I Çevrimdışı

imrulkays

Yeni Üye
21 Nis 2024
16
42
Bir kaç fotoğraf çektim dediğiniz gibi film açtım film 4 k değil sanırım ama

IMG_20240430_190316.jpg
IMG_20240430_190303.jpg
IMG_20240430_190300.jpg
IMG_20240430_190254.jpg
IMG_20240430_190250.jpg

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,343
39
I imrulkays Bu resimlerden anlayabilmek zor ama bir falso görünmüyor. Sizi rahatsız eden bir durum yoksa ve görüntüden memnunsanız gerisi önemli değil. Zaten fotoğrafta gerçeğinden daha kötü görünebiliyor, ışık patlamalarından dolayı.

Böyle bir durum yoksa problem yok,
Asusb45d24abe80156f9.jpg

Yukarıdaki benim monitör, gördüğünüz üzere kenarlarda bariz ışık sızmaları var.

F Çevrimiçi

FlashX

Aktif Üye
16 Haz 2020
150
24
Daha önce "Senna SNF9000U" aldığımı söylemiş ve televizyona dair Onvo'dan en ufak bilgi edinemediğimden yakınmıştım. TV dün kuruldu açtım. Google TV'yi etkinleştirince gelen mailde "Caixun" cihazınızda oturum açtınız diyor. Araştırdım. Marka Çin menşeli ama sanırım bizim satın aldığımız google tv'ler (onvo ve senna marka) Malezya üretimi. Sanırım bir de "ana şirket var bunların üstünde onun ismi de "Express Luck Technology". Şu aşağıdaki linklerde çıkan ürünlerin özelliklerin "tamamı" (fotoğraflar dahil) bendeki televizyon ile eşleşiyor.

Cihazın kendisi güzel. Depolama alanı az ancak USB bellek takınca onu cihaza ek depolama olarak gösterebiliyosunuz. Yani yer sıkıntısı çekmiyorsunuz. Tabi çok fazla uygulama kurarsanız USB'den okuyacağı için çok hızlı olmayacaktır. Cihazda gerçekten de L1 sertifikası var. Bende netflix yok, ancak amazon prime'da "HD" içerik açabildim. Yanılmıyorsam amazon prime'da zaten 4K içerik yok. O bakımdan cihazın netflix'ten 4K oynatabilmesi emin olmamakla birlikte yüksek ihtimal. APK kurabiliyorsunuz. Wifi 5g desteği var. Gerçek 4K 60hz videoları takılmadan oynatıyor (usb bellekten denedim). Youtube'da da 4K (60hz) oynatmada bi sıkıntısı yok. Şu anda kullanılan codec'lerin bir çoğunu sıkıntısız donanım hızlandırması ile oynatabiliyor (AV1, VP9 dahil). Bazı 4K youtube videolarında (HDR olanlarda) "çok az" miktarda "frame drop" oldu (60 - 80 arası, ki bu da 1 ya 2 saniyeye tekabül ediyor), o da sadece videonun başlarında oldu ve çok da hissetmedim açıkçası, videonun devamında sayı artmadı. Youtube'da AV1 ile daha iyi performans aldım gibi geldi bana. Panelde çok az ışık sızması var, dert edecek kadar değil. Açılı bakışa da bir miktar izin veriyor, görüntü hemen bozulmuyor. Panel beklediğimden iyi çıktı diyebilirim. Denemediğim tek özelliği chromecast oldu. O da büyük ihtimal sıkıntısızdır. Çünkü kağıt üzerinde o özelliği de var.

Caixun (ya da Express Luck) güzel bir cihaz yapmış. Uzun vadede sorun çıkartıp çıkartmayacağını göreceğiz.
2018 ait donanım verisi ile TV satmışlar .Çöp cihaz.

I Çevrimdışı

imrulkays

Yeni Üye
21 Nis 2024
16
42
I imrulkays Bu resimlerden anlayabilmek zor ama bir falso görünmüyor. Sizi rahatsız eden bir durum yoksa ve görüntüden memnunsanız gerisi önemli değil. Zaten fotoğrafta gerçeğinden daha kötü görünebiliyor, ışık patlamalarından dolayı.

Böyle bir durum yoksa problem yok,
Asusb45d24abe80156f9.jpg

Yukarıdaki benim monitör, gördüğünüz üzere kenarlarda bariz ışık sızmaları var.
Anlaşılması için ne tarz bir görüntü açmak lazımdı. Siyah oranı fazla görüntü bunu buldum.

Birde şöyle bir video açtım

IMG_20240430_172123.jpg
IMG_20240430_172108.jpg

Z Çevrimiçi

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
87
49
2018 ait donanım verisi ile TV satmışlar .Çöp cihaz.
Firmayı savunmak amacında değilim, nitekim zaten eleştirdim önceki sayfalarda. Fakat, ödediğim paraya başka bişey yoktu. Yani tamam çöp olsun da, çöp olmayanı için çok daha büyük rakamlar ödemek lazım günümüz ekonomisinde. "Çöp" diyip geçecek kadar kötü değil bence cihaz.

