Oto Ses Sistemi Hakkında Yardım

E Çevrimdışı

erenkrtls

Yeni Üye
5 Kas 2023
6
18
Selamlar herkese,

Elimdeki malzemeleri de kullanarak bir oto ses sitemi oluşturmayı hedefliyorum. Parça parça yükselterek sistemi nihai sonucuna ulaştıracağım.

Elimde şuan

Macoustic MT502 (2 adet) 60RMS Mid Hoparlör

Blaupunkt GTx 132HP (2 adet) 40RMS Mid Hoparlör

Sony CDX-GT35U Teyp

Crossover (marka model bilmiyorum ama 3 yollu) 2 adet

Bunların yanına

For-X XQ-125.4D 4 Kanal Amfi satın alacağım. 4 ohmda 125RMS tek kanal çıkışı var.

Aklımda 2 Blaupunkt hoparlörü amfinin tek kanalına bağlayıp, çalıştırmak var.

Bir diğer kanala 2 Macoustic hoparlörü amfinin tek kanalına bağlayıp, çalıştırmak var.

Bir diğer kanala alacağım 2 Tweeter hoparlörü amfinin tek kanalına bağlayıp, çalıştırmak var.

Bu şekilde 3 kanalı doldurup mid ve tiz sesleri 6 adet hoparlörden almış olacağım. 1 kanalım hala boşta.

Kalan bir kanala koltuk altı subwoofer bağlamayı düşünüyorum. Bu şekilde amfi bağlantısını tamamlamış olacağım. Aklıma takılan ise crossoverleri nasıl bağlayacağım?

crossover'in tek bir güç girişi var. Mid ve tizler amfi üzerinden 2 ayrı kanaldan çıkacaklar. Amfiden gelen bu 2 kanalı crossover'in tek güç girişine bağlayıp mid ve tizleri ayırsam, amfinin iki kanalını crossover'in tek girişinde birleştirdiğim için sorun yaşar mıyım?

Yaptığım sistemde olmayacak bir taraf var mıdır?

Bagajda subwoofer çok yer kaplar diye düşünerek pek sıcak bakmıyorum. koltuk altı da yeterli olacakmış gibi geliyor, yanılıyor muyum?

Son bir sorum da bunlara güç sağlamak olacak. Pek güçlü bir sistem değil tabii ama araç kapalıyken de çalıştıracağım için sormak istedim. Aracımda 50amperlik bir akü var. Bu aküye bağlansak araç kapalıyken çalıştırma sorun olur mu yoksa farklı bir akü almak şart mı?

Paintten çizdiğim oldukça amatör bir resim ile görsel destek de sunmak isterim :) (crossover bağlantılarından emin olamadığım için çizmedim) Midler kapılarda tweeter ön konsol üstünde cama bakıyor.

Oto-ses.png

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bir kere her mid ile tiz aynı kanalda olmalı.
4 kanal ama o kanalları sağ ve sol kanal olarak düşünün.

1a0ca5a2f4607ddbf.png

227aa7d9b20fa96af.png

Düşündüğünüz sisteme o amfi muhtemelen yetmez.
2 mid 2 tiz bağlanır en fazla.
Size subwoofer çıkışlı amfi lazım.

Ayrıca 4 komponent setin de aynı ürün olması daha iyi olur.
Yani biri A markasının X ürünüyken diğeri B markasının Y ürünü olmasın.
Arada dB (desibel) farkı oluşabileceği için alınan ses işkence yaşatabilir.

Daha güçlü, subwoofer çıkışı olan amfilere yönelmeniz lazım.
Bütçem yok diyorsanız bu amfi ile 4 tane komponent takım sürün.

E Çevrimdışı

erenkrtls

Yeni Üye
5 Kas 2023
6
18
Bir kere her mid ile tiz aynı kanalda olmalı.
4 kanal ama o kanalları sağ ve sol kanal olarak düşünün.

1a0ca5a2f4607ddbf.png

227aa7d9b20fa96af.png

Düşündüğünüz sisteme o amfi muhtemelen yetmez.
2 mid 2 tiz bağlanır en fazla.
Size subwoofer çıkışlı amfi lazım.

