Klima prize takılarak kullanılabilir mi?

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Taşınıyorum klimayı yeni eve montaj yaptıracağım. Taşınacağım evde şantiye elektriği var. Klimayı prize takarak kullanabilir miyim?
Şuan kaldığım evde prize takarak kullandım şimdiye kadar.sorun yaşamadım. Şantiye elektriği ile de kullanılır mı acaba?
Bir de klima ilk montajında vakum yapılmamıştı(o zamanlar bilmiyordum vakum meselesini) şimdiki montajda vakum yapılması veya yapılmaması bir şey değiştirir mi? Klima baymak elegant plus 12000 btu

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Profesyonel bir elektrik ustasından yardım alarak prize takıp kullanabilirsiniz. Mesken olarak düzenlenmiş bir yer ise zaten monofaze bir tesisatta vardır. Ancak yoksa bile trifaze (Sanayi elektriği) hattan monofaze priz yapılır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Riski belirtmek açısından şöyle bir tanım paylaşayım, trifaze sanayi elektriği 3 fazda toplam 380v üzerinden ve çok yüksek akım değerlerine uygun çalışır. Monofaze sistemler tek faz üzerinden 220v üzerinden çalışır.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,900
Şantiye elektriğinden kasıt henüz abonelikler alınmadığı için elektriğiniz santiye sayacı üzerinden alınıp araya süzme saat takılarak size veriliyor.
Süzme saat üzerinden yapılacak hesapla müteahhit elektrik parasını ödeyeceksiniz.

18lik makina kadar prizden kullanabilirsiniz.
yeter ki prize fiş sıkı geçsin.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Ben iki klimayı da prizde kullanıyorum ikisi de 12lik , birisini direk bağladım,diğeri on-off anahtarlı,kullanılmadığı zaman anahtardan kapatıyoruz :

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
teraspy teraspy benim 2 klimada sigorta yok maalesef😢O yüzden sürekli elektriğe bağlılar🥹
Bende de yoktu öncesinde ,ilk önce on-off anahtar takmıştım sonra o anahtarın paletleri hoşuma gitmediğinden köyden getirdiğim 16A lık sigortatı anahtar olarak taktım direk bağladığıma, diğerine de kullanılmadığında elektrik harcamasın diyerek linkteki fişi bağlamıştım halen kullanıyoruz :ok

Geri
Üst Alt