Bir de bu eski donanımı yeni gibi satmak sadece bu firmaya ya da bu sektöre has bişey değil. Malesef tüm dünyada üretim sektörü bir duraklama yaşıyor pandemiden beri. Hala düzelmedi. Eski teknolojiler yeniymiş gibi yüksek fiyatlara satılıyor, çünkü tedarik zincirinin durması ve "kapanmalar" yüzünden duran işler ve bozulan ticari nakliye süreçleri, global ekonomiye çok büyük darbe vurdu. Bu darbeyi en ağır biçimde hisseden ülkelerden biri de malesef biziz. Evet, avrupalı ya da amerikalı için "çöp" olan şey bizim için orta kalite, hatta kalite. Bu gerçeği yadsıyamazsınız. Bu zaten hep böyleydi ama şimdi katmerlisini yaşıyoruz. Bi kaç sene önce Antalya'da yol kenarında İngiltere'den ithal ettiğimiz "çöp" yığınları olduğunu da hatırlatayım. Yani kelimenin tam manası ile çöplerini bize sattı bu insanlar, bizi yönetenler buna göz yumdu. Çünkü para lazımdı.

O yüzden aslında çok da şaşılacak bir şey yok. Aynı şeyi akıllı telefonlar için de söylemek mümkün. 5 sene öncenin "amiral gemileri" bugünün orta segment telefonlarından hala daha iyi. Marketlerde satılan gıda ürünlerinin kalitesi bile son bir kaç yıldır o kadar düştü ki, ben artık yerli abur cubur almaz oldum. Yenebilecek hiç bir şey kalmadı. Hepsi iğrenç geliyor artık.

Konudan da saptık kusura bakmayın. Sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

F Çevrimiçi

FlashX

Aktif Üye
16 Haz 2020
150
24
Z zubizaretta Televizyon diğer ürünler gibi değil, 12 yıllık TV bendeki (sadece Ledleri değiştim.) o zaman TV 750 lira ile 1800 TL idi 2300 TL aldım.Katma değerini 12 yıldır görüntü ile ödüyor ve Panel Harika . Bahsettiğin TV ler ortalama ömür 3 yıl derim .15 bin TL Türkiye'de hala Panel satılıyor
En az 15 yıl ,ince kesim 55 inç ve 4K ama içinde etten büften işlere yer yok .Kimse yüzüne bakmıyor .Geçen bir arkadaşa 4K 43 TV monitör olarak , 2000 TL android box (homatics) toplam ödediği para 9650 TL üstelik mat ekran .. önemli olan panel ..

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,343
39
Z zubizaretta Televizyon diğer ürünler gibi değil, 12 yıllık TV bendeki (sadece Ledleri değiştim.) o zaman TV 750 lira ile 1800 TL idi 2300 TL aldım.Katma değerini 12 yıldır görüntü ile ödüyor ve Panel Harika . Bahsettiğin TV ler ortalama ömür 3 yıl derim .15 bin TL Türkiye'de hala Panel satılıyor
En az 15 yıl ,ince kesim 55 inç ve 4K ama içinde etten büften işlere yer yok .Kimse yüzüne bakmıyor .Geçen bir arkadaşa 4K 43 TV monitör olarak , 2000 TL android box (homatics) toplam ödediği para 9650 TL üstelik mat ekran .. önemli olan panel ..
Ben size bu konuda katılamayacağım. Ömür konusu büyük oranda şans işi. Çok pahalı bir tv alıp 2-3 yıl sonra arıza ile karşılaşabilirsiniz. Forumda var mesela, XH9096 Sony TV'nin ana kartı gitmiş şimdi arkadaş yedek parça bulamıyor. Veya Samsung QN90C'de kısa süre sonra sıkıntı çıkabiliyor. Bu biraz nasip meselesi bence.

Televizyonunuz ince kesim ise kenardan aydınlatmalıdır. Kenardan aydınlatmalı cihazlar en ucuz üretim şeklidir; daha düşük sayıda led kullanılır, ışık bütün ekrana vurup siyah kalitesini ve kontrastını düşürür. Led'ler panelin kenarlarına yerleştirildiği için dışarıdan kibar görünür ama aslında en kötü görüntü veren tv çeşididir.

Yukarıda bahsettiğim XH9096 veya QN90C'nin verdiği görüntüyü de sizin bahsettiğiniz televizyonlardan alamazsınız. Bu cihazlarda 1-2 saat karanlık ortamda 4K içerik izleyin, evinizdeki televizyonu bir daha kullanmak istemezsiniz. Broadway'den inip Mercedes'e binmişsiniz gibi etki yaratır, tekrar Broadway'e binmek istemezsiniz.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Muhsin bey selam

hocam bahsettiğin yerdeki 55G3 o fiyatdan hele hele oradan kesinlikle alınmaz
herifler gel-gelcilik çekiyorlar yaw:hayir
bunlar sanırım bir eküri,yemleme bir sürü aynı paneli farklı şehirlerden(Bursa-İstanbul ve Ankara)
gazlamaya bakıyorlar,aman diyeyim tuzağa düşmeyin

bu çakalların bir de malum forumlardan yönlendirmeci ayakları vardır(çoğunu sen de gördün bizim eski başlıklarda
ve herifler hala oradalar,ülen emekli olun gidin be)
DH en başta,TF de fazla iş tutamıyorlar,FT de yine fazla iş tutamıyorlar

++

Bluray UHD için verdiğin fiyatlar ciddi yüksek yine,ama Sony X7/8 leri bence kovala en iyisi bunlar
Panasonic çok daha iyi ama TR de satışı yok,çünkü bir kişi var bunun prof.satıcısı herif sankim Araba filan satıyor yaw
tanırım kendisini geçmişten ama artık millet uyandı yaw:kiskis
Panasonic için müthiş "güzellemeler" yapar!
yani salla geç bunuda hocam

++

Philips PML serisi(miniLED) gündemini koruyor diğer oturma odasına 2. panel olarak bunu ciddi düşün!
ancak burada bir kaç ayrıntı var,akılında bulunsun

her ne kadar 2023 model PML serisi "aynı" olsa bile aslında tam aynı değildir!
-TR özeli için yazıyorum-
55"
1-panel 9008 de IPS(ADS varyant)
2-panel 9308 de ise VA dır!!

ANCAK üretim kodu 12/Poland/China olsa dahi bazı paneller tam tersi çıkabiliyor
TR veya Rusya için!!

ama çoğunlukla 9008 ler IPS çıkıyor ama 9308 ler direk VA dır

Ben serisine göre TPV den her zaman duruma göre ya IPS derim ya da VA!!
genel de IPS leri daha başarlı oluyor+Baclit çalışmasıda çok daha başarılı oluyor
örneğin eskilerin bazı LGE ve Panasonic IPS lerigibi ama çok az bu "iyi" sınıfına giriyor

Diğer önemli konu ise FALD/DL ve bilmem ne Dimming palavra sistemleri veya daha da komiği
bilmem kaç noktadan dimming yapabilmeleridir,iyi de 2018 den beri hiç birisi gerçek "FALD"
panel sistemi değildir(en 2018 Samsung ve Sony ler böyleydi,2019 dan itibarten bu iş de bitti)

Ancak TPV-IPS panel de uyguladığı ve aslında bu işin bulucusu da kendi olduğu halde sistemi
biraz daha geliştirdi örneğin PML- 9308-VA olmasına rağmen dimming oldukça başarılı
salt "FALD" demese bile bugün FALD diye bir kaç markada olan panellerin hepsinden daha iyi
yapıyor basclit çalışmasını
özelikle 2022 ve 23 modeller

şimdi sonuca gelirsem ben bu seriden IPS seçerim yine de!
9308 de MicroDimming PREMIUM vardır
9008 de ise MicdoD. PRO vardır(bendeki 8808 de yine bu var ve çok ciddi başarılıdır)

sorduğun eski 9x serisi Sharp panelli Philips serisi ise gerçek "FALD" idi ama o sistemi panelle birlikte
tüm modül ünitesini +BL sistemi v.s dahil komple SHARP dan alıp takmıştı Philips:ok

daha sonra şimdiki DirectLED sisteme LocalDimming PRO(veya diğer bir deyişle PRO-LED) uyguladı ki
bu kendi bulduğu sistemdir!

Pro-LED diye gördüysen OK dir,örneğin bendeki diğer Tosh 42lik panel de PRO-LED dir ama günümüz FALD
larından çok daha iyidir!

Dimming ZONE ları ile kafanı kesinlikle karıştırma ltf hepsi "marketing-tool"
yok 460 yok 580 yok 120 yok 85 v.s.v s takılma bunlara "kağıt üstü" veiler bunlar çünkü "fiyatlandırma" yaparken
malı daha güzedl gazlamak adına aynı paneli 3/4/5/6 gibi bölüyorlar ve örneğin Dimming Zone lar ortaya çıkıyor
paneli testte açtığımıza zaman hiç birisi ortyaya çıkamıyor yaw:haha1

++

TPV sanırım satamadı malları uzun zamandır 2024 modeller de çıkamıyor!
fiyatlarda sanırım %20/25 gibi indirimlere gitti,PML serisi önce uçuyordu sonra çakıldı gibi oldu
ama an itibarıyla bence tatlı fiyata geldi bu seri,alternatif de yok,Samsung saymazsam!
Sony zaten hikaye herifler gittiler ve yakında dökülmeler başlayınca bakalım Sony alanlar ne yapacak!

Ergün bey son anda Sony OLED alacakken,artık olmadığını ve herifler de gittiği için geçen beni arada abi Samy mi,LG mi dedi?
ben de sorduğun hata kardeşim ne Samy si ya gidip LGE alıyorsun dedim TR de yaşıyorsan:hihi
bugün almaya gidiyordu akşama beni arar

Vatan da Gece indirimleri varmı bilmiyorum ama üst segment TV ler de sanırım bu olay yok galiba?
TPV de zaten olmaz zira fiyat indirimli++

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt