gönderir. Bujileri zaten değiştirmiştir. Sorun ise bobine giren elektrik kablosunun yağlanıp elektrik atlamasına sebep olmasıdır. Usta bakmaz bile.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Kendi aralarında şu cümleyi ne sıklıkla kullanıyorlar çok merak ediyorum.

"Yaz reçeteyi gönder."

Bizim sanayide iyi olmayan ustalar buna benzer cümleler kullanırlar hep. Motorda tekleme vardır ve ara sıra geliyordur. Değiştirir buji kablosunu gönderir. Düzelmezse bobini değiştirir gönderir. Bujileri zaten değiştirmiştir. Sorun ise bobine giren elektrik kablosunun yağlanıp elektrik atlamasına sebep olmasıdır. Usta bakmaz bile.
Aynen öyle, insanlar ruhsizlastı maalesef. Ilaç firmaları için bizler sadece istatiksel rakamlardan ibaretiz. Doktorlar için, gün içinde oraya birileri gelip giderken, bize birseyler söylemesi gereken kişileriz. Hepsi olmasa da değişen dünya ve kopuklasma sonucu bunlar yaşanıyor ne yazık ki

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Konuyla ilgili detaylı bir bilgi paylaşımı yapacağım ancak şu an için müsait değilim. Benimkisi naçizane Veteriner HEKİM görüşü olacak o yüzden paylaşımdan hemen önce kusuruma bakmayın diyorum.
hocam ek olarak bizim eşimin de benim de net olarak kordaron olarak duyduğumuz ilacın reçete mesajı geldi şimdi. Concor yazıyor. Prospektüsünde dinlenme halinde ritim bozukluğu varsa kullanmayın yazıyor. Hipertansiyon ilacıymış ve tansiyon düşürebilirmiş. Benim tansiyonumu ölçse hep 10-6 olduğunu görüp vermezdi diye düşünüyorum. Zaten baş dönmem var dedim bunu içince artık hiç birşey yapamam herhalde ben.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
öncelikle gecmis olsun.
zaten yapmissin ama bu tarz ciddi konularda farkli doktorlardan görüs almak daha iyi olur maddi durum yoksa gerekirse borc alip özel doktora gideceksin sonucta bahsettgini durum saglik hatta kendi canin burada tavsiye edilen televizyon buzdolabi degil yanlis birseyde üreticiye geri giden tv degil sen olursun saglik sakaya gelmez
nargile seni cok etkiliyorsa kendini kontrol et icme neden israrla ictigini anlayamadim
diger sözlerine ise genel olarak katiliyorum son dönemde doktorlarin cogu almanyaya geldi hatta düsseldorf da fotograf cekip paylasiyorlarid mutlumusunuz diye haber olmustu
duydugum kadariyla türkyiede almanca kurslari doktorlarla doluymus özellikle son secimin ardindan bu talep daha da artacaktir.
"Prospektüsü okuma" tavsiyesi ilac saticialri ile yapilan anlasmalari sebebiyle olabilecegi gibi ayni zamanda psikolojini kötü yönde etkilememesi icin de tavsiye edilebilir
ismini tam hatirlamiyorum ama psikolojik bir hastalik vardi mesela insanlar internette bir hastalik hakkinda arastirma yapiyor ve orada okudugu her belirtiyi kendilerinde bulmaya basliyor " aa bu bende de var, aynen banada oluyor bak buda dogru tamam ben kesin ölecegim"
bu yüzden prospektüsü (kopyala yapistir yapiyorum yazmasi zor geliyor :haha ) esine filan okut ciddi bir yan etkisi varsa sana söylesin yoksa söylemesin
bende bir ilac icin yazilanlari okumustum sonra aynen orda yazanlari kendimde bulmaya calistigimi farkettim
psikolojin saglam degilse panik ataga kadar gidiyor olay

