Televizyonumda HDR var mı ?

Bu makale sizin için faydalı oldu mu ?

• Evet

Oy: 45 80.4%
  • Hayır

Oy: 7 12.5%
  • Gereksiz

Oy: 4 7.1%

• Kullanılan toplam oy
    56
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Selam forum üyeleri,
Sık sorulardan biri olan benim televizyonumda hdr var mı? bunu sizin görmeniz için çalışalım,
Vestel'de hdr özelliğini açma kapama gibi bir menü yok öncelikle bunu belirteyim, Bazıları bunu görmek istiyorum diyor, hadi görelim bakalım oluyor mu ? :sirit
Video ;

Yazılı anlatım;

hdr_clarity.jpg

Öncesinde HDR nedir onu anlayalım :

HDR teknolojisi, Ultra-HD çözünürlüğün getirdiği detayları daha yüksek kontrast değerleri ile ekranla buluşturuyor. Siyahlar daha siyah, beyazlar, daha beyaz bir yapıya kavuşur ve bu sayede görüntülerde aydınlık ve karanlık bölgelerdeki detay kaybı en aza indirilir.

Çok sık karşımıza çıkmaya başlayan HDR (High Dynamic Range) TV nedir, ne işe yarar?

Bir resimdeki en karanlık noktayla en parlak nokta arasındaki fark "dinamik aralık" olarak adlandırılır. "Yüksek" dinamik aralık, karanlık yerlerin koyu, aydınlık yerlerin ise parlak göründüğü anlamını taşır. Bunun kontrastla ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Ancak dinamik aralığın renk ile de ilgisi var; herhangi bir TV'nin HDR uyumlu olabilmesi için, hem kontrast, hem de renk aralığı olarak bazı gereksinimleri karşılaması gerekir.

Kontrast alanında iki önemli değer bulunuyor: tepe parlaklık noktası ve siyah seviyesi. Bu ikisi arasındaki fark, TV'nin kontrast oranını verir. Kontrast oranı ne kadar yüksek ise, TV ekranına yansıyacak görüntüler o kadar "dinamik" olacak demektir.

Renk aralığı alanında ise HDR uyumlu TV'lerin yeni bir standart olan 10-bit "Deep color"u desteklemesi gerekiyor. Bu standart, 1 milyarın üzerinde renk üretebiliyor. HDTV ve Blu-ray diskleri, 25 yaşındaki bir standart olan 8-bit renk aralığına uyum gösteriyorlar. Bu standart ise 16 milyon renk üretebiliyor. 10-bit sinyal içerisinde ek bilgilere yer verilmesi gerektiğinden, bu standardın geriye yönelik uyumluluk sağlama ihtimali düşük görünüyor.

HDR TV'ler sizin için ne anlam taşıyor?

HDR TV'lerin siyahları daha siyah, beyazları daha beyaz. Bu aralıkta sunabileceği renkler de daha fazla. Peki bunlar sizin için ne anlama geliyor? HDR TV'ler, şimdiki TV'lerden çok mu iyi? Yoksa kâğıt üzerinde güzel görünen bu değerler, gerçeğe pek yansımıyor mu?

HDR'nin gerçek özelliği, ekranda gerçeğe daha yakın görüntüler oluşturabilmesi.

Ekran teknolojisi üreticileri , bu alanda gelişim göstermek için çabalıyorlar ve HDR bu yönde atılmış bir adım. Gerçek şu ki HDR TV satın almak, izlediğiniz tüm dizileri ve filmleri bir anda HDR kalitesine yükseltmeyecek. Bunun için izlediğiniz içeriğin HDR için düzenlenmiş olması, kullandığınız medya ara yüzlerinin HDR içeriğini desteklemesi gerekiyor.

Kafanız karıştıysa bir örnek verelim;

Bugünkü Blu-ray diskleri, aslında 10-bit renkli filmleri destekliyor ancak bu filmleri Blu-ray player'ınız çözemeyebilir. Benzer şekilde Netflix'teki bir diziyi HDR TV'de izlediğinizde, dizi HDR seçeneği sunmadıkça, önemli bir fark görmeyeceksiniz. Ancak HDR TV'lerin kontrast oranının daha yüksek olması, daha iyi bir görüntü kalitesi elde etmenizi sağlayabilir. Benzer bir durumu 4K TV'lerde de yaşamıştık: 4K TV satın aldığınızda seyrettiğiniz içeriklerin bir anda 4K'ya yükselmediğini biliyorsunuz. Upscaling diye bir teknoloji olsa da, bu teknoloji de bir yere kadar fayda sağlayabiliyor. Küçük bir bilgi daha: HDR için TV'nin LED veya OLED olması önem taşımıyor. Daha parlak görüntüler için LED'i, daha karanlık görüntüler için ise OLED'i tercih etmenizde fayda var.

Peki, Vestel Televizyonlardaki HDR özelliğini nasıl kullanırım?

Vestel TV modellerinde HDR özelliğinin olup olmadığını müşterilerimiz birkaç yöntem ile kontrol edip test edebilirler.

1-) Mağaza modu;

Menü- Ayarlar- Sistem-Daha fazla menüsünden Mağaza Modu ‘etkin’ edilip bu menüden çıkılır.
TV kendiliğinden özelliklerini slayt halinde tanıtmaya başlayacaktır.
Bu görsellerden ürünlerinde HDR özelliğinin olup olmadığı kontrol edilebilir

Adsiz2402d8a6b77cc6de0.png

2-) Netflix;

Ultra HD TV modellerimizde bulunan Netflix uygulamasına giriş yapıp arama menüsüne HDR yazılıp içerikler aratılır.
Arama sonrası HDR destekli içerikler görüntülenecektir. Herhangi bir tanesi seçilip açılır.

Resimde göreceğiniz üzere filmin süre kısmının yanında eğer televizyonunuz HDR destekliyorsa HDR ya da DolbyVision yazacaktır.

Televizyonunuzda HDR desteği bulunmuyorsa. Burada ‘Ultra HD 4K’ ibaresi görüntülenir.
Televizyonunuzda HDR desteği bulunuyorsa. Burada ‘Dolby Vision’ ibaresi görüntülenir

Adsiz134900d6dd92ddbc.png

Dolby Vision destekli tüm TV modellerimizde HDR özelliği vardır.
Dolby Vision özelliğini televizyonunuzun Menü → Ayarlar → Ses ayarları menüsünden görüntüleyebilirsiniz.

3-) Media browser;

Televizyonunuzda internet veya farklı kaynaklardan temin etmiş olduğunuz HDR destekli videoları USB bellek aracılığıyla oynatabilirsiniz. Eğer televizyonunuz HDR destekli değilse bu içerikleri açamayacaktır.

4-) HDMI;

Televizyonunuzun HDMI girişine HDR özellikli Blu-ray player'ınızı bağlayıp HDR destekli film satın alarak oynatabilirsiniz. Herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda televizyonunuzun Ayarlar → Kaynaklar → Kaynak Ayarları menüsünden kullanmakta olduğunuz HDMI girişlerini ‘Gelişmiş’ moduna alıp Blu-ray Player'ınızdaki video ayarlarınızı da HDR veya Dolby vision özelliğini aktif etmeniz yeterli olacaktır.

Adsiz3df269c6c6e710b84.png

Ayarlar → Kaynaklar → Kaynak Ayarları menüsünden kullanmakta olduğunuz HDMI girişlerini ‘Gelişmiş’ moda ayarlayınız..

5-) Ürün kutu üstünüde yazdığını kontrol edebilirsiniz.

6-) cihaz seri numarasını BURADA paylaşarak bilgi alabilirsiniz.

İyi forumlar.:mutlu

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Eline sağlık. :mutlu
HDR benim için fazla önemli değil şimdilik.
Olayı daha geniş bir renk paletini kapsaması ama, renkler doğallığından uzaklaşıyor sanırım. :hmm

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Bizdeki 65" 9100 de HDR yi aktif görünmekte 2.29.60 yazılımıyla açık tı eğer bu ful yoksa bundan sonraki bi ful yüklensede videolarda HDR yazmıyordu , ardından 2.40.6 versiyonunu atınca videolarda HDR bilgilendirmesini vermeye başlayor..
şimdi 65UB9100 yani mb120 tv mizde HDR var mı yokmu videoda yazsada bu sadece bilgimi yoksa yazılımsal olarak hdr aktifmi ne dicez bu duruma ?
screenshot_20180402-154249_2-png.png

7) yediyide ben eklim :sirit merak edenlere uydudan bakim dedim 19.2 Astra daki yayında samsung UHD hemde HDR yayında infoda çıkıyor bilgisi :mutlu
ama aynı kanal VESTEL de açıkken sadece UHD çıkıyor( resimde yazı beyaz farkedilmesede :sirit)) ama DD+ bilgisi ile sadece info bilgisinde enteresan:hmm

