Atıl Duran Alaturka Tuvalet Üzerine Çamaşır ve Kurutma Makinesi Üst Üste Nasıl Konur?

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Merhaba.

wc-1.jpg

wc-2.jpg

wc-3.jpg

Görsellerde gözüktüğü gibi 1 yıldır atıl duran alaturka tuvaleti artık kullanmamaya karar verip oraya çamaşır ve kurutma makinesini üst üste koyacağız. Çamaşır makinesini 3 yıldır kullanmaktayız yalnız kurutma makinesini yeni aldık köşede duruyor henüz servis çağırılıp kurulum yapılmadı. Yeri hazırlandıktan sonra kurulum yaptırmak istiyoruz. WAT2448STR 9 KG çamaşır makinesi üzerine WQG2410TTR 9 KG kurutma makinesi kurulumu yapılacak.

Alaturka tuvalet sifonunu söktük, vanasına çamaşır makinesi için temiz su vanası takıldı. Buattan TTR kabloyla elektrik tesisatı çekildi. Sağdaki atıl duran musluk söküldü. Belki 10-15 sene sonra lazım olur diye alaturka tuvaleti kırmak istemiyoruz ayrıca bize zaten 2 makine için de bir gider lazım, başka gider yok. En azından alaturka tuvaleti kırmasak bile üzerine bir şekilde 2 makineyi koyup makineleri kullanalım ve mutfaktan çamaşır makinesini çıkarınca mutfakta ekstradan yer açılsın diye düşündük.

Şimdi asıl sorun şu ki: zemin düz değil. Tuvalet taşı her köşeden farklı yükseklikte olmakla beraber yerden ortalama 2 cm çıkıntısı var. Orada tuvalet taşı hiç olmasaydı bile zemin yine de düz değil köşelere doğru yükseliyor. Su birikmesin diye yapılmış doğal haliyle. Şimdi makineler de hafif değil, ikisi ortalama 60 Kg'den 120 Kg olsa, ikisi aynı anda ıslak çamaşır ile çalışırken 2 makine ıslak çamaşır da ortalama 30 kg olsa minimum 150 Kg'yi sorunsuz taşıyalabilecek bir şey düşünmem gerekiyor. Kurutma makinesini alalı 15 ay oldu henüz kullanamadık. Bu konuya düzgün vakit de ayıramadık.

Çözüm önerileri olarak ilk aklıma gelen oraya sağlam olsun diye 2 adet 76*88,5 ölçülerinde 18mm MDF'den 2 taneyi birbirine yapıştırarak bir zemin yapmayı düşündüm. Tabi orada her köşenin yüksekliği ve eğimi farklı olduğu için 4 köşeden yine ortalama 2,5 cm yükseklikte hem vidalı hem tutkallı MDF çıta yapıp onu direkt burada makineyle ince ayar çekip cuk diye oturtturulabilir mi diye düşündüm. Açıkçası 1-2 yere sordum ama hem çok kazançlı olmadığı hem de biraz çetrefilli olduğu için mobilyacılar marangozlar buna pek yanaşmıyor. 1 maranngoz abimize daha danıştım ve 2 adet 18mm mdf yi birbirine yapıştırıp 36mm 76*88,5 mdf plakaya 4 köşesinden çevirilerek ayarlanabilen gardırop ayağı koymayı ve bunun sağlam olacağını teklif etti.

Şimdi bu aletler sabit 150 kilo olsa neyse de bunlar titreyecek, sallanacak. Hele ikisini aynı anda çalıştırınca nasıl davranacaklar ben de bilmiyorum bununla ilgili hiçbir tecrübem yok. Çamaşır makinemizde son sıkma aşamasında normalde sallanma biraz olsa da yürüme vs yok. Çamaşır makinesinde su kaçırma vs de şu an yok ama ileride olur mu bilemeyiz. MDF suyu alınca sunta kadar olmasa da yine de şişer tabii ki. Bir demirciden oraya yine düz bir plaka ve köşelerinden ayak şeklinde bir zemin yaptırtıp orayı düz bir zemin haline getirtsek demir de zamanla 4-5 sene sonra paslanır mı bilmiyorum. Orada genel olarak nem yaratacak pek bir şey olmayacak ama WC giderinden demiri paslandıracak bir nem gelir mi bilgim yok.

Bu ürünü almıştım ayrıca, yere zemin yaptırıp üzerine bunu koymayı planlıyorduk. Hem 2 makine arasında raf var hem de üstte ufak dolap var, tip olarak da bir tık güzel durur diye ama bizim yükseklik 212 cm, bu ürün 205 cm, zemine konacak malzeme her ne olacaksa artık kıta kıt yeter bir de sığmama ihtimali de olabilir son olarak bu kadar uğraşa değer mi diye vazgeçtik. Sipariş verdik ama henüz ürün gelmedi, iptal ettireceğim.

