Laptop ekran bağlamak (Tv mi monitör mü)

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
958
40
Ben de size bu Asus'u önerecektim. Ben 27VQ kullanıyorum, VA ve FHD olanını. Çok fazla bulutlanma nedeniyle film izlemek zevkli olmuyor ama onun dışında fena değil. Sizin baktığınız AQ olan model çok daha iyi. Siyahlar biraz kötü durur, HDR performansı da çok iyi değildir, geniş renk gamutu desteklemiyor. Asus 10 bit olduğunu söylüyor ama açıkçası şüphelerim var. Bunlar dışında güzel. 27QA'nun Rtings incelemesi,

Dikkat edeceğiniz husus, laptop'ta display port 1.4 çıkışının olup olmadığı. Asus monitörde DP1.2 var, HDMI 2.1 yok. HDMI 2.0, 1440p'de maksimum 144 Hz verebilir, yukarısı için Display Port çıkışı gerekir. Çözünürlüğü 2560x1080'e düşürürseniz 165 hz alabilirsiniz. Fakat Display Port 1.2 olduğu için 1440p'de 165 hz veremez, 144 verir maksimum.

Display Port 2.0 için 165 hz verdiğini söyleyen kaynaklar da gördüm, çok emin değilim. Veya 165 hz'ye çıktığında renk derinliği 10 bit'ten 8 bit'e düşebilir. Biraz karmaşık konu.

Monitörlerin çoğunda HDMI 2.1 bulunmuyor, display port ve HDMI 2.0 bulunuyor. HDMI 2.0 1440P'de maksimum ekran tazeleme hızı 144 Hz. Oyun için IPS tercih ediliyor genelde.

32'' olarak da her ne kadar VA panel olsa da Samsung Odyssey Neo G7 S32BG75 öneririm ama çok pahalı,
Sizin linkini verdiğiniz Odyssey G5 modelinde Display Port 1.2 ve HDMI 2.0 mevcutmuş. Bundan tam emin değilim, Rtings Display Port 1.2 olduğunu söylüyor,

Açıkçası MSI bana teknik olarak daha mantıklı geldi. Hangi çözünürlükte hangi hızları vereceğini açıkça belirtmişler ve Display Port 1.4a çıkışlı. Hem makine da aynı marka.
bu değerlendirmenin ardından benimde kafama yatan MSI'ya daha da çok ısındım. Teşekkürler detaylı cevabınız için. Laptopta 1.4 DP port var.

Samsung G7 bütçemi aşıyor maalesef.

Bu arada MSI'da Rapid IPS diyor, buda IPS panelin üst versiyonu gibi bir şey mi acaba?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

Bütçene uyuyorsa yapıştır geç, fiyat harika, uzun süredir bence F/P'nin zirvesi.
Oyun için VA veya TN daha iyi olur.
Tabi Valorant, CS-GO gibi oyunları oynayacaksanız.
FPS shooter oyunlar harici IPS de üzmez.

Ki bu monitör gerçek 8 bit AUO IPS panelli.
AUO dedin mi akan sular duruyor bende.
Tabi ki iyi ve eh işte denecek panelleri vardır, parasına göre sonuçta :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,943
O zaman tavsiyeleri bekliyoruz:danger gerçi ben 27 inch bakıyorum ama güzel bir öneri olursa 32'yi de değerlendirebilirim. fiyatta çok artacaktır ama bir bakalım.

şunlara bakındım..

(Yalnız bunun paneli IPS'mi VA'mı bilemedim. Sanırım oyun için IPS daha uygunmuş)
Samsung Curved monitörlerin kavisi çok fazla 1000R.

1500R bana ideal gibi geliyor.

yeni topladığım sistem
Ryzen 7 5700x cpu
MSI 1060 gpu (elimde vardı)
32GB ram
500+500 ssd

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
bu değerlendirmenin ardından benimde kafama yatan MSI'ya daha da çok ısındım. Teşekkürler detaylı cevabınız için. Laptopta 1.4 DP port var.

Samsung G7 bütçemi aşıyor maalesef.

Bu arada MSI'da Rapid IPS diyor, buda IPS panelin üst versiyonu gibi bir şey mi acaba?
Rapid IPS'i ben de ilk kez görüyorum. Merak edip baktım, 4 kata kadar daha fazla tepkime süresi iddiasındalar. Siz yine de youtube üzerinden yabancı kaynaklı incelemelere de bakın derim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39

Bütçene uyuyorsa yapıştır geç, fiyat harika, uzun süredir bence F/P'nin zirvesi.
Oyun için VA veya TN daha iyi olur.
Tabi Valorant, CS-GO gibi oyunları oynayacaksanız.
FPS shooter oyunlar harici IPS de üzmez.

Ki bu monitör gerçek 8 bit AUO IPS panelli.
AUO dedin mi akan sular duruyor bende.
Tabi ki iyi ve eh işte denecek panelleri vardır, parasına göre sonuçta :)
Bu da güzel monitör ama arkadaş QHD istiyor galiba. MSI bir tık daha iyi gibi özellik olarak. FRC destekli de olsa 10 bit olması, 27'' olması, DP port 1.4 desteklemesi gibi.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
27" küçük gelebilir. İşlerinde Dell 24" kullanıyorum
Ekran IPS çok mat, sönük geliyor.
Sana hangi ebat lazım ? VA mı istiyorsun IPS mi ? Bir de ne için kullanılacak bence bu da önemli. Ofis programları kullanmak için ve çizim için IPS öneriliyor. Oyun olursa VA da olur. Mesela film için bence VA daha iyi.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,943
Sana hangi ebat lazım ? VA mı istiyorsun IPS mi ? Bir de ne için kullanılacak bence bu da önemli. Ofis programları kullanmak için ve çizim için IPS öneriliyor. Oyun olursa VA da olur. Mesela film için bence VA daha iyi.
Ofis programı yoğun kullanımım yok 10-15dk işim bitiyor.

Genellik video izleme ve webte gezinti için kullanacağım.
Arada bir de oyun.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
958
40
Arkadaşlar günaydın, hepinize teşekkür ederim fakat biraz şu konuda kafam karıştı: Oyun için (CS, Valorant, PUBG gibi oyunlarda dahil) IPS panel mi VA panel mi tercih etmeliyim? Bazı yerlerde oyun için IPS daha iyi denirken bazı yerlerde VA denilmiş. Eğer çok bariz bir fark yoksa takılmayayım?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,368
39
Arkadaşlar günaydın, hepinize teşekkür ederim fakat biraz şu konuda kafam karıştı: Oyun için (CS, Valorant, PUBG gibi oyunlarda dahil) IPS panel mi VA panel mi tercih etmeliyim? Bazı yerlerde oyun için IPS daha iyi denirken bazı yerlerde VA denilmiş. Eğer çok bariz bir fark yoksa takılmayayım?
Model ve üretim kalitesine göre değişse de oyun için genelde IPS tavsiye ediliyor. Çoğunlukla IPS'in tepkime süreleri daha iyi oluyor, renk gamutu ve doğruluğu daha yüksek oluyor. VA panelde black smearing, ghosting gibi sıkıntılar çıkabiliyor. Bunu sürekli VA kullanan ve VA seven biri olarak yazıyorum.

Hatta performans olarak en iyisi TN olarak söylenir, TN'nin resim kalitesi de IPS ve VA gibi göze hoş gelmez. Mesela SAMSUNG Odyssey Neo G7 gibi bir VA panele can kurban diyeceğim ama bu monitörde bile yatay tarama konusunda bir sürü şikayet var. Neo G7 VA panel olmasına rağmen bir çok IPS panelden daha hızlı tepkime süresine sahip. Yani biraz model ile ilgili de bir şey.

IPS panelin de siyahları rezalet derecede kötü oluyor. IPS Glow denilen bir şey var mesela, siyah renk başka bir şeye dönüşüyor. Bunlar benim kendi görüşüm, diğer arkadaşlar da yorum yapsın.

Geri
Üst Alt