20190322_195049.jpg

20190322_195229.jpg

şimdi UB9100 mb120 de HDR varmı yokmu ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bizdeki 65" 9100 de HDR yi aktif görünmekte 2.29.60 yazılımıyla açık tı eğer bu ful yoksa bundan sonraki bi ful yüklensede videolarda HDR yazmıyordu , ardından 2.40.6 versiyonunu atınca videolarda HDR bilgilendirmesini vermeye başlayor..
şimdi 65UB9100 yani mb120 tv mizde HDR var mı yokmu videoda yazsada bu sadece bilgimi yoksa yazılımsal olarak hdr aktifmi ne dicez bu duruma ?
screenshot_20180402-154249_2-png.png

7) yediyide ben eklim :sirit merak edenlere uydudan bakim dedim 19.2 Astra daki yayında samsung UHD hemde HDR yayında infoda çıkıyor bilgisi :mutlu
ama aynı kanal VESTEL de açıkken sadece UHD çıkıyor( resimde yazı beyaz farkedilmesede :sirit)) ama DD+ bilgisi ile sadece info bilgisinde enteresan:hmm

20190322_195049.jpg

20190322_195229.jpg

şimdi UB9100 mb120 de HDR varmı yokmu ?
Bilgi yok yazısının altındaki Dolby Vision simgesi gibi gordum. İlk makalede netfilx konusunda olduğu gibi bazı platformlarda hdr mevcut olmasa bile dolby vision simgesi olduğu için hdr olduğunu anlayabiliriz

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
O logo Dolby vision değil o zaman Dolby digital ... Çünkü bende de var ? Hatta trt4k da d+ da var ??

IMG_20190323_145757.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
O logo Dolby vision değil o zaman Dolby digital ... Çünkü bende de var ? Hatta trt4k da d+ da var ??

IMG_20190323_145757.jpg

Dediğim gibi, Çift D simgesi Dolby Digital ile kodlanmış ses akışı olduğunu gösteriyor.
Çift D'nin yanında + işareti varsa o da Dolby Digital Plus ile kodlanan ses akışını belirtiyor.

HDR yayınlara dair bir ibare değil.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Dediğim gibi, Çift D simgesi Dolby Digital ile kodlanmış ses akışı olduğunu gösteriyor.
Çift D'nin yanında + işareti varsa o da Dolby Digital Plus ile kodlanan ses akışını belirtiyor.

HDR yayınlara dair bir ibare değil.
o zaman netfilxdekini görünce anlayacağız

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Netflix te HDR li içeriklere baktım da ‘Ultra HD 4K’ ibaresi görüntüleniyor da videoda HDR nasıl yazıyor acaba çok çook enteresan

Düzenleme :

düzenleme açıklaması yeni farkettim tv yi tekrar full le 2.29 a döndüm Netflix te hala HDR yazmıyor
devam ettim 2.40.6 yükledim tekrar Netfix i açtım veeee içeriklerde HDR yazıyor :clap:clap:clap uyduda baktım yayında UHD DD+ aynen duruyor neyse fanteziye devam dedim
sonra en son core MB120 Carbon V2.45.29.1 i yükledim veee :alsana Netflixte içerikte HDR yazmıyor :alala sadece ‘Ultra HD 4K’ yazıyor :alsana
tekrar core 2.40.6 yı yükledim üstüne geri veeee tekrar Netfix i açtım veeee içeriklerde HDR yazıyor :clap2:hoba1:dinle

20190323_183422837534a94ca1d74a.jpg
20190323_183514e8594b08cdae99e4.jpg

20190323_191112.jpg

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

nctemiz

Aktif Üye
15 Ocak 2019
312
46
Netflix te HDR li içeriklere baktım da ‘Ultra HD 4K’ ibaresi görüntüleniyor da videoda HDR nasıl yazıyor acaba çok çook enteresan

Düzenleme :

düzenleme açıklaması yeni farkettim tv yi tekrar full le 2.29 a döndüm Netflix te hala HDR yazmıyor
devam ettim 2.40.6 yükledim tekrar Netfix i açtım veeee içeriklerde HDR yazıyor :clap:clap:clap uyduda baktım yayında UHD DD+ aynen duruyor neyse fanteziye devam dedim
sonra en son core MB120 Carbon V2.45.29.1 i yükledim veee :alsana Netflixte içerikte HDR yazmıyor :alala sadece ‘Ultra HD 4K’ yazıyor :alsana
tekrar core 2.40.6 yı yükledim üstüne geri veeee tekrar Netfix i açtım veeee içeriklerde HDR yazıyor :clap2:hoba1:dinle

20190323_183422837534a94ca1d74a.jpg
20190323_183514e8594b08cdae99e4.jpg

20190323_191112.jpg
acaba ultra dd ile 4k nın farkı varmıdır.benim tv de 4k azıyor.Benimtv dede

Geri
Üst Alt