Acer Swif X diziüstü bilgisayar pil problemi

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Merhabalar. Acer Swift X dizüstü bilgisayarımda yaklaşık 1 aydır pil problemi yaşıyorum. Rahatsızlığım nedeniyle iki gün işe gidemediğim bir dönemde LG tarayıcı mause bilgisayarda bağlı kalmış. Ondan mıdır bilmem ama işe gittiğimde bilgisayar açılmadı. Pile takınca açıldı. Ama pil boş gösteriyordu. Arka kısımda yer alan pil resetleme deliğinden resetleme yaptım. O an için sorun düzeldi. Sonrasında bu problem tekrar etmeye başladı. Ancak şimdi şu şekilde oluyor; Bilgisayar açılmadığında şarja takıyorum. Ancak şarj oluyor görünse de pil seviyesi artmıyor. Fişten çekiyorum. Pil boş ve üzerinde çarpı göründüğü halde saatlerce çalışabiliyorum. Zamanla pil dolu görünmeye başlıyor. Sorun çözülüyor. Bilgisayarı sıfırladım. Bios güncelledim. Güç ayarlarını değiştirdim. Denetim masasından windows güç ayarlarında sürücü silip yükledim olmadı. Pil sağlığını boş görünüyorken dahi kontrol ettiğinde %70 görünüyor. İşim gereği bilgisayara ihtiyacım var bu yüzden burada bir çözüm bulursam garantiye göndermek istemiyorum. Bir çözümü olan varsa paylaşırsa sevinirim. Herkese iyi forumlar.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Denenebilecek bir sürü şey var aslında ama Windows sorun giderme kısmından pil için sorun gidermeyi deneyebilirsiniz. Ya da aygıt yöneticisinden piller kısmını genişletip microsoft-acpi sürücüsünü kaldırıp yeniden başlatıp sonra güncel sürücüyü tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Denenebilecek bir sürü şey var aslında ama Windows sorun giderme kısmından pil için sorun gidermeyi deneyebilirsiniz. Ya da aygıt yöneticisinden piller kısmını genişletip microsoft-acpi sürücüsünü kaldırıp yeniden başlatıp sonra güncel sürücüyü tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.
Bu ikisini de yaptım. Bana çok basit bir sorunmuş gibi geliyor ama ne bulamıyorum. Mesela az önce pil boşmuş gibi yazıyordum. Şimdi sorun gitti ve 5 saat pil süresi veriyor. %88 pil dolu. Anlamadım bir türlü.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Bu ikisini de yaptım. Bana çok basit bir sorunmuş gibi geliyor ama ne bulamıyorum. Mesela az önce pil boşmuş gibi yazıyordum. Şimdi sorun gitti ve 5 saat pil süresi veriyor. %88 pil dolu. Anlamadım bir türlü.
Belki de çok basit olan kısmı pil degişimidir. :kiskis Biz yine de sorun yazılımsaldır deyip oradan devam edelim.

-Windows+R yapıp
powercfg -restoredefaultschemes
Enter

-Komut sistemini yönetici olarak çalıştırıp
Sfc /scannow

-Clean boot yapın. Bütün 3. parti hizmet ve başlangıç programlarını devre dışı bırakıp bilgisayarı öyle başlatın.

-Pil göstergesi çalışır durumdayken uykuya alın.

-Temiz kurulum yapın.

-Pili kalibre edin. Pil azalıp uyku moduna girene kadar kullanın. Sonra 4-5 saat kesintisiz şarj edin.

- Pili yenisiyle degistirin. :sirit

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,900
cihaz kaç yıllık, tahmini kaç döngü sarj - desarj yapmış olabilirsiniz.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Belki de çok basit olan kısmı pil degişimidir. :kiskis Biz yine de sorun yazılımsaldır deyip oradan devam edelim.

-Windows+R yapıp
powercfg -restoredefaultschemes
Enter

-Komut sistemini yönetici olarak çalıştırıp
Sfc /scannow

-Clean boot yapın. Bütün 3. parti hizmet ve başlangıç programlarını devre dışı bırakıp bilgisayarı öyle başlatın.

-Pil göstergesi çalışır durumdayken uykuya alın.

-Temiz kurulum yapın.

-Pili kalibre edin. Pil azalıp uyku moduna girene kadar kullanın. Sonra 4-5 saat kesintisiz şarj edin.

- Pili yenisiyle degistirin. :sirit
Deneyeceğim. Teşekkür ederim. Pil bozuk olsa boş gösterirken çalışmaz diye düşünüyorum ama uzman değilim tabii.

cihaz kaç yıllık, tahmini kaç döngü sarj - desarj yapmış olabilirsiniz.
Cihaz 1 yıllık. Pil sağlığı yukarda belirttiğim üzere iyi durumda. Pili uzun gittiği için -yaklaşık 10 saat- aslında çok şarj deşarj da mümkün değil. Bilgisayarı garantiye gönderince işlerim kalacağından bir türlü elim gitmiyor. Yakın zamanda masaüstü almayı planlıyorum ama acele de etmek istemiyorum

Acer'ın yazılımını yüklediniz mi?
Oradan bakmayı deneyin?
Orada pil boş görünürken kontrol edilmesi gerekli yazıyor. Pil düzelince iyi yazıyor. Windowsta pil boş görünürken dahi pil sağlığı ölçülüyor ve iyi görünüyor.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Orada pil boş görünürken kontrol edilmesi gerekli yazıyor. Pil düzelince iyi yazıyor. Windowsta pil boş görünürken dahi pil sağlığı ölçülüyor ve iyi görünüyor.
Windows'u ve sürücüleri sıfırdan yükleyin.
Sıfırdan derken USB bellek ile önyükleme (Boot) yaparak.
Belki düzelir.
Düzelmezse sorun donanım kaynaklı.

Batarya tak çıkar ise oturup oturmadığını, pinlerin durumunu vs kontrol edin.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Windows'u ve sürücüleri sıfırdan yükleyin.
Sıfırdan derken USB bellek ile önyükleme (Boot) yaparak.
Belki düzelir.
Düzelmezse sorun donanım kaynaklı.

Batarya tak çıkar ise oturup oturmadığını, pinlerin durumunu vs kontrol edin.
Sorunu sanırım çözdüm. Pil ile ilgili sürücüleri kaldırdım. Sonrasında pil çıkarılabilir olmadığından bilgisayar açıkken arkada bulunan resetleme deliğine yaklaşık bir dakika bastım. Bilgisayarı 2 saat kapalı tuttum. İki defa şarj oldu bugüne kadar, bir sıkıntı yaşamadım. Herkese teşekkür ederim.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Evet dostlar sorun çözülmedi. Ben de Acer merkezi aradım. Durumu anlattım. Pilin arızalı olduğunu göndermemi istediler. Yurtiçi kargodan özel ambalaj alarak gönderdim. Gönderdiğimde bilgisayar %100 şarj olmuştu ve açılmıyordu. Servise pazartesi girdi. Salı onarım tamamlandı diye mesaj geldi. Şikayetvar dan 20 iş gününde bile çözülmeyen bekletilip sorun yok diye gönderilen bilgisayarları duyunca sevindim. Teşekkür için aradım. Sorunu sordum. %100 şarj edildi. 4 saat kullanıldı. Sorun yokmuş dediler. Elimde video kaydı var dedim. Daha önce izah ettim her zaman olmuyor dedim. Video kaydı olmaz dediler. Peki dedim keşke siz de video kaydı alsaydınız ben nasıl bileceğim bakıldığını dedim. Cevap veremedi. Şimdi bize Tüketici Hakem heyeti yolu göründü...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Batarya şişiktir veya hücrede ( varsa hücre) sıkıntı vardır, değişmesi lazım bence, yani ben böyle düşünüyorum ,başıma gelmişti gerçi bendeli G50-70 laptop , bir arkadaşımda da şarj aleti sorunlu çıkmıştı.Tabii servis daha iyi bilir :ok

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Batarya şişiktir veya hücrede ( varsa hücre) sıkıntı vardır, değişmesi lazım bence, yani ben böyle düşünüyorum ,başıma gelmişti gerçi bendeli G50-70 laptop , bir arkadaşımda da şarj aleti sorunlu çıkmıştı.Tabii servis daha iyi bilir :ok
Sorun yok demiş servis:)). Baktıklarını bile düşünmüyorum. Çünkü batarya dolu idi. Yani %100 e kadar şarj ettik ibaresi hikaye. Hadi oldu diyelim. 4 saat hangi servis bilgisayar kullanacak. İçini açıp bakmamışlar bile. Nasılsa denetleyen yok. Gelince video kaydı alacağım

Geri
Üst Alt