bunun disinda ilac firmalari o ilaci kullanan belki milyonlarca kisi onlara dava acmasin diye mevcut yan etkilerle birlikte olasi yan etkileride oraya yaziyorlar ki birisi dava acarsa biz zaten buraya yazmistik kullanmasaydin diyerek sucu sana veya ilaci sana yazan doktora atiyorlar.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
nargile seni cok etkiliyorsa kendini kontrol et icme neden israrla ictigini anlayamadim
Bilmiyordum ki. Zaten çok da nadiren içiyordum. Artık ağzıma sürmem :). Sadece nargile de değil, çay, kahve, kola, alkol... Hiç birini tüketmeyeceğim.
ismini tam hatirlamiyorum ama psikolojik bir hastalik vardi mesela insanlar internette bir hastalik hakkinda arastirma yapiyor ve orada okudugu her belirtiyi kendilerinde bulmaya basliyor " aa bu bende de var, aynen banada oluyor bak buda dogru tamam ben kesin ölecegim"
Bunu anlıyorum fakat durumum bu değil. Ben prospektüsü okumadan önce başımı vurduğum için diye düşünüyordum. Ayrıca metinde de yazdığım gibi prospektüste açık açık "bu durumlardan biri varsa doktorunuza danışın" yazıyor. Ayrıca "prospektüsü okumayın" demek bir suçtur. Zira o prospektüsler okunmak zorundadır. Örneğin bazı ilaçların prospektüsünde "ritim bozukluğunuz varsa kullanmayın" yazabiliyor ve doktor bu ilacı size verebiliyor. Çünkü özenmiyor. Örneğin şu an bana yazılan concor ilacının prospektüsünde de bu metin yer alıyor. Doktor kullan diyor ancak ilaç sahibi şirket kullanma diyor. Doğru olanın hangisi olduğu aşikar.
psikolojin saglam degilse panik ataga kadar gidiyor olay
Mantıklı gibi gözükse de öyle değil. Hastalık hastası değilim ve bu yüzden ölüyordum zaten ben. Pıhtı atma riskiyle 28 yaşıma kadar gelmişim bu saçma sapan "normal, herkeste oluyor" bakışı yüzünden.
bunun disinda ilac firmalari o ilaci kullanan belki milyonlarca kisi onlara dava acmasin diye mevcut yan etkilerle birlikte olasi yan etkileride oraya yaziyorlar ki birisi dava acarsa biz zaten buraya yazmistik kullanmasaydin diyerek sucu sana veya ilaci sana yazan doktora atiyorlar.
Maalesef tam olarak öyle değil. ve gibi çok önemli sağlık kuruluşları tarafından denetlenir ve otoritesi tarafından kontrol edilir. Yani oraya "neyse biz ani ölüm de yazıp risk almayalım" gibi bir bakış açısıyla cümle ekleyemezler. Tüccar kafasıyla sağlık hizmeti verildiğini inkâr etmiyorum ancak bu örgütlerin varlığını da hafife almamak gerekiyor. Ben avm girişinde ani baş dönmesiyle düşüyorsam bunun sebebi zaten düşük olan tansiyonuma ilacın daha da etki etmesi olabilir. Psikolojik diyip geçerse ve ben araç sürerken birilerine veya kendime zarar verirsem kim kimi neye göre yargılayacak?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bilmiyordum ki. Zaten çok da nadiren içiyordum. Artık ağzıma sürmem :). Sadece nargile de değil, çay, kahve, kola, alkol... Hiç birini tüketmeyeceğim.

Bunu anlıyorum fakat durumum bu değil. Ben prospektüsü okumadan önce başımı vurduğum için diye düşünüyordum. Ayrıca metinde de yazdığım gibi prospektüste açık açık "bu durumlardan biri varsa doktorunuza danışın" yazıyor. Ayrıca "prospektüsü okumayın" demek bir suçtur. Zira o prospektüsler okunmak zorundadır. Örneğin bazı ilaçların prospektüsünde "ritim bozukluğunuz varsa kullanmayın" yazabiliyor ve doktor bu ilacı size verebiliyor. Çünkü özenmiyor. Örneğin şu an bana yazılan concor ilacının prospektüsünde de bu metin yer alıyor. Doktor kullan diyor ancak ilaç sahibi şirket kullanma diyor. Doğru olanın hangisi olduğu aşikar.

Mantıklı gibi gözükse de öyle değil. Hastalık hastası değilim ve bu yüzden ölüyordum zaten ben. Pıhtı atma riskiyle 28 yaşıma kadar gelmişim bu saçma sapan "normal, herkeste oluyor" bakışı yüzünden.

