Deprem ve Türk Telekom

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,245
62
Maalesef dünkü depremde iletişim konusunda operatör firmalar sınıfta kaldı.Allah beterinden korusun ama ülkemiz büyük bir depremle her an karşı karşıya kalabilir,ama her konuda olduğu gibi deprem konusunda da baştan sona hazırlıksız durumdayız.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Aile tarifesinde iki seçenek var

1- 6 gb ( dk ve sms önem kazanmıyor ?) 60₺
2-15 gb 89₺ gözüküyor

Benim kullandıgım EGM tarifesinde de 12gb net var 42₺ ödüyorum.

Bu zamana kadar her hangi bir sıkıntı çekmemiştim İstanbul’da. Vodafone kullanan arkadaslarım baya müzdaripti ( deprem öncesinden bahsediyorum)
Ama dün Türk telekom haricindeki operatörler cayır cayır cekiyodu. Buda bi gercek yani.
İnşallah başka afetler yaşamayız.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Aile tarifesi pahalı
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Peki bu taahhütlü 49 TL mi 43 TL mi?

Screenshot_20190928-000442.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Daha büyük ve etkili bir durum öncesi eksikliklerini görmüşlerdir inşallah. Çünkü öyle yada böyle yine bizim vatandaşımız kullanıyor bu operatörleri. Ki 22TL verdiği içeriği Turkcell 50TL'ye veriyor. Neredeyse 2.5 katı. Vatandaşın ekonomik durumunu da goz onune alırsak...
Açıkçası sanmıyorum ben şahsen,bu olayın olacağı biliniyordu ki hadi 99 depreminde daha yenilerdi bunlar diyelim.
@Herkese;
Aradan 20 koca yıl geçmiş ,ben o 20 yıl öncesi 40 yaşındaydım ozamanlarda heryerden çekmiyordu ,1ay önce yeğenim seferihisara geldi, hadi arayabilirsen ara,bırakın beni babası bile ulaşamıyor,yani değil 22 TL ,diyeceklerki sana 5 TLye 30GB+1500sms+1500Dk. "senin olsun" derim.
Olağanüstü durumlarda kimseye ulaşamıyorsam veya kimse bana ulaşamıyorsa o telefon sağlayıcısını ne yapayım,normal zamanda baktın ulaşamıyorsun herhangi birinin telini alabilir ve bir yere ulaşabiliriz mutlaka ,ama durum "normal" değil ,birde utanmadan internet vereceklermiş,ayıp yav,insan o özrü yazarken bile utanır - yüzü kızarır.Düşünün bina yıkılmış ,iki duvar arasında kalmışın ve elinde telefon kimseye ulaşamıyorsun,aslında inanın çok sinirlendim ki ben kolay kolay asla sinirlenmem,geçenlerde kadıncağızın biri arabaya vurdu,indim baktım tampon kırılmış sadece "üzülmeyin ,alt tarafı tampon,zaten kırıktı" dedim (bu arada tamponun 2.kere kırıldığını da yazayım),yani bu durumda değil bilmemkaç gb internet vermesi,şirkete %5 ortaklık verse ne olur,bana ulaşılamadıktan sonra .
Bizler deprem açısından riskli bölgelerde yaşıyoruz,kardeşlerim İstanbuldalar,99 depremini ben canlı yaşamadım ama iki kardeşimde oradaydı ve o yılllar zor sağlanmıştı haberleşme ama bugünkü gibi (sanırım) tüm illerde kesinti olmamıştı, neyse hadi yine sustum burada artık :)

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Deprem bölgesinde kesinti olur bir nebze anlarım... Tüm yurtta 8-10 saatlik kesinti demek bende iyi şeyler düşündürtmedi...

Çok daha vahim olaylarda komple "fişi çekip" ülkeyi sağır dilsiz yapabilecekleri ihtimali korkuttu beni... Üç hattım var telekomda taahhüt süreleri dolduğunda vedalaşma niyetim var.

Mevcut yönetimin yığınla hatasından biri de, devletin telekomünikasyon sektörünü, bizi her fırsatta arkamızdan vuran çapsızlara vermiş olmasıdır... Kokusu da 5.8 şiddetiyle gün yüzüne çıktı... Allah vere de, başka başka kokuları acı tecrübe ile koklamayız...

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Geçenlerde aylık 4 gb 3 ay geçerli toplamda 12gb verilmişti, şimdide bu ama birde çekse iyi olacak. fiyat olarak uygun ama çekim kalitesi bir o kadar kötü.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32

Suçlu nokia çıkmış?

Şaka bir yana Türk Telekom u 8 yıldır aralıklı olarak kullanan biri olarak Katarlıların elindeyken yatırım yapılmadığı gibi 3g 4g de bari kurtarayım derken gsm i bitmiş bir teknoloji olarak gördüler ve yatırımı kestiler.Yani aslında var olan kapasiteleri bu kadardı .Diğer operatörler geniş bant internet ,volte ,vilte gibi kapasitelerini hızlıca gsm e ayırırken Türk Telekom bunu yapamadı çünkü dediğim gibi elindeki kapasite zaten bu kadardı.Yukarıdaki linkte yazdığı gibi nokia Ericsson Alcatel gibi firmalardan oluşmuş karma bir yapıda bunun diğer sebebi.

Vodafone da mesala tamamen Huawei ye dua etsin diyorlar.

Turkcell zaten 90 lı lardan gelen sağlam oturmuş temelli bir alt yapı ve süreğen hale gelmiş yatırımlarla ilk düzelen operatör oldu.Şuan 1 yıldır eşim ve ben Turkcell kullanıyorum 35 tl lik paket.Açıkcası şuan Turkcell 50 tl vereceksin dese mecbur veririm.Kalite ucuza olmaz diye bir laf var aynen öyle adamlar sadece operatör değil.Dergiliği ,ücretsiz gazetesi dergisi , bipi, upcall i sayamacağım tonla uygulaması bile işe yarıyor.Bol keseden hediye gb dk verdiği gibi neredeyse her yerde çekiyor.

Konumuza gelirken hepsinin kapasitesi yatırımı belli.Videoda bahsedildiği gibi yedekli alt yapı şart.

Mesala çalıştığım yer , üniversite olarak her üniversite gibi ulaknet ağına bağlıyız bu sene İstanbul ve Ankara omurgasından kaynaklı sürekli kesinti yaşadık.Özellikle diş hekimliği ve tıp fakültesinde internet olmayınca hastalara provizyon açamadık haliyle insanlar saatlerce bekledi mağdur oldu.Sonra başta mühendisler ve daire başkanımız ile düşündük alternatif aradık.Telekom metro ağ için yüksek ücret isteyince Turkcell ile anlaşıp süperbox cihaz aldık.150 mbit civarı 240 küsür liraya anlaştık.

Ana omurga ve firewalla mühendislerimiz kural yazdılar ulaknet ağından ping kesildiği gibi saniyeler içersinde kaynak ağ süperbox cihazı olarak otomatik devreye giriyor.Tabi yedekli fiber alt yapımızda var ama şuan aktif değil.

Yani operatörler de böyle bir ağ kurmalılar ama maliyet söz konusu olunca sanmıyorum.Yoksa böyle en ufak bir doğal afette eller yukarı olmaya devam edecek gibi malasef.

Geri
Üst Alt