Kombi Bacası Montajı

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Merhaba. Bugün evime Bosch Condens 2500W kombi montajı yaptırdım. Benim bildiğim baca biraz yukarı meyilli olması gerekiyor. Fakat pek de öyle olmadı sanki. Fotoğraftaki şekilde bir sorun oluşur mu sizce?

IMG_1621.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yoğuşmalı kombi olduğu için yoğuşmaya destek olması amacıyla sıvı atılımının geri dönmesi gerekir. Şu anda görünen açıda sıvı kaybı yaşanır ve yoğuşma konusunda sıkıntı çıkarabilir. Bu arada ek yapılmış gibi görüyorum ve asıl ek yapılması açısından daha önemli gibi geliyor bana.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Yoğuşmalı kombi olduğu için yoğuşmaya destek olması amacıyla sıvı atılımının geri dönmesi gerekir. Şu anda görünen açıda sıvı kaybı yaşanır ve yoğuşma konusunda sıkıntı çıkarabilir. Bu arada ek yapılmış gibi görüyorum ve asıl ek yapılması açısından daha önemli gibi geliyor bana.
Evet 1 metre ek yapıldı. Ne gibi bir önemi var tam anlayamadım dediğinizi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Evet 1 metre ek yapıldı. Ne gibi bir önemi var tam anlayamadım dediğinizi.
Ek yapılan kısımda normalin dışında bir açı görüyorum. Söz konusu açı hava temini için kuşluktan alınan havanın sirkülasyonuna sıkıntı yaratmamalı. Ayrıca ek yapılmadan kuşluğun takılmasında ne gibi bir problem vardı ki uzatma yapıldı? Yukarıdan düşecek herhangi bir cisim artık bacaya zarar verebilir konumda. Dolayısıyla kombi iç ortamda değilse ve hava alımı ve atılımı engellenmiyorsa mevcut baca boyutu her zaman yeterlidir. Mevcut durumda ek yapılması ve aşağıya eğim verilmesi yoğuşmalı kombi için bence doğru değil.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Ek yapılan kısımda normalin dışında bir açı görüyorum. Söz konusu açı hava temini için kuşluktan alınan havanın sirkülasyonuna sıkıntı yaratmamalı. Ayrıca ek yapılmadan kuşluğun takılmasında ne gibi bir problem vardı ki uzatma yapıldı? Yukarıdan düşecek herhangi bir cisim artık bacaya zarar verebilir konumda. Dolayısıyla kombi iç ortamda değilse ve hava alımı ve atılımı engellenmiyorsa mevcut baca boyutu her zaman yeterlidir. Mevcut durumda ek yapılması ve aşağıya eğim verilmesi yoğuşmalı kombi için bence doğru değil.
Normalde kombi ile gelen bacayı kullacaklardı ama doğalgaz firması sorun çıkarır diye 1 metre ek al dediler bana. Bu arada son katta otuyorum.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Tekrardan merhaba. Kombi montajındaki enteresanlıklara bir yenisini daha ekliyorum. Sizce şu borulama normal mi? Zamanla eklerden kaçırma ihtimali var mıdır?
Bu arada, bu işi yapan firma Türkiye çapında tanınan kurumsal bir firma…

imaged84a62bd8b80363b.jpg

Son düzenleme:
İ Çevrimdışı

İZSEL33

Yeni Üye
14 Eki 2023
1
47
Tekrardan merhaba. Kombi montajındaki enteresanlıklara bir yenisini daha ekliyorum. Sizce şu borulama normal mi? Zamanla eklerden kaçırma ihtimali var mıdır?
Bu arada, bu işi yapan firma Türkiye çapında tanınan kurumsal bir firma…

imaged84a62bd8b80363b.jpg
Sıkıntı çıkmaz. Sadece maşonu biraz fazla kullanmış arkadaş. Şuan bir sızıntı yok ise sonradan kaçırmaz

S Çevrimdışı

serdarkaralar 

Aktif Üye
10 Ocak 2023
66
38
o ek yerini ne diye yapmışlarsa ilginç, nerde oturuyorsunuz bilmiyorum, ben de son katta oturuyorum kombim balkonda aynı şekilde dolap montajlı bende hiç ek yapılmadı, düm düz yaptılar ne aşağı ne yukarı eğim var. uzatma yapmadaki amaç neymiş, ne dediler size?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Ek gereksiz olmuş bence de. Yoğuşmalı ise kombiniz %3 yukarı doğru eğim olmalı. Sanki başlangıç tarafı doğru olabilir çekiş açınız tam karşıdan olmadığı için 2-3 cmlik farkı tam göremiyor olabiliriz. Ekten sonra bariz aşağıya doğru yönlenmiş sabitleme parçası geride kaldığı için. Ek iptal edilerek baca filtresi oraya takılması daha uygun görünüyor. Sanki gelen ekip adama ek aldirdik takalım bunu da laf etmesin der gibi hareket etmiş.

Geri
Üst Alt