Maalesef tam olarak öyle değil. ve gibi çok önemli sağlık kuruluşları tarafından denetlenir ve otoritesi tarafından kontrol edilir. Yani oraya "neyse biz ani ölüm de yazıp risk almayalım" gibi bir bakış açısıyla cümle ekleyemezler. Tüccar kafasıyla sağlık hizmeti verildiğini inkâr etmiyorum ancak bu örgütlerin varlığını da hafife almamak gerekiyor. Ben avm girişinde ani baş dönmesiyle düşüyorsam bunun sebebi zaten düşük olan tansiyonuma ilacın daha da etki etmesi olabilir. Psikolojik diyip geçerse ve ben araç sürerken birilerine veya kendime zarar verirsem kim kimi neye göre yargılayacak?
bunlar benim kendi yorumlarimdi ve dedigim gibi burasi saglik konusunda tavsiye almak icin bence uygun bir ortam degil. kücük seyler icin insanalrin deneiymlerinden faydalanabilirsin fakat senin durumun ciddi o yüzden masraftan kacinmadan uzman bir doktora görünmen ondan bigli alman daha iyi olur.
saglik örgütleri kuruluslari hakkinda da pek olumlu düsüncelere sahip degilim amerikadaki FDA yani bu ilaclari vs denetleyen kurumun nasil isledigini anlatan bir belgesel vardi ayni sekilde corona döneminde apar topar cikarilan asiyi hepsi aninda onayladi o anlatilan denetlemeler vs hic ortada yoktu. isin özeti insan sagligi ve hayati dünyada deger görmüyor cikarlarla ters düsmeyse insanlari düsünüyorlar

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
burasi saglik konusunda tavsiye almak icin bence uygun bir ortam degil
Neden canım. Mesela veteriner arkadaşımızın söyleyeceği şeyler çok değerli. Burada her konuda bilgili insan var. Kaldı ki bakarsanız forumun bu kısmı tam da sağlık konusunda bilgi almak için açılmış bir bölüm. Doğru bilgi arayarak bulunur.

ayni sekilde corona döneminde apar topar cikarilan asiyi hepsi aninda onayladi
Ve bu sayede koronayı pandemi olmaktan çıkardılar. Bi kaç kişinin bacağı falan şişti diye sonucu belli davalar açılıyor sadece. Bana verilen ilaç, koronavirüs aşısından çok daha tehlikeli yan etkilere sahip bir ilaç.

Bence sizin bakış açınızı değiştirip komplo teorilerinden uzaklaşmanız lazım. Medeniyetle yönetilen bir ülkede yaşıyorsunuz ve medeniyete güvenmediğinizi söylemek anlamsız. Burası da öyle yönetilseydi oralar kadar adaletli ve canı candan üstün görmeyen bir yönetim olurdu.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,365
39
Geçmiş olsun.

Öncelikle durumun ciddiyetini tam anlamıyla idrak etmelisin, senin rahatsızlığın şakaya gelmez. İlacın faydası elbette getirdiği risklere çok daha ağır basıyor fakat mümkünse hastanın durumuna göre ilaç verilmeli.

Mesela tansiyon düşüklüğünden bahsetmişsin ki benim de tansiyonum genelde hep normalden düşüktür, bunu ilacı yazan doktora söylemen gerekli. Veya herhangi bir maddeye karşı alerjin varsa, sana ilacı yazacak hekimin bunu bilmesi gerekir.

Mesela benim küçük yeğenim bir çeşit antibiyotik maddeye aşırı duyarlılık gösteriyor, 2-3 yaşlarında menenjit geçirdiğinde muayene eden prof bunu fark etmişti ve bu maddeyi kağıda yazıp ailesine teslim etti ve dedi ki ''Kağıda yazdığım etken maddeyi içeren herhangi bir ilacı hayatı boyunca kullanmayacak. Eğer size böyle bir ilaç verirlerse doktorunuzu uyarın ve çocuğun rahatsızlığını söyleyin.''

Yapacağın şey, acilen alanında çok iyi bir uzman hekime tekrar muayene olmak. Paran yoksa bile borç bul derim. Bazen öyle saçma şeylere öyle paralar harcıyoruz ki, sağlık söz konusu olunca daha hassas olmalıyız. Kalp hastası bir tanıdığım var. Kendi doktoruna muayene olmak için gerekirse şehir dışına bile çıkıyor. Onda da kalp rahatsızlığı var. Doktor o sıra başka bir şehirde tatil yapıyormuş, acil bir durum söz konusu olduğu için Bursa'dan kalktı, 6 saatlik yola gidip kendi doktorunu ziyaret etti.

Uzmanlık konusuna girdiği için Cordarone hakkında yorum yapmam yanlış olur, hekim değilim sonuçta. Belki başka bir alternatifi bulunabilir, yoksa da bazı riskleri göze alıp kullanmak daha iyi olabilir, en iyisini hekim bilebilir. Kemoterapi de çok zararlı ama maalesef kullanmamız gereken zamanlar oluyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Teşekkür ederim.
Öncelikle durumun ciddiyetini tam anlamıyla idrak etmelisin, senin rahatsızlığın şakaya gelmez. İlacın faydası elbette getirdiği risklere çok daha ağır basıyor fakat mümkünse hastanın durumuna göre ilaç verilmeli.
Kesinlikle aslında benim ciddiye aldığım kadar doktorun da ciddiye almasını istiyorum.
İlacın faydası elbette getirdiği risklere çok daha ağır basıyor fakat mümkünse hastanın durumuna göre ilaç verilmeli.
Şaibe tam da bu konuda. O ilaç piyasadan çekilmiş ve acil durumlar için geri verilmiş bir ilaç. Şu aşamada uzun dönem kullanımda önerilmeyen ve kullanıldığı durumda da diğer organların da periyodik kontroller edilmesi gerektiği ingiltere sağlık bakanlığı tarafından belirtilmiş bir ilaç. Türkiye'de 2004 yılında ani ölümlere sebep olduğu gerekçesiyle önce toplatılıp tekrar sürülmüş bir ilaç. Yani 1980'li yıllarda tüm dünyadan, 2004'te de Türkiye'den toplatılıp geri sürülmüş problemli bir ilaç. Genç olduğum için ablasyon yapılmasını istemeyen doktorumla görüşebilsem keşke. Muhtemelen ablasyondan daha yüksek riskler içeren bu ilaçla tedaviye de onay vermeyecekti.
Mesela tansiyon düşüklüğünden bahsetmişsin ki benim de tansiyonum genelde hep normalden düşüktür, bunu ilacı yazan doktora söylemen gerekli. Veya herhangi bir maddeye karşı alerjin varsa, sana ilacı yazacak hekimin bunu bilmesi gerekir.
Hipertansiyon ilacı verirken bunu sorması lazım. Sormasa bile zaten baş dönmesinden bahsettiğim için anlamı belli. O asistan doktor tam olarak yaz geç yaptı. Aile hekimim daha fazla ilgilenip soru soruyor.
Yapacağın şey, acilen alanında çok iyi bir uzman hekime tekrar muayene olmak. Paran yoksa bile borç bul derim.
İşte biraz önce MedicalPark'ın kardiyoloji profesörlerinden biriyle görüntülü görüşme için 550₺ ödedim. Çağırırsa hastaneye de giderim. Orada da sorun yaşarsam 2000₺ hayatımın kalan ortalama 40 yılı için verilebilecek bir bedel. Muhtemelen o 2000 ile kalmayacak ama yine de önemli değil. Şimdilik o ilacı kullanmamamı söyleyeceğine inandığım daha uzman biriyle görüşmek ve olası riskleri öğrenip nasıl bir yol çizeceğime karar vermek beni rahatlatacaktır.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,245
62
Sn@Ömer Çolak kardeş çok geçmiş olsun,şifalar dilerim.İyi bir uzman doktor veya prof'a muayene olun,paraya acımayın.Sağlık her şeyden önemlidir,para tekrar kazanılır,ama sağlık geri gelmez.Bu yaşıma kadar bir sürü değişik doktora,hastaneye gittim.Maalesef ülkemizde sağlık sistemi yüzünden doktorlar tarafından hasta üzerinde özellikle devlet hastanelerinde,aile hekimliğinde tam olarak araştırma yapılmıyor,hastalara fazla bilgi verilmiyor,genellikle bir iki tahlil,ilaç yaz geç şeklinde yapılıyor.Mecburen prospektüsü okumamız lazım.Kullanacağımız ilaç hangi hastalıklara iyi geliyor,yan etkileri nelerdir,diğer ilaçlarla etkileşimi nasıldır,nasıl kullanacağız bunları bilmemiz gerekiyor.Tekrar geçmiş olsun.

Geri
Üst Alt