Ayrıca 4 komponent setin de aynı ürün olması daha iyi olur.
Yani biri A markasının X ürünüyken diğeri B markasının Y ürünü olmasın.
Arada dB (desibel) farkı oluşabileceği için alınan ses işkence yaşatabilir.

Daha güçlü, subwoofer çıkışı olan amfilere yönelmeniz lazım.
Bütçem yok diyorsanız bu amfi ile 4 tane komponent takım sürün.

Anladım.

Bu olmayacağı için farklı bir alternatife yönelip bütçeyi biraz çıkaracağım.

4 ve 2 yol amfi, 1 mono subwoofer amfisi satın alacağım.

Tiz ve ön midleri 4 yol'a,
2 yol'u arka midlere,
mono amfiyi ise woofer'a bağlayacağım.

Buna bir de forx'in ses işlemcisini montajlayacağım.

Bu sistemde aklıma takılan şey teypten işlemciye, işlemciden amfiye sonra hoparlöre şeklinde bir bağlantı olması. İşlemcinin düzenleyip gönderdiği sesi amfi bozar mı? Bu şekilde bağlantı yaparsam crossover'a gerek kalır mı? Sonuçta işlemci istediği hoparlöre istediğini çaldıracak ama amfi bağlantısı işi bozar mı onu bilemedim. farklı bir forumda bozar diyen oldu kafamı karıştırdı işlemcinin ne anlamı kalıyor o zaman?

Ses işlemcisini ayrı almak yerine işlemcili teyp alsam daha ekonomik olacak, arasında çok bir fark olur mu normal bir işlemci ile?

Hoparlör markaları aynı olsun dediniz, f/p bir marka-model öneriniz var mı? Amfi ve işlemcim forx olacak.

Bütçeyi arttırdığım için bagaj bassı tercih edeceğim. Aşırı bir bass beklemiyorum rahatsız etmeden, kaliteli, temiz birazcık da titreten bir sistemde subwoofer çapı ne kadar olmalı? Marka öneriniz varmıdır? Teşekkür ederim 😅

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Anladım.

Bu olmayacağı için farklı bir alternatife yönelip bütçeyi biraz çıkaracağım.

4 ve 2 yol amfi, 1 mono subwoofer amfisi satın alacağım.

Tiz ve ön midleri 4 yol'a,
2 yol'u arka midlere,
mono amfiyi ise woofer'a bağlayacağım.

Buna bir de forx'in ses işlemcisini montajlayacağım.

Bu sistemde aklıma takılan şey teypten işlemciye, işlemciden amfiye sonra hoparlöre şeklinde bir bağlantı olması. İşlemcinin düzenleyip gönderdiği sesi amfi bozar mı? Bu şekilde bağlantı yaparsam crossover'a gerek kalır mı? Sonuçta işlemci istediği hoparlöre istediğini çaldıracak ama amfi bağlantısı işi bozar mı onu bilemedim. farklı bir forumda bozar diyen oldu kafamı karıştırdı işlemcinin ne anlamı kalıyor o zaman?

Ses işlemcisini ayrı almak yerine işlemcili teyp alsam daha ekonomik olacak, arasında çok bir fark olur mu normal bir işlemci ile?

Hoparlör markaları aynı olsun dediniz, f/p bir marka-model öneriniz var mı? Amfi ve işlemcim forx olacak.

Bütçeyi arttırdığım için bagaj bassı tercih edeceğim. Aşırı bir bass beklemiyorum rahatsız etmeden, kaliteli, temiz birazcık da titreten bir sistemde subwoofer çapı ne kadar olmalı? Marka öneriniz varmıdır? Teşekkür ederim 😅
O kadar çeşit amfi almak yerine adam gibi tek anfi alsanız daha iyi değil mi?
Hem az yer kaplar hem de bağlantısı kolay olur.
Teypten analog çıkışı işlemciye ordan da analog çıkışı amfiye gireceksiniz.
Açıkçası bana kalırsa, çaldığınız müzik mp3 dosyası, youtube music veya spotify ise bunların hiçbirine gerek yok.
Ben oto ses sistemi pazarına yabancıyım fakat forx dediğiniz marka bana Çin'den ithal edilmiş kalitesiz mal hissi veriyor.
Teybiniz Sony, ucuz Çin işi kalitesiz teyplere benzemez. Ses çıkışı kalitelidir.
Sesi güzel işlesin, sahneyi genişleten bir efekt isterseniz alabilirsiniz.
Ya da iyi bir teyp.

