Samsung TV’de Digitürk Cihaz ile Soundbar Sorunsalı

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Malesef Samsung bu durumun farkında değil. Sorunun kendilerinden kaynaklandığını kabullenmiyorlar. Onun için de bir ışık gözükmüyor 😃 şikayetvar’da Kasım 2022 kayıtlı şikayet var bu konu ile ilgili ama Samsung 5 gün önce göndermiş olduğu güncellemede bu soruna çözüm bulmamış. Yani kısacası adamların umrunda değil 😄
Hımm. Mesajım net anlaşılmamış. 😉

Mantık olarak TV' nin yazılımına bağlı bir problem. Ancak yazılımın içeriği ile ilgili (Digiturk kanal tarama seçeneğinde TV' nin tarayacağı TP' lerin bilgisini digiturk sağlar.) bağlantı digiturkte olduğu için sizin için birkaç çözüm yolu var.

Türksat kullanıldığı için kör tarama yapılır ve kanal listesi sıralaması manuel olarak düzenlenir. (Gerçekten çok meşakkatli)

TKGS ile bir kez kurulum yapılır ve tkgs güncellemeleri kapatılır. Eğer bu yöntemle kanal listesine erişim, düzenleme yapılabiliyorsa yukarıdaki işlem yapılır.

Benim dikkat ettiğim kadarıyla bahsedilen kanallar aynı zamanda dijital platform sahibi bir kişiye ait. Digiturk "Biz şirket politikası olarak kendi kanal tarama listemize bu kanalları eklemiyoruz." diyebilir. (Bu tamamen kişisel düşüncem, herhangi bir kanıtı yok.)

Bu sebeplerden dolayı samsung size o cevabı vermiştir.
Güncelleme yazılım bazında Samsung tarafından yapılacak olsa da güncellemedeki düzenlenecek kanal TP' leri v.b. gibi bilgileri Digiturk sağlar.

Biraz önce Digitürk tarafı ile de görüştüm. Adamlar özellikle Samsung için güncelleme gerekli diye not düşmüşler sistemlerine. Temsilciye tv modelini söylediğimde bana direk bunu söyledi. Digitürk’ün böyle basit bir sorunu çözmemezlik yapacağını sanmıyorum. Keşke bu kadar takıntılı olmasaydım diyorum bazen 😅
Bu bilgiyle Digiturk' te bu konuyu teyit ediyor. :ok

Yani platform anlaşması yapılmışken platformun size "Bu TP' ler şu an eklenmeyecek." dediği kanalları siz yazılım güncellemesi ile eklerseniz ne olur? 😉

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Hımm. Mesajım net anlaşılmamış. 😉

Güncelleme yazılım bazında Samsung tarafından yapılacak olsa da güncellemedeki düzenlenecek kanal TP' leri v.b. gibi bilgileri Digiturk sağlar.

Bu bilgiyle Digiturk' te bu konuyu teyit ediyor. :ok

Yani platform anlaşması yapılmışken platformun size "Bu TP' ler şu an eklenmeyecek." dediği kanalları siz yazılım güncellemesi ile eklerseniz ne olur? 😉
Anladım hocam fakat uydu cihazında ekliyken tv tp listesine neden eklenmesin ki. Buna anlam veremiyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Anladım hocam fakat uydu cihazında ekliyken tv tp listesine neden eklenmesin ki. Buna anlam veremiyorum.
Farklı platformlarda farklı uygulamalara rastlayabiliyoruz. Bir de uydu alıcıya bölgedeki servis kendi insiyatifiyle kurulum yaptı mı, ayrıca tp ekledi mi bilemeyiz ki? :ok

Ama net sonuç güncelleme olacağı belirlendiyse zaten çözerler. Bu arada aradaki süreçte belki o kanalların tp bilgileri değişti ve onun düzenlemesi atlandı, o bile olabilir. 😉

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Birçok markada bu modül işi bizim platformlarda sorun yaratabiliyor.
Vestel kullanan da yazılımla hallediyor, TCL kullanan da.
Yani olay yazılımsal ama müşteri hizmetleri sizi geri püskürtmenin derdinde olmuş.
O da muhtemelen ona öyle bir talimat geldiği için diye düşünüyorum.

Samsung'un yazılımcıları konuya el atar mı, ne zaman hallolur veya olabilir mi bilemem.
Samsung'un sitesinden de TV'niz için yazılım dosyalarına bakın.
Sakın ola başka bölgeye ait vs yazılım atmayın.
TV perte çıkabilir.
Sadece yazılım değişikliği ile belki düzelir ama panele zarar verme ihtimali de yok değil.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Farklı platformlarda farklı uygulamalara rastlayabiliyoruz. Bir de uydu alıcıya bölgedeki servis kendi insiyatifiyle kurulum yaptı mı, ayrıca tp ekledi mi bilemeyiz ki? :ok

Ama net sonuç güncelleme olacağı belirlendiyse zaten çözerler. Bu arada aradaki süreçte belki o kanalların tp bilgileri değişti ve onun düzenlemesi atlandı, o bile olabilir. 😉
Güncelleme olacağı belirlenmedi aslında. Güncelleme gerekli denildi sadece. Samsung ile Digitürk ne kadar iletişim içinde bilmiyoruz tabiki.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Birçok markada bu modül işi bizim platformlarda sorun yaratabiliyor.
Vestel kullanan da yazılımla hallediyor, TCL kullanan da.
Yani olay yazılımsal ama müşteri hizmetleri sizi geri püskürtmenin derdinde olmuş.
O da muhtemelen ona öyle bir talimat geldiği için diye düşünüyorum.

Samsung'un yazılımcıları konuya el atar mı, ne zaman hallolur veya olabilir mi bilemem.
Samsung'un sitesinden de TV'niz için yazılım dosyalarına bakın.
Sakın ola başka bölgeye ait vs yazılım atmayın.
TV perte çıkabilir.
Sadece yazılım değişikliği ile belki düzelir ama panele zarar verme ihtimali de yok değil.
Güncel yazılımı yükledim fakat değişen olmadı. Zaten umudumu da kaybettim. Kanal düzenleme programları varmış ama onu da ben beceremem.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Bu olay paket seçiminden kaynaklı. Digiturk seçmeden otomatik tarama yapınca Digitürk kanalları açılırsa Digitürk servis sağlayıcı seçmeyin birde öyle deneyin
A AkmanElk, +1 :ok

Kanalların tümünü istersen sil,verdiğim linkten DT frekanslarını elle aratıp kaydet ,kanal listesini açıp kanalları istediğin sıraya göre taşı ,başka türlü olmaz çünkü yazılımın içine frekansı gömmeleri lazım ki DT tüm frekansları tarasın.En kolay yolu da budur :ok

Digiturk on Türksat 3A/4A/5B at 42.0°E - LyngSat

Geri
Üst Alt