Bu çamaşır makinesi sallanmasın, titremesin diye uygun fiyatlı satılan plastik ayaklar var. Onlardan almayı düşündüm yalnız 1 makine neyse de onlar bence 2 makineyi aynı anda taşımaz ki bunun için de üretilmiyorlardır. 2 makineyi aynı anda taşıyacak, 150-200 Kg'ye dayanıklı bir ayak var mıdır onu da bilmiyorum. Bu konu üzerine o kadar düşünüp, uğraştık ki artık parasında değilim, görüntüsünde de. Sağlıklı ve güvenli olsun ve artık olsun da nasıl olursa olsun moduna girdim. Şu an linkteki dolaptan da vazgeçtik. Bu titreme sallanma potansiyelli makineleri oradan düşme/devrilme ihtimali olmayacak bir şekilde bu yamuk atıl alaturka tuvalet üzerine nasıl konulabilir?

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Hocam bence oranın ölçüsünde kalın bir tahta veya mdf oluştur 76 ya 88.5 boyutunda. sonra da 4 plastik ayarlanabilir ayak tak alt 4 köşesine. yüksekliği ve eğimi de ayaklardan ayarlayıp eşitle oldu bitti. üstüne makineleri koyarsın. kalın tahta bulamazsan 2 kat olarak da kullanabilirsin tahtayı. ayrıca daha da sağlam olsun dersen bu dediğimi metal plakalar ile de yapabilirsin. kolay gelsin.

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Hocam bence oranın ölçüsünde kalın bir tahta veya mdf oluştur 76 ya 88.5 boyutunda. sonra da 4 plastik ayarlanabilir ayak tak alt 4 köşesine. yüksekliği ve eğimi de ayaklardan ayarlayıp eşitle oldu bitti. üstüne makineleri koyarsın. kalın tahta bulamazsan 2 kat olarak da kullanabilirsin tahtayı. ayrıca daha da sağlam olsun dersen bu dediğimi metal plakalar ile de yapabilirsin. kolay gelsin.

"4 plastik ayarlanabilir ayak" dediğiniz ayaklar internette ne diye aratınca çıkar? Nasıl bulabilirim? Önerdiğiniz bir ayak var mı ya da linki? Metal plaka derken detay verebilir misiniz? Bilmediğimden sormaktayım. Örnek görsel olursa da süper olur.

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Oraya mermer yaptırmaya karar verdim. Neredeyse tüm ahşap ve metallardan daha sağlam olur diye düşünüyorum. Kaça mal olur ya da mermer nasıl yapılabilir henüz bilmiyorum ama öğreneceğiz. :)

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
"4 plastik ayarlanabilir ayak" dediğiniz ayaklar internette ne diye aratınca çıkar? Nasıl bulabilirim? Önerdiğiniz bir ayak var mı ya da linki? Metal plaka derken detay verebilir misiniz? Bilmediğimden sormaktayım. Örnek görsel olursa da süper olur.
Plastik Ayarlanabilir dolap ayağı yazın çıkar hocam. İsterseniz metal olanları da var ama eğim varsa plastik tavsiye ederim ben. Metal plakadan kastım düz metal dikdörtgen bir parça. Bunu krom ayarlarsanız paslanmaz. Mermer düşünürseniz de daha dayanıklı olması için doğal taş mermer tercih edin ve mümkünse damarlı yapıda olmasın ki daha dayanıklı olsun.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bizim makinanın ayakları arası 56-57 cm idi sanırım,köyde böyle bir yere çamaşır makinasını koymuştuk,ben şanslıydım taş yatay değil dikey idi, deliğe de köpükten yuvarlak kesip tıkamıştım, boşaltma hortumu girecek kadar delmiştim,boşatltma hortunumu da makinanın arka kapak vidasına bağlamıştım, havada kalmıştı yani,uzun zaman kullandık köyde,deliği tıkadığımızdan koku da gelmiyordu :) Yani extradan yere bir şey koymamıştım, zaten makinenin altında kaldığından görünmüyordu da ,sendeki taş yatay, taşın düz yerlerini ölç , makinenin de ayaklarının arasını ölç ,belki kurtarır,bir şey de koymana gerek kalmaz (diye düşünüyorum) :ok

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
743
Mermer en ufak darbede çatlar, ortasıda boş kalacağı için sıkıntı, mübarek mutfak tezgahında sağlam durmuyor :) MDF yapsanız mutlaka su olacak, şişme yapar. benim fikrim en iyisi Planyalanmış tahtanın altına Beşonları ızgara şeklinde Palet gibi yapıp öyle kullanın.
Makinanın ayaklarınada şöyle birşey takabilirsiniz;
teraspy teraspy ustanın dediği gibide deliği kapatmayı unutmayın, kokudan duramazsınız :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Mermer en ufak darbede çatlar, ortasıda boş kalacağı için sıkıntı, mübarek mutfak tezgahında sağlam durmuyor :) MDF yapsanız mutlaka su olacak, şişme yapar. benim fikrim en iyisi Planyalanmış tahtanın altına Beşonları ızgara şeklinde Palet gibi yapıp öyle kullanın.
Makinanın ayaklarınada şöyle birşey takabilirsiniz;
teraspy teraspy ustanın dediği gibide deliği kapatmayı unutmayın, kokudan duramazsınız :)
Aynen, acaip koku yapıyor hele rüzgar ters eserse (hanım öyle der) ,hatta belki de ayaklar karşılar taşın düz taraflarını , bu arada hoşgeldin sende sevgili Deimos :ok

Geri
Üst Alt