Subwoofer'lar genelde 20 - 30 cm oluyor.
Sony, JBL, Pioneer bakabilirsiniz.
Kenwood, Alpine, Focal, Kicker da olabilir.
Aynı şey mid-tiz takımlar ve amfi için de geçerli.

Bu işlerde limitinizi bütçe belirliyor.
Ne kadar bütçe, o kadar köfte.
Kablosuna kadar ayrı ayrı kriterleri var.

İlla subwoofer istiyorsanız, bence sonra alın.
Önceliği mid-tiz takıma ve amfiye verin.
Bütçe elveriyorsa teybi de kaliteli bir double teyp ile değişin.
Teypte ucuza kaçmayın çünkü ses çıkışları cidden kötü oluyor.

Şu an mevcut kurla epey masraf bu işler ama müzik dinlemeyi sevenler bunu gücü yettiğince göze alır.
Benim tavsiyem tek seferde hepsini almak yerine kademe kademe almanız.
Ya da benim gibi faizi önemsemeyip, bugün yarından ucuzdur mantığıyla, taksitli nakit avans/ek hesap vs ile hepsini birden almak olabilir.

Bir diğer tavsiyem de ürünleri dinleyip almanız olacaktır.
Subwoofer kabinini de ürünün yanında gelen katalog ölçülerine göre yapmanız daha iyi olur.
Ya da kabiniyle beraber satılan modellerden alın, üreticinin taktığı kabinler.
Ekstra pahalı oluyorlar.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

erenkrtls

Yeni Üye
5 Kas 2023
6
18
O kadar çeşit amfi almak yerine adam gibi tek anfi alsanız daha iyi değil mi?
Hem az yer kaplar hem de bağlantısı kolay olur.
Teypten analog çıkışı işlemciye ordan da analog çıkışı amfiye gireceksiniz.
Açıkçası bana kalırsa, çaldığınız müzik mp3 dosyası, youtube music veya spotify ise bunların hiçbirine gerek yok.
Ben oto ses sistemi pazarına yabancıyım fakat forx dediğiniz marka bana Çin'den ithal edilmiş kalitesiz mal hissi veriyor.
Teybiniz Sony, ucuz Çin işi kalitesiz teyplere benzemez. Ses çıkışı kalitelidir.
Sesi güzel işlesin, sahneyi genişleten bir efekt isterseniz alabilirsiniz.
Ya da iyi bir teyp.

Subwoofer'lar genelde 20 - 30 cm oluyor.
Sony, JBL, Pioneer bakabilirsiniz.
Kenwood, Alpine, Focal, Kicker da olabilir.
Aynı şey mid-tiz takımlar ve amfi için de geçerli.

Bu işlerde limitinizi bütçe belirliyor.
Ne kadar bütçe, o kadar köfte.
Kablosuna kadar ayrı ayrı kriterleri var.

İlla subwoofer istiyorsanız, bence sonra alın.
Önceliği mid-tiz takıma ve amfiye verin.
Bütçe elveriyorsa teybi de kaliteli bir double teyp ile değişin.
Teypte ucuza kaçmayın çünkü ses çıkışları cidden kötü oluyor.

Şu an mevcut kurla epey masraf bu işler ama müzik dinlemeyi sevenler bunu gücü yettiğince göze alır.
Benim tavsiyem tek seferde hepsini almak yerine kademe kademe almanız.
Ya da benim gibi faizi önemsemeyip, bugün yarından ucuzdur mantığıyla, taksitli nakit avans/ek hesap vs ile hepsini birden almak olabilir.
Hocam ilk mesajda amfi kanallarından bahsedince benim sisteme 7 yollu bir amfi gerektiğini gördüm. Yanılmıyorum değil mi?

6 yollu düz bir amfi yanına da 1 bass amfisi nasıl olur? Hepsini tek amfide halledebilir miyim bilmiyorum edebilsem de o amfi pahalı olmaz mı? Kalite için para verebilirim ama 2 veya tek amfi fark eder mi aynı işi yapacak sonuçta.

Benim teyp güzel gibi geldi bilemedim sizce nasıldır? Teknik detayları model numarasını Google üzerinden aratınca Sony'nin kendi sitesinde çıkıyor.

Subwoofer'ı sonraya erteleyebilirim aslında. Tizleri özellikle arıyorum.

Double teyp dediğiniz nedir? Ses işlemcisini çok övdüler şans vereceğim sanırım.

Bütçem 10.000-15.000 civarında. Yavaş yavaş komple dizeceğim.

Amfi işlemcinin sesi bozar mı diye sormuştum. Kaçtı sanırım, bir bilginiz var mı bu konu hakkında?

Hoparlörlerin tamamını Pioneer dizmek gjbi bir düşüncem var.

Teyp Sony (eğer iyisine geçin demezse
niz)
Hoparlörler pioneer
Amfi ve işlemci yine forx (daha üstü bütçeye sığmıyor gibi)

Tavsiye amfi varsa bakabilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Hocam ilk mesajda amfi kanallarından bahsedince benim sisteme 7 yollu bir amfi gerektiğini gördüm. Yanılmıyorum değil mi?

6 yollu düz bir amfi yanına da 1 bass amfisi nasıl olur? Hepsini tek amfide halledebilir miyim bilmiyorum edebilsem de o amfi pahalı olmaz mı? Kalite için para verebilirim ama 2 veya tek amfi fark eder mi aynı işi yapacak sonuçta.

Benim teyp güzel gibi geldi bilemedim sizce nasıldır? Teknik detayları model numarasını Google üzerinden aratınca Sony'nin kendi sitesinde çıkıyor.

Subwoofer'ı sonraya erteleyebilirim aslında. Tizleri özellikle arıyorum.

Double teyp dediğiniz nedir? Ses işlemcisini çok övdüler şans vereceğim sanırım.

Bütçem 10.000-15.000 civarında. Yavaş yavaş komple dizeceğim.

Amfi işlemcinin sesi bozar mı diye sormuştum. Kaçtı sanırım, bir bilginiz var mı bu konu hakkında?

Hoparlörlerin tamamını Pioneer dizmek gjbi bir düşüncem var.

Teyp Sony (eğer iyisine geçin demezse
niz)
Hoparlörler pioneer
Amfi ve işlemci yine forx (daha üstü bütçeye sığmıyor gibi)

Tavsiye amfi varsa bakabilirim.
Siz 4 mid + 2 tiz takacaksınız.
1 mid 1 tiz - 1 mid 1 tiz şeklinde, kalan 2 mid de arkaya yerleştireceksiniz muhtemelen.
Kanal çıkışı bunlara yetsin, bir de ekstradan subwoofer çıkışı olsun.
Bas amfisi de alabilirsiniz tabi ayrıyeten.

Size 5 kanal amfi lazım.
Ya da mevcut çıkışlardan birinden bas amfisine giriş alırsınız ama bu sefer de o çıkıştaki ses zayıflar.

Teybi değiştirmenize gerek yok.
Teyp işinizi görür. Çin işi değil sonuçta.

Amfi işlemciyle bir işi yok.
İşlemci teypten gelen ses etki eder, sesi amfiye verir benim bildiğim.

Bence işlemciye değil de amfi ve hoparlöre para harcayın.
Hoparlör ne kadar iyiyse ses de o kadar iyi olur.
Tabi diğer elemanlar da önemli ama bence bu ikisine önce bütçenizi ayırın.
Diğerlerini de sonra alırsınız.

Subwoofer güzel şey bence de ama iyi bir mid-bas-tiz takımı da iş görür düşüncesindeyim.
Olay bütçede bitiyor. İyi bir hoparlör takımı, bir de amfi alın şu an.
Tabi kablolarınız da dandik olmasın.

E Çevrimdışı

erenkrtls

Yeni Üye
5 Kas 2023
6
18
Siz 4 mid + 2 tiz takacaksınız.
1 mid 1 tiz - 1 mid 1 tiz şeklinde, kalan 2 mid de arkaya yerleştireceksiniz muhtemelen.
Kanal çıkışı bunlara yetsin, bir de ekstradan subwoofer çıkışı olsun.
Bas amfisi de alabilirsiniz tabi ayrıyeten.

Size 5 kanal amfi lazım.
Ya da mevcut çıkışlardan birinden bas amfisine giriş alırsınız ama bu sefer de o çıkıştaki ses zayıflar.

Teybi değiştirmenize gerek yok.
Teyp işinizi görür. Çin işi değil sonuçta.

Amfi işlemciyle bir işi yok.
İşlemci teypten gelen ses etki eder, sesi amfiye verir benim bildiğim.

Bence işlemciye değil de amfi ve hoparlöre para harcayın.
Hoparlör ne kadar iyiyse ses de o kadar iyi olur.
Tabi diğer elemanlar da önemli ama bence bu ikisine önce bütçenizi ayırın.
Diğerlerini de sonra alırsınız.

Subwoofer güzel şey bence de ama iyi bir mid-bas-tiz takımı da iş görür düşüncesindeyim.
Olay bütçede bitiyor. İyi bir hoparlör takımı, bir de amfi alın şu an.
Tabi kablolarınız da dandik olmasın.
Hmmm bakın şimdi tam olarak anladım işte.

Pioneer markasının kalitesinden eminim bütçeyi bu markanın olabildiğince kaliteli hoparlörlerlerine kaydıracağım.

İşlemciyi işin içinden çıkardık ya, subwoofer için bütçem uyar muhtemelen. Ona ayrı bir amfi daha sağlıklı gibi.

Teşekkür ederim yardımlarınız için 👍

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Eskilerden aklımda kaldığı kadarıyla , doğru veya yanlış birşeyler yazayımm:

1. Senaryo

4 adet mid sürücüyü amfiye, tweeterlari da teybe takarsınız, (tweeterlar çok özel değillerse çok fazla güce gerek yok, teybin maks. 45 watt çıkışı yeter sanıyorum.), bass kullanamazsınız.

2. Senaryo

(Ürünler tam olarak set vs birbiriyle uyumlu olmamalarına rağmen) 2 adet mid ve tweeterı 2 crossovera bağlar, 2 adet crossoverı da amfinin 2 kanalına, diğer 2 mid sürücüyü de diğer 2 amfi kanalına bağlayabilirsiniz, bass kullanmazsınız.

Bass istiyorsanız ama ekstra masrafa girmek istemiyorsanız, tweetleri ve blaupunkt midleri teybe bağlar, macoustic midleri amfinin 2 kanalına bağlar, diğer 2 kanalı da gerekiyorsa köprüleyerek bass sürücüyü bağlayabilirsiniz.

İdeal olan,

2 adet component set (crossover dahil) amfinin 2 kanalına bağlanır, amfi imkan veriyorsa diğer iki kanal da köprü modunda bass için rezerve edilir.

E Çevrimdışı

erenkrtls

Yeni Üye
5 Kas 2023
6
18
Tweeter olarak Pioneer TS-20
Midrange olarak Pioneer'in tweetersiz TS serisi bir midrange'ini koyup ön tarafta işi bitireceğim.

Arkaya ise aynı modelin tweeterli halini koymayı düşünüyorum. Coaxial pioneerler gelecek.

2 coax pioneer 2 kanala, öndeki bir tweeter ve midrange bir kanala, diğer tweeter ve midrange ise öbür kanala bağlanacak şekilde 6 hoparlör, ileride de bir bass ekleyerek sistemi tamamlayacağım.

4 kanal 100rms japon Nakamichi marka bir amfi satın aldım. Eskiden çok iyi bir markaymış iflas edince çinliler almış. Amfinin ses bozma oranına bakınca ağzım açık kaldı. Kullanıcı yorumları da seste bozulma yok şeklinde olunca aldım gitti. Yanlız şimdi aklımda bir soru var.

Ben bu hoparlörleri, amfiye nasıl bağlayacağım?

20awg bir kablonun yaklaşık 30khz frekans aralığı verdiğini gördüm. Amfim 35-21000hz. Benim hoparlör için 20awg, amfiye gelecek 35 amperlik güç için 6awg kablo kullanmam gerekiyor değil mi? 19awg'nin altında kablo kullanırsam sistemin verebileceği en iyi performansı alamam diye düşünüyorum.

awg-tel-donusum-tablosu.png

RCA Kabloları da 20awg olmalı o zaman? Niye ustalar kalın kablo şöyle iyi böyle iyi diyor ki? RCA'nın amacı ses iletmek değil mi? Kablo kalınlığından ziyade frekans değeri daha